kipu takaapäin asennossa?

ggggiii

mun vaimolla on aina tuntunut kipua kun sitä panee takaapäin joten eipä ole itsellä tuota huvia kovin tarjolla :( mistähän tuo kipu voi johtua?

5

1378

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voi johtua?

      Kipu voi johtua esin kohdun suun ”tökkimisestä”

      Se johtunee väärästä lantion/emättimen asennosta ja korkeudesta. Kokeilkaa selän köyristämistä/notkolle taivuttamista ja tyynyä tms koroketta toisen alla. Jalkojen levittämisellä on myös vaikutusta asentoon.

    • minttuhelmi

      Itselläni ainakin n. viikko ennen menkkoja kohtu on sen verran alhaalla, että etenkin takaapäin paneminen sattuu juurikin siksi, että mieheni penis ärsyttää kohdun suuta. Koittakaa eri kierron vaiheissa, ja juurikin noita edellämainittuja asentovaritaatioita; mitä leveämmällä jalat ja peppu pyllistysasennossa -> penis menee syvemmälle. Jos naisella jalat lähekkäin, et pääse kovinkaan syvälle ja ärsytystä ei välttämättä synny.

    • arrvooja

      Aiemmat vastaajat kertoneetkin jo monta hyvää syytä, mutta kokeilkaas hiukan eri variaatioita, niin ehkä syykin selviää ja toivottavasti löytyy toimivakin, joka tuntuu molemmista hyvälle.

      Eli rennoin takaapäin asennon variaatio on tietysti lusikka, eli nainen edessä kyljellään, pyllistää mieheen päin, joka tulee takaa sisälle. Naisella jalat yhdessä -> tavara tiukkana, muttei mene niin syvälle. Jos näin koskee, voi olla että naisella vain on vaikea rentoutua takaapäin asennoissa -> lisää esileikkiä, ehkä orgasmi klitalta naisen rentouttamiseksi ennen yhdyntää.

      Sama asento, mutta naisen ylempi jalka nostetaan ylemmäs, mies voi laittaa toisen jalan väliin, jotta naisen ei tarvitse kannatella. Nyt pitäis olla tavara rennompana auki ja kalun ulottua syvemmälle helpommin. Jos syvät työnnöt nyt sattuu, taitaa osua kohdunsuulle.

      Sitten on noita pystyvariaatioita, joissa nainen voi olla asennoissa väliltä mahallaan sängyssä, tyynyä lantion alle, kontillaan, seisaaltaan seinää tms vasten, selkää notkistella ja sisäänmenokulmaa vaihdella, kunnes alkaa tuntua hyvältä.

    • pömppis

      Naisesi emätin voi olla kallellaan taaksepäin, jolloin kikkelisi tökkii virtsarakkoa tai kohdun suuta, mikä aiheuttaa kipua. tai sinun kalusi on liian pitkä? pienellä asennonmuutoksella voi asia hoitua.
      kokeilkaa niin, että nainen pitää jalat yhdessä ja itse seisot hajareisin takana, naisen jalkojen molemmin puolin siis. nainen voi kumartua kunnolla niin paljon, että rintakehä ja poski on sänkyä/sohvaa vasten, sitten voi kokeilla tuntuuko paremmalta jos hän tuo yläkroppaansa tässä asennossa lähemmäs polviaan. Voi myös olla, että olet ratkaisevasti pidempi, niin sänkyä voisi nostaa hieman, jolloin sisääntulokulma muuttuu helpommaksi. Kyljellään eli lusikka-asennossa voi kans kokeilla ensin, sattuuko se.
      jos kalusi on liian pitkä naisen emättimeen nähden, kokeilkaa niin, että et upota sitä juurta myöten sisään. emätin on kuitenkin keskimäärin vain 8-12cm syvä, ja joillakin naisilla kohdun suu ja kaula työntyvät enempi alaspäin mikä lyhentää tietysti emättimen syvyyttä

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      178
      1476
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      43
      1061
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      745
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      670
    5. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      660
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      29
      653
    7. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      37
      653
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      184
      604
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      593
    Aihe