Hei!
Osaako kukaan neuvoa, onko Turussa tai lähistöllä mitään toimintaa, jossa lapset pääsisivät tutustumaan muihin aikuisiin?
Olemme muualta turkuun muuttanut perhe, vanhemmat ja kaksi lasta, molemmat alle 2,5 vuotiaita.
Lapsillamme on vain yksi mummi, mutta hänkin parin sadan kilometrin päässä, oma äitini on kuollut ja molemmat ukit ovat alkoholisteja eli eivät lapsenlapsia näekään, joten lapsilta puuttuvat kaikki kontaktit muihin aikuisiin. Emme vielä tunne täältä ketään, joten olemme aika lailla omissa oloissamme. Huomaan että eritoten isompi lapsista kaipaa huomiota aikuisilta, hymyilee ja juttelee kovasti mm. kaupoissa vanhemmille rouville eritoten.
Onko täällä siis minkäänlaista mummola-toimintaa? Jos jollakin on lisäksi kokemuksia, miten yhteistyö "uuden" mummin ja ukin kanssa on sujunut, otetaan innolla informaatio vastaan. Samoin te varamummit -ja ukit, kertokaa kokemuksianne, miten on mennyt. Mitä kannattaa välttää, mikä toimii ja niinedelleen. Kiitos :-)
Kun lapsilta puuttuvat lähes kaikki sukulaiset
4
256
Vastaukset
- äiti myös
Hei, olen myös huomannut omista lapsistani, että kaipaavat muidenkin vanhempien ihmisten syliä ja lämpöä, ja huomiota. Siis meidän vanhempien lisäksi. Meillä on sama tilanne kuin teilläkin , yksi vanha mummo elossa, enot ja tädit kaukana. Voi kun asuisimme lähempänä, voisimme tukea toisiamme, ja yhdessä hakea varaisovanhempia, kehittää jonkinsortin ystäväpiiritoimintaa, joissa muodostetaan hoitorinki, yms.
Kerro avoimesti toiveistanne luotettaville ja mukaville ihmisille, niin jollain voi kolahtaa asia ja haluaa tutustua teihin lähemmin, siitä se lähtee. PAikallinen srk: kin voi järjestää jotain tähän liittyvää toimintaa. Toivon mukavaa kesää ja jaksamista teille.- yksinkokoperhe
Kiitos "äiti myös" -vastauksesta! Ja hyvästä vinkistä kysellä myös seurakunnan kautta. Täytyy nyt ihan panostaa tähän varamummin ja papan etsintään kun esikoinen niin kovasti kyselee isovanhempia:-(. Kurjaa kun ei tiedä mitä sanoa... että pitäisikö valehdella vai sanoa että papat ovat niin kännissä etteivät edes muista olemassa oloamme? Aika raakaa... ja mummi on kiireinen, eikä kaipaa välttämättä velvollisuuksia. Kullanmuruni, lapsemme ovat meille aarteita enkä toivoisi heille käyvän näin. Joten eikun tuumasta toimeen! Toivottavasti teillekin löytyy hyvä ystävärinki tms. , kyllä meistä jokainen tukea ja hyviä ystäviä tarvitsee; niin lapset kuin aikuisetkin:)
- Milisi
Täällä olisi Joensuussa kohta 53 vee perheetön työssä käyvä naisihminen, joka voisi olla kiinnostunut varamummona olemisesta. Ei kuitenkaan mistään lapsenlikkana olemisesta, vaan yhteisistä hetkistä aluksi ja sitten voisi katsoa miten asiat kehittyvät. Aikaa ei ole hirvittävästi, mutta eihän niillä oikeillakaan isovanhemmilla välttämättä ole.
- se sama äiti myös
Ita-Suoomi on vain kovin kaukana, ja varsinkin kun aikassi on rajallinen. Näyttää siltä, että me molemmat "mummottomat&papattomat" perheet asumme ja elämme LÄnsi-Suomen rannikolla. Missä ovat kaikki länsisuomalaiset Turku-Pori -akselin varamummot ja varapapat? Varatädit& varasedät? Kyllä heitäkin varmaan on ja tällä puolen Suomea, mutta mistä tavoittaisi, sitähän tuo ensimmäinen perheen äiti peräänkuulutti. Itse olen googlaillut kymmeniä, ehkä jopa satakin kertaa y.o. hakusanoilla. Terveisin se 2. äiti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2073576Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen133326Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä722532Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman92165Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling462019Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.61888Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue401708- 901581
- 721153
- 741130