volvo v 70 diesel 2005

volvolikka2

Mikä vikana?
Mittaritaulussa lukee moottori vaatii huollon ja tehot häviää kiihdytyksessä.
Jos sammuttaa moottorin, tehot tulee takaisin mutta taas kiihdytyksessä ne häviää.
Onko suurikin vika?

Kiitos etukäteen vastauksesta.

6

402

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juutans

      Turbon letku...........

      • Waltravoimaa

        Turbon siivet jumittaa, tai moottorityynyt vuotaa. Yleisin syy kyseiseen vikakoodiin.


    • 1+1

      Jos vika johtuu karstaisesta turbosta tai egr:stä, siihen auttaa kun kierrättää normilämpöistä konetta punarajan tuntumassa muutaman minuutin 2. tai 3. vaihteella riippuen nopeusrajoituksesta.

      • Pillkates

        Olisi viisaampaa käydä huollossa luetuttamassa vikakoodi ennen kuin alat punaselle rääkkäämään, voi tulla isompi remppa jos vaikka turbo sanoo sopimuksen irti 5000 kierroksen kohdalla.


    • Palovartiokoira volo

      Miksi tällaisiin kysymyksiin liittyy aina arvailukerho jonka mukaan kysyjä saa periaatteessa vaihtaa koko moottorin?

      Aja autosi Volvon korjaamolle ja pyydä heitä lukemaan vikakoodit. He kertovat sitten mikä on vikana eikä tarvitse tuhlata aikaa ja varoja toimiviin paikkoihin.

    • Anonyymi

      Kannattaa vaihtaa pari kolme kertaa öljyt ja filtteria jos turbon laakerit paskaiset. Monesti auttaa se ja vanhemmilla dieseleillä en ajaisi 30000 km samoilla öljyillä 15000 ihan maksimi. Filttrei tukossa ja karsta kiertää koneessa niin ei ihme jos jumii.
      Tuohon sain itse vinkin Kokneelta verstaspäälliköltä . Se kahvikupin kokoinen filtteri kun ei pysy auki kovin kauan . Uusilla voi ajaa alkuun se 30000 km kun kone on vielä kutakuin puhdas.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oisko se tosi paha

      Jos haluaisinkin susta ennen kaikkea seksiä? Nainen
      Ikävä
      142
      4253
    2. Milloin nainen saan sinut?

      Kanssani eroottisiin hetkiin? Tiedät ja tunnet kovan haluni, hellyyden myös. Onko vastauksesi edelleen, että en tiedä, e
      Ikävä
      22
      2395
    3. Haluan että tiedät tämän

      Jos luet täällä. En ole sinulle vihainen, vaikka asiat menivät niinkuin menivät. Ajattelin, että et tykkää minusta, jonk
      Ikävä
      97
      1979
    4. Trump syyttää sodasta Ukrainaa.

      Vieläkö persut jaksavat naureskella sille kun väitetään Putinin ja Trumpin olevan parhaita kavereita? https://yle.fi/a/
      Maailman menoa
      391
      1605
    5. Mitä olen antanut sinulle?

      Mitä olet antanut minulle?
      Suhteet
      37
      1475
    6. Johanna Turja, Putinin agentti Alavudelta

      Johanna Turja: Ukraina on osa Venäjää https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/a4d2ab92-3cc7-41bc-9630-0b48f898e263
      Alavus
      30
      1456
    7. Pride saapuu Iisalmeen

      Miksi tällaista tapahtumaa pitää käsitellä kaupungin hallituksessa? Ihan sama kun pistäisi pystyyn umpikännimarssin ja k
      Iisalmi
      177
      1432
    8. 250
      1285
    9. Trump syyttää Ukrainaa sodan aloittamisesta

      Hah hah, niin ne asiat menee
      NATO
      276
      1153
    10. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      77
      1152
    Aihe