Voihan muna!

Yksin elämänsä elänyt Euroopan suokilpikonnamme muni munan. Kuinka yleistä tämä on ja pitäisikö olla huolissaan tästä munivasta neitsyestä?
2295
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ostaessani naaraskilpikonnan, maakilpikonnan, minulle sanottiin, että konnani saattaa munia munan vaikka ei ole paritellut uroksen kanssa. Minun kehoitettiin heittämään muna roskikseen, koska muna oli ns. tyhjä muna. Munia ei ole kuitenkaan näkynyt meidän taloudessa.

Äänestä

Muniminen on täysin normaalia naaraskilpureille, mutta ovat tosiaan hedelmöittymättömiä munia, eli eivät koskaan lähde kehittymään. Osa naaraskonnista munii säännöllisesti, osa taas ei.

Muniminen kuluttaa konnan energiaa ja kalkkivarastoja tehokkaasti, joten muninnan jälkeen kannattaa vitamiineista ja kalkista pitää erityisen hyvää huolta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Munaton nainen kirjoitti:

Yksin elämänsä elänyt Euroopan suokilpikonnamme muni munan. Kuinka yleistä tämä on ja pitäisikö olla huolissaan tästä munivasta neitsyestä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu