VOLVO 850 NAKUTTAA!

vaykka50

Autona 2,4 10V autom/ -94 ja ajettu 126 000km. Onko nakutus alemmilla kierroksilla normaalia, tässä moottorissa? Öljymäärä mittatikussa kohdallaan.

6

2094

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokeile 98

      Jos venäjän 76-oktaanisella nakuttaa.

    • volvo_puranen

      Moi noikin vähän konellaa ajettu niin ei pitäsis kovin suuria murhewita olla.Kutehn tuollaa ylhäällä sanottiin sitä 98 bensassa koneseen ja onko ne nakutustunnistimet kunossa siellä imusarjan takanaa on 2 kpl .Jos kone alkaa nakuttaa niin ne siirtävät syttuyä myöhäisemmälle.Onko kone karstainen tai muuten tuikossa ja hyvä huopltohoistortia on jopa ne tulpat ovat oikeat ja kunnossa olevat

      Tuossa yhdellee vastasin kun sen kone naputta

      "Näissä on hydraalinostimet eli öljypaineella toimii noi ventiilinnostimien säätö(epäili ventiilinvälyksiä).
      Se nakutus kun ei oikein kuulu kuvaan (eli hinausta suositteleen).Mistä se kuuluu onko pakoventiili rikki
      Kone nakuttaa ,Sytytystulppa viallinen tai väärä. Sytytyspuolella vikaa
      Bensin okyaaniluku alhainen ja onko ne nakutustunnnistimet kunnossa.
      Imuilmavuoto ,kone on karstainen kulutaako oljyä.Suihkusuutin tukossa tai muutenb suutin äänekäs .Sekkaa se äänilahde kone käy pitkäö tuuvari kahab korvaan ja kärtkiosa suutin tai moottorin runkoon tai muuhun kohtaa josta halutaan ääninäyte .Ole sitten varovainen ei pitkiä hiuksia ja ei löysiä vaatteita .Kerro mitä löytyi"

      • Kiitti vastauksesta! Voipi olla kone hiukka karstainen, kun vanhalla rouvalla auto ollut. Täytyy käydä motarilla luukuttamassa. Huollot tehty Biliassa. Joku tosin kertoi, että 10 venttiilisissä kuuluukin nakuttaa! 20 v sitten eri juttu.


    • volvo_puranen

      Hydraalisaet venttinostimet nakuttaa vai mitkä,Eli pitäisi tietää se äänilähde ja kovin hitaasti luette näitä vastauksia?

      • Juu startatessa, tyhjäkäynnillä ja kylmällä moottorilla. Joku kertoi, että ominaisuus 10-venttiilisissä. Vastaan hitaasti, kun jostakin syystä en saa vastausviestiä meiliini.


    • volvo_puranen

      Onko se moottorin sisuta puhdas eli ne öljytiehyeet sinne nostimillee on esteetömät että öljy liikku myös matalillaa öljypaineillaa hyvin.Mitkä oljyt nyt on koneessa? Tuosta foorumillee pääsyyn miksi toi profiili ei näy olisiko siinä syy

      Profiilia ei löydy

      Käyttäjällä ei ole yhteisöprofiilia tai se on poistettu.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      142
      9437
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      673
      5384
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      27
      3749
    4. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      47
      2573
    5. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      32
      2215
    6. 71
      1973
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      143
      1952
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      231
      1720
    9. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      139
      1454
    10. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      39
      1270
    Aihe