Ajonesto päällä,millä saa pois?

neon tomaatti 98,ja ajonesto ilmeisesti päällä,ei starttaa vaikka virtaa on starttimoottori ok,on otettu akkukaapelia ym.irti ei auta,jopas ketuttaa!
1511074
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Saatko ovet auki kaukkarilla? (jos ei aukea, vaihda patterit) Pyöriikö startti jos starttaat? Kun laitat virrat päälle syttyykö service engine valo muutamaksi sekunniksi?

Yleensä tuo alkuperäinen ajonestolaite (Rockwell) tuppaa sanomaan itsensä irti juuri kun sitä vähiten odottaa… Jos se on mennyt rikki niin helpoiten pääsee kun käy Autokeskukselta hakemassa uuden IMMOSARJAN 97-98 (5166439AA) hintaa oli kun omaan neoniin kävin hakemassaa 196,65e. Tuli kaks uutta kaukkaria ja suht simppeli asentaa. (ohjeet mukana)

Kannattaa myös tarkastaa onko kampiakselin asentotunnistimen liitin kunnolla kiinni tai että ei ole johdot sulanut kun menee pakosarjan läheltä... Voi olla myös että asentotunnistin on rikki.

Äänestä
  • Moi!kyllä kakella ovet aukee ja menee kiinni,ei pyöri startti startatessa,engine service valo syttyy kun kytkee virran ja sammuu heti kohta.ennekuin tää ongelma ilmeni kone kävi tyhjäkäyntiä 2000/min,vaihde d-asentoon ja normaali n.900/min.autokeskukseen soitin ja vikaanalyysi pelkästään 100e,huh huh!:)pitänee tsekkaa ne piuhat vielä,kiitos tiedoista!

    Äänestä

  • jartza kirjoitti:

    Moi!kyllä kakella ovet aukee ja menee kiinni,ei pyöri startti startatessa,engine service valo syttyy kun kytkee virran ja sammuu heti kohta.ennekuin tää ongelma ilmeni kone kävi tyhjäkäyntiä 2000/min,vaihde d-asentoon ja normaali n.900/min.autokeskukseen soitin ja vikaanalyysi pelkästään 100e,huh huh!:)pitänee tsekkaa ne piuhat vielä,kiitos tiedoista!

    Heittääkö mitään vikakoodia? oletko katsonnut?

    Tuolta ohjeet ja lista mitä mikäkin koodi tarkoittaa----> http://forums.neons.org/viewtopic.php?f=1&t=256874

    Äänestä

  • Immosarjan hintaakin tarkistettu: käynnistyksenestojärjestelmän vaihto osa 5166439AA 640,00 € työ 257,77 !!

    Täytyy kyllä kirota tuo Autokeskus alimpaan helevettiin.

    http://keskustelu.suomi24.fi/node/21175

    ..tuolta löytyy lisää tarinaa. Autokeskuksella on piiitkä historia Chryslereitten "korjaamisista"..

    Äänestä

Ajonesto ei estä starttia pyörimästä. Antaa päällä ollessaankin auton hörähtää käyntiin ja sammuu sitten. Jotain muuta vikaa on autossa. Akun kunnonhan olet tietenkin jo selvittänyt? Mikäli vähänkin vanhempi akku kannattaa se vaihtaa suosiolla.

Äänestä
  • Ajonesto kyllä estää starttia pyörimästä.. Kokeile vaikka laittaa ovet kaukkarilla lukkoon sitten avaa ovi avaimella ja kokeileppa käynnistää.. startti ei pyöri koska ajonesto päällä--> mutta heti kun kuittaat kaukkarilla ajoneston pois päältä niin startti pyörii taas..

    Äänestä

Kyllä näin on,ei startti pyöritä jos ajonesto päällä.kiitos ph-neonistille koodilistasta,ei vaan ole laitetta jolla vois tsekata vikakoodit!:(tässä laitteessa aijemmin kun toimi vielä ajonesto meni todella nopeasti päälle,esim.tankkaat 10l-huoltarilla niin jo esto päällä.taitaa tulla lomabudjettiin iso lovi ennenkuin tää laite käy ja kukkuu.Saratogasta meni automaatti lodju hajalle,niitäkin tässä koittanut etsiä,ei tunnu löytyvän ehjiä mistään,on tää v-6 koneinen 92 malli.

Äänestä
  • Vikakoodin voi tarkastaa myös kun käännät virta-avaimella virrat PÄÄLLE-POIS-PÄÄLLE-POIS-PÄÄLLE 5 sekunnin kuluessa.

    Sitten vain lasket kuinka monta kertaa check engine valo välähtää mittaristossa.

    Pieni tauko välähdysten keskellä erottaa ensinmmäisen ja toisen numeron. (Esim. välähdys - välähdys - tauko - välähdys - välähdys) on koodi 22... Sitten kun tulee pidempi tauko n.5sec alkaa uusi koodi.

    Helpoin varmaan tehdä kun ottaa kynän ja paperia ja piirtää aina viivan välähdyksen kohdalla.

    Äänestä

Okei. Näissä toimii siis ajonesto noin. Onneksi ei ole tullut "kokeiltua"

Äänestä

Lahdessa on liike joka ohittaa ajoneston, kun lähettää boksin sinne. En muista paikan nimeä. Hintaa oli 100€ ja boksi sijaitsee keskikonsolin yläpuolella kojelaudan alla. :)

Äänestä
  • auto-alarm

    Äänestä

  • Hintaa tarkistettu vuoden takaisesta: 217 € :)

    Äänestä

kokeile sille laitatvirratpääle sielävasemmallaon sulakerasija ylinrivi toisisviimenensulake käytäirtijakuuntelerapsaakokeskuslukko laitasulaketakas ja startta

Äänestä

Vanha postaus jo mutta olkoot vastaan silti. Joo Mä tiiä noi Neonien Rocwellin Ajonestolaitteet ovat aivan hanurista. Itse olen kans aikaa viettänyt kyseisen asian kanssa. Mutta en sitten tarkaan muista omasta muistikuvistaan, että oliko se niin että jossain Chryslerissa pystyi ohittaa sen Ajonestolaitteen sillai ku otti sen koelaudan irti jonka takaa paljastui itse se ajonestoboxi ja oliko se sitten niin että siihen boxiin meni pari kusenkeltaistajohtoa ja pari oranssia ja ne katkaistiin ja liitettiin väri-väriin ja sitten Etsittiin oliko se Vihreä-Musta johto joka myös katkaistiin, mutta sitä ei liitetty mihinkään.
Mutta jostain Chrysler foorumeilta voi löytyä lisätietoa asiasta.
Huom! Olkaa erittäin tarkkana, mihin liitätte niitä johtoja sillä muuten käry käy.
Tälläinen vinkki vain omalla vastuulla sitten!

Äänestä

Neon -98! Rockwellin kaukari sippaa ja ajonesto päällä ikuisiksi ajoiksi?
Ei hätää. Pari metriä ohutta sähköjohtoa ja yksi painonappi, johdot kytketään ajonestoboxin kahteen johtoon (nyt ei tule mieleen mitkä kaksi) ja painonappi johonkin kuskille sopivaan paikkaan.
Painat kerran nappia ja käynnistät heti.
Ilman toimivaa kaukaria menetät keskuslukituksen mutta pääsethän avaimella autoon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jartza kirjoitti:

neon tomaatti 98,ja ajonesto ilmeisesti päällä,ei starttaa vaikka virtaa on starttimoottori ok,on otettu akkukaapelia ym.irti ei auta,jopas ketuttaa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu