Tuli käytyä vähän ajamassa ja kyllä tiet ovat huonossa kunnossa. Matka alkoi Kirkkonummelta ja jatkettiin Lohjalle mistä Mäntsälään ja edelleen Hartolaan, kotiin tultiin Vantaan kautta.
Pahin tie oli Lusin kohdalla missä olikin nyt 80km/h merkki eikä ilman syytä. Muutenkin koko tieverkosto on huonossa kunnossa. Näin siinä käy kun säästää eikä korjaa pintoja joka vuosi.
Pahin tie oli Lusin kohdalla missä olikin nyt 80km/h merkki eikä ilman syytä. Muutenkin koko tieverkosto on huonossa kunnossa. Näin siinä käy kun säästää eikä korjaa pintoja joka vuosi.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Oliko ne uraiset nastarenkaiden kuluttamat????
Ei vaan syviä kuoppia joka puolella.Nastarenkaita on aina käytetty ja tullaan käyttämään, nämä tiekuopat ovat kyllä syntyneet kun ei korjata ajossa tiet vaan jätetään pikkukuopat täyttämättä.
Miksi muuten eteläeuroopassa on uria kun nastarenkaat ovat täysin kielettyjä?
Kuopat ja repeämät päällysteissä syntyvät suolauksen johdosta pääosin. Suolalla teitä välillä sulatetaan ja sitten ne taasen jäätyvät ja taas sulatetaan jne. Tätä tapahtuu koko talven ajan.
Sula vesi menee tien rakoihin ja jäätyessään murtaa päällystettä ja sitten taas jää sulatetaan ja vettä menee entistä enemmän rakosiin ja syntyneisiin reikiin ja taas jäätyessään murtaa lisää.
Näin syntyy päällysteen kuopat ja repeämät. Samalla lisää pölyä ja irtokiviä.
Tämä suolaus tietysti myös edesauttaa urautumistakin. Sula tie urautuu nastojen vaikutuksesta enenmmän kuin jäässä oleva.
Tilanne pahenee merkittävästi, jos autoilijoita yhä enemmän siirtyy kitkarenkaiden käytöön talvisin, kun suolausta joudutaan lisäämään valtavasti turvallisuussyistä. Turvallisuushan heikkeni Norjassa nastakiellon takia merkittävästi, vaikka samaan aikaan talvikunnossapitoa lisättiin. Tämänhän tiedät myös, siitä tutkimuksestahan ollut linkit täälläkin ja olet osallistunut siihen keskusteluunkin. (ettei vaan linkki ollut sinun kirjaamasikin) . Tuskin turvallisuudesta kukaan haluaa tinkiä.
Suolaustahan ei, kuten jo tiedätkin, nastarenkailla ajavat tarvitse.
Taas autoilija3 pääsi rengas-fetissinsä pariin.
ja sulla on se kitkarengas-fetissi
Aivan.
Urat tiestössä on kivempia.
liikenteestä kerättävät verot ja maksut menevät PYRÖKRATIAN pyörittämiseen, korjaan (Demokratian)????
Kun ne päättäjät pitää tärkeänä vaihtaa nuo vielä hyväkuntoiset miehenkuvilla varustetut liikennemerkit sukupuolineutraaleihin. Kuules puppeli hups kun töyssähti ,hajosko menopeli kauheeta ,ei ny jääny varaa tienkunnostukseen kun on näitä tärkeitä juttuja. Nää TÄMÄNPÄIVÄN PÄÄTTÄJÄT