eli mun arvot on tsh 0.68 t4v 22 t3v 6.6 terveyskeskuksessa sanottiin että on hyvät arvot varsinkin tuo t3v kiinnostaa en kerenny kysyä viitearvoja kun hoitaja laittoi luurin kiinni mutta toivottavasti joku osaisi antaa vähän osviittaa paljon kiitoksia etukäteen
saiskos tulkinta apua
epävarma
21405
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
TSH viitearvot 0,5-3,6
T4V 9-19
T3V 2,6- 6
Viitearvot on labrakohtaiset - alkuperäinen voisi kokeilla googlata oman labransa (tai kertoa mistä päin on), voi löytyä tutkimusohjekirja.
vaasasta olen noitten arvojen perusteella on ehkä liikatoimintaa ??? mutta tuo t3v ja t4v mietityttää kun kumpikin on ylä kantissa mitä se niinkun tarkottaa yritin lukea kyllä netistä en oikeen ymmärtäny enkä oikeen löytänykään ei ole tietokone vahvimpia puolia
Suorituskyky huipussa, jos ei liikatoimintaoireita!
Niin ovat labrakohtaiset, mutta nuo ovat suuntaa antavia.
kyllä on oireita kädet hikoo ja muutenkin tää lämpo tuntuu tuskaselle välillä nopea pulssi rytmihäiriöitä muutenkin sellainen ihme olo ja kädet tärisee välillä
Vaikka varttitapletilla..
ei ole lääkitystä
liikatoimintaa. käsien tärinä, huono lämmönkesto, nopea pulssi ja nimenomaan tuo "ihmeolo" viittaavat juuri siihen!
ehdottomasti lääkärin juttusille!! pyydä lähete sisätautipoliklinikalle.
Alkavalta liikatoiminnalta vaikuttavat sekä labrat että oireet. Kannattaa tosiaan pyytää lähete. Liikatoimintaiset saavat lähetteen helpommin.
Hei "epävarma",
Vaasassa ei osata eikä haluta hoitaa kilpirauhassairauksia. Vaasa on terveydenhuollon ja erikoissairaanhoidon osalta täysin pystyyn kuollut kaupunki. Ei kannata nähdä vaivaa Vaasassa, koska loppujen lopuksi sinut leimataan Vaasassa mielisairaaksi, jos jatkat taistelua tarvitsemasi hoidon eteen. Vaasassa lääkärit ovat hyvin herkkiä mustamaalaamaan ja leimaamaan kaheliksi, vaikka potilaalla olisi pohjalla yliopistosairaaloissa tehtyjä diagnooseja vakavista somaattisista (elimellisistä) sairauksista ja kyseiset sairauspaperit mukana lääkärin vastaanotolla.
Katso tamperelainen http://www.amplia.fi ja varaa aika sinne. Sieltä voit saada lähetteen esimerkiksi Tampereen yliopistolliseen sairaalaan (TAYS), jos päädytään epäilemään jotain hankalampaa kilpirauhasen sairautta. Perusjuttuihin, kuten lääkinnällisesti hoidettavaan kilpirauhasen liikatoimintaan (hypertyreoosi), saat avun suoraan Amplia Klinikalta.
Kun olet saanut avun Tampereella, kirjoita tänne paranemiskertomuksesi.
näin on hyvää vauhtia käymässä sisätauti lääkäri ehdotteli jo että olen masentunut ei muuta kun pilleriä kehiin en kylläkään ottanu kiitos trillerille vinkistä
Ole hyvä vaan! :-)
Tiedän hyvin ikäviä ihmiskohtaloita, kun ovat jääneet leipääntyneiden ja joissakin tapauksissa sosiopaattisten Vaasassa työskentelevien lääkäreiden armoille. Pahimmissa tapauksissa "hankalat" eli oikeutensa tietävät tervejärkiset potilaat - jotka tekevät muistutuksia ja kanteluita Valviraan ja Aviin - ovat joutuneet psykiatriselle osastolle, koska sillä tavalla saadaan vietyä henkilön uskottavuus omassa asiassaan. Toisin sanoen laittomasti kirjoitetaan "hullun paperit". Siten Vaasassa työskentelevät virkalääkärit voivat leimata potilaan esim. luulotautiseksi ja putsata kätensä potilaan somaattisten sairauksien hoidon suhteen. Vaasassa kilpirauhassairaat tai muuten hankalalla tavalla endokriinisesti sairaat usein leimataan masentuneiksi, luulotautisiksi tai vaikeaa psykiatrista sairautta sairastaviksi. Vaasassa psyykelääkkeet on vastaus kaikkiin fyysisiin sairauksiin.
Vaasassa virkalääkärit tienaavat yli 100.000 euroa vuodessa ja tekevät duunia pelkästään tilipussinsa eteen. Potilaat eivät ole millään sijalla. Myös yksityisten lääkäriasemien tilanne on Vaasassa surkea. Joko yksityiset lääkärit ovat samoja kuin julkisella sektorilla tai sitten yksityiset ovat julkisen puolen käytäntöjen armoilla, eivätkä siksi voi auttaa vaikka haluaisivat.
Tietääkseni Tampere on tällä hetkellä paras paikka, jos haluaa konkreettista apua sairauksiinsa. Siksi Vaasan sairaanhoitopiiri siirtyikin Tampereesta (TAYS) Turun ns. miljoonapiiriin.
nyt on käyty ultrassa ja oikealta puolelta löytyi kilpparista 2cm patti ultra lääkäri sanoi ettei tiedä mikä se patti on mutta parasta tässä on se et siellä oli jotain vikaa ettei se olekkaan päässä niinkun on ehdoteltu toivottavasti tutkitaan mikä se patti on
Hienoa, että nyt on saatu evidenssiä tukemaan labrojasi ja subjektiivisia tuntemuksiasi. Nyt on tärkeää saada sinulle paras lääketieteellinen apu tilanteeseesi. Vaadi lähete Helsingin yliopistolliseen keskussairaalaan. Vaasasta lähetetään HYKS:aan, mutta enimmäkseen kaksikielisiä potilaita. Jos lähetettä ei tipu, kyseessä on syrjintä, joka on vakava asia. Tosin nykyään Vaasan piiriin kuuluu myösTurun yliopistollinen keskussairaala (ennen se oli TAYS), joten vähintään lähete sinne. Vaasaan ei kannata jäädä turmiolle.
Löydettiinkö patti sairaalassa vai terveyskeskuksessa?
Pahoittelen patin löytymistä, mutta nyt sai sisätautilääkäri itse luun kurkkuunsa, kun jätti labratodisteesi huomiotta ja meni ehdottelemaan psyykelääkkeitä.
Toivon sinulle parantumista ja uskon parantumiseesi täysin. Hoito on yliopistosairaaloissa erinomaista. Tsemppiä!
sain lähetteen terveyskeskuksesta ja patti löydettiin tavallaan tkssa
Tk:n toiminta Vaasassa on mielestäni kohtalaista, joskus hyvää. Itsekin olen saanut terveyskeskuksesta palvelua, kun Vaasan keskussairaalasta saa usein pelkkää kylmää kyytiä ja rikollisen huonoja lääkärinlausuntoja. Välillä tk:ssakin saa vuokralääkäreiltä rupupalvelua, mutta onneksi hallinto puuttuu räikeisiin väärinkäytöksiin. Yhden kerran sain Vaasan pääterveysasemalla niin surkeaa palvelua, että sen seurauksena lääkärin tekemä hoitovirhe vaikuttaa elämääni vielä tänäkin päivänä. Minulle annetun tiedon mukaan kyseinen keikkalääkäri ei enää työskentele Vaasan alueen terveyskeskuksissa. Ehkä mokaillut enemmänkin...
Kultainen sääntö on, että vakavat tai vaikeat sairaudet kannattaa hoidattaa Vaasan ulkopuolella. Toisin sanoen pitää vältellä julkista erikoissairaanhoidon sektoria eli Vaasan keskussairaalaa.
Tk:t kuuluvat julkiseen perusterveydenhuoltoon ja sieltä tehdään lähetteet erikoissairaanhoitoon. Julkinen perusterveydenhuolto on Vaasassa kohtalaisissa kantimissa, vaikka parantamisen varaa on.
Kiitos paljon sinulle "epävarma", kun olet rohkeasti kirjoittanut asiastasi ja avoimesti kertonut kokemuksistasi. Kunpa muutkin ihmiset kertoisivat herkemmin sairaus- ja lääkärikokemuksistaan.
olen tässä miettinyt että kun tuo patti löytyi niin siitä otetaan todennäköisesti koepala niin kuinkahan se tapahtuu ja saako heti mennä töihin sen jälkeen
Käsittääkseni kohdallasi on kyseessä lähes kivuton ohutneulanäytepistos. Tietääkseni se on nopea toimenpide, joka uskoakseni ei vaadi sairauslomaa. Varmuudella en voi sanoa.
Varsinainen leikkaus vaatii sairausloman.
onko kellään kokemusta. mulla kun todettiin kilpparissa joku patti ja kurkku on nyt ollu parisen viikkoo kipee niin onko se ihan normaalia ja paineen tunne on lisääntynyt uuteen ultraan pääsee vasta tän kuun lopussa ja elokuun lopulla vasta lääkärille.ne kesälomat ne kesälomat
nyt on ultrassa käyty ja ohutneulamäyte otettu oli kuulemma syvällä ja ahtaassa välissä onko normaalia että kurkku tulee kipeäksi siitä mistä näyte otettiin.kasvain ei ollut kasvanu viimmekerrasta