Paljas pelti näkyy

Ostin Daewoo nubira 1.8 sx:n. Huomasin juuri,että takalokasuojassa ja alustassa näkyy paljas pelti ilman mitään suojauksia.
Edellisessä autosssani Audi A 3:sa asiat oli aivan toisin. Taisin pistää käteni paskaan ainakin mitä tule tämeän merkin ruostesuojaukseen. Vaihtoon lähtee.
61983
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Uusissa autoissa on yleensä puhkiruostumattomuustakuu. Takuu edellyttää tosin auton käyttämistä tietyin väliajoin maahantuojan valtuuttamassa tarkastuksessa = Jos ruostetta huomaa se täytyy välittömästi korjauttaa. Kyseinen asia on pienellä pränttinä jossain käyttöohjeitten joukossa. Ja jos olet viisas ja kauaskatseinen, että suojautat autosi ruostesuojaamossa, niin takuu loppuu välittömästi. Mutta uskoisin, en siis ole varma, että autossasi näkyvä paljas pelti on edes sinkitty tai galvanoitu... Mutta mikään pintaan ruiskutettu aine ei ole ikuista, eli tervemenoa tarkastuksiin maahantuojan valtuuttamalle korjaamolle jos ruostetta ilmaantuu... Kaikesta rahastetaan nykyään, jopa auton ruostumattomuudesta...

Äänestä
  • Ei ole tarkoitettukaan kestämään. Daewoot on tehty näyttäviksi, mutta laatu on täyttä paskaa myös ruostumista ajatellen.

    Äänestä

  • Pirre kirjoitti:

    Ei ole tarkoitettukaan kestämään. Daewoot on tehty näyttäviksi, mutta laatu on täyttä paskaa myös ruostumista ajatellen.

    Tuo nyt on silkkaa liioittelua. Se kestää varmasti ruostumatta sen takuun puitteissa, mikä sille on kulloinkin annettu. Toisaalta nykyauton ei kat todella ole tarkoituskaan olla ns. ikuinen.

    Äänestä

  • Puhkiruostumattomuustakuu koskee ilman ulkoista syytä alkanutta ruostumista. Se EI siis koske kiveniskemästä tms. alkanutta ruostetta.
    Tuosta takuun loppumisesta, eri merkeillä on hieman eri politiikka. Hyundain mahaatuojan edustaja melkein suositteli alustan lisäsuojausta asiallisessa liikkeessä, ei kuulema vaikuta takuuseen.
    Työkaveri ohjattiin Renaultin huollosta erikoistuneeseen ruosteenestoliikkeeseen.
    Että sillai.

    Äänestä

Itselläkin Nubira ja huomasin ihan saman jutun jokin aika sitten. Sitä en tiedä onko tuota peltiä käsitelty millään. Useimmissa autoissa se on maalattu mustaksi tai päällystetty jollakin aineella. Tiedä sitten tekeekö moinen päällystys pellistä todellisuudessa sen ruoste kestävämpää.

Minulle asialla ei sinänsä ole hirveästi väliä, koska olen ruostesuojauttanut joka ikisen ostamani auton, ja niin aion suojauttaa Nubirankin.

Äänestä

eikös siinä ole kuitenkin (muovi tms.) pinnoite maalipinnan päällä. se pinnoite on vain noissa väritön, kun yleensä se on mustaa tai harmaata.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ex A3 kirjoitti:

Ostin Daewoo nubira 1.8 sx:n. Huomasin juuri,että takalokasuojassa ja alustassa näkyy paljas pelti ilman mitään suojauksia.
Edellisessä autosssani Audi A 3:sa asiat oli aivan toisin. Taisin pistää käteni paskaan ainakin mitä tule tämeän merkin ruostesuojaukseen. Vaihtoon lähtee.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu