Hei!
Haluaisin vaihtaa kokemuksia reumaoireista. Minulle ei ole siis todettu reumaa, mutta näitä tuntemuksia on ollut jo muutaman vuoden (aaltoillen).
Eli kuulostaako reumalta: Nilkkani ovat symmetrisesti heikontuntuiset. Tuntuvat, että voisivat pettää alta. Turvotusta tai varsinaista kipua ei ole, mutta ehkä jäykkyyttä ja juurikin tätä heikkouden tunnetta. Myös sorminivelissä on tuntemuksia. Ovat selvästi jäykistyneet. Välilllä tuntuu, että käsissäni ja joskus jaloissakin on puutuneisuutta.
Pohdiskelen onko mahdollisesti jotain neurologista vai voiko olla nivelreuman alkua.
Tuntuuko reuma tältä?
7
472
Vastaukset
- ÄippäH
vaikea tietysti sanoa,mut minun nivelreumani alkoi noin..aamujäykkyys oli huomattava!
- kesä2013
Tutun kuuloista, mutta en kyllä varmaksi reumaksi uskalla sanoa. Itselläni selkärankareuma ja välillä pistelyä, puutuneisuutta käsissä, jos tulehdus pahenee käsi tuntuu voimattomalta ja sitten on kipujakin. ja Lihakset yleensäkin tuntuu väsyneiltä, kuin kovan liikuntasuorituksen tehneeltä, vaikka mitään en olisi tehnytkään. Reumahan on aineenvaihduntasairaus, joten oudot tuntemukset voivat hyvinkin liittyä siihen. Toki muitakin aineenvaihduntasairauksia on...
- ravinto parantaa
Astman, reuman ja suolisto-ongelmien takana ruokavalio – "Lääkärit antavat väärää tietoa"
http://www.studio55.fi/hyvaolo/artikkeli.shtml/1624947/astman-reuman-suolisto-ongelmien-takana-ruokavalio---laakarit-antavat-vaaraa-tietoa
Lääkäri: Autoimmuunisairauksien kasvu osin suomalaisen teollisuuden tukemisen ja aivopesun seurausta
http://www.studio55.fi/hyvaolo/artikkeli.shtml/1721445/laakari-autoimmuunisairauksien-kasvu-osin-suomalaisen-teollisuuden-tukemisen-ja-aivopesun-seurausta
Lääkäri Olli Sovijärjen haastattelu Studio55-ohjelmassa 18.3.2013 (kesto 30min)
http://www.katsomo.fi/?progId=170109
Paleoruokavalio pähkinänkuoressa (kesto 5 min)
http://www.youtube.com/watch?v=uCFZoqmKf5M
Nivelreuman nykyaikainen hoito!
http://www.raikasweb.com/nivelreuman-nykyaikainen-hoito
Reumaa ja niveltulehduksia sairastaa lähes 100 000 suomalaista. Perinteisen lääketieteen rinnalle on kehitelty monipuolisia luonnonmukaisia hoitomuotoja, jotka ovat kaikkien ulottuvilla. Ne ovat turvallisia ja myrkyttömiä tavanomaisiin hoitomuotoihin verrattuna.
http://kirja.elisa.fi/ekirja/reuma-ja-niveltulehdukset-luonnonmukainen-hoito
Viljojen mahdolliset haitat!
http://personal.inet.fi/koti/remeli/viljat.htm- kaikki ruoka ei sovi
Nää on kyl niin totta! Mut eipä lääkärit korviaan lotkauta tällaisille, itse pitää tajuta! Kaikilla ei ole pelkästään viljat jotka aiheuttaa oireita, voi olla lisäksi esim. maito, hiiva, tai vaikka banaani tai peruna. Netistä voi tilata Food Detective ruokayliherkkyystestin, jonka avulla saa selville mitkä ruoka-aineet ei sovi sinun elimistöllesi. Tilattu on, nyt odottelen että pääsen testaamaan.
- ilmanvirallistadiagn
Omat kivut alkoivat pari vuotta sitten. Sängystä noustessa tuntui kuin kaikki luut luut nilkasta alaspäin olisivat murtuneina. Sitä kipuilua sitten jatkui ja jatkui kunnes loppuvuodesta lääkäriin ja tämä kertoi oikean jalan luupiikistä. Hoitelin sitä sitten pohjallisilla ja yhä edelleen särkylääkkeilllä ja kyllähän se ohi meni mutta säryt jaloista ei mihinkään päinvastoin säryistä tuli arkipäivää.
Tätä episodia ennen tarvinnut särkylääkkeitä korkeintaan kerran kuussa. Nyt parasetamolista on tullut vakiovaruste.
Seuraavana syksynä siis vuosi kipuilusta vasemman jalan nilkka turposi pysyvästi ja oli kivulias lopulta kosketusarka levossakin. Lopuksi pakko mennä taas lääkärille jossa todettiin nivelrikko.
Siitä oireet lähti laukaten tavallaan symmetrisesti ensin ranteet kipuili, lopulta en voinut edes kahvipakettia avata pukeutuminenkin oli hidasta ja hankalaa hampaiden harjauskin jopa. Kävely alkoi samoin olla jäykkää ankkamaista jokainen askel oli harkittava tarkkaan ja nopeita väistöliikkietä oli mahodotonta tehdä.
Nopeasti ranteista tulehduskipu siirtyi molempiin nilkkoihin sitten polviin joista toinen ehti räsähtää alta ennen kuin kortisoni tuli avuksi yksityisenpuolen yleislääkärillä jonne vähät vikat rahat ja jossa lihasreuma epäily tosin ilman päänsärkyä tai virtsatietulehduksia oireistoa kuten nyt. (kuume nousi tuolloin myös korkeaksi)
Maaliskuussa veriarvot saatiin normaaleiksi ja alkoi kortisonin vähennys neuvosta. Viidessä millissä kaikki alkoi taas symmetrisesti ensin ranteista ja siitä eteenpäin. Nostin loppujen lopuksi kortisonin takaisin 15 milligrammaan takaisin ettei menisi yhtä huonoon kuntoon kuin talvella. Alkutalven jalat oli niin huonona et vein roskatkin vain kännykkä mukana siis jos tippuis. Pienetkin mäet oli hankalia polven osalta, piti asettaa jalka ennen astumista valmiiksi tiettyyn koukkuun (tiettyyn asentoon).
Reumatologiin ei ole varaa (eikä kaikkiin tutkimuksiin siellä) ja jo pyyntö saada lähete erikoislääkärille sai terkkarin lääkärin purskahtamaan räkäseen nauruun. Joten kortisonilla mennään tosin molemmat nilkat ovat samantuntuiset kuin aloittajalla eli epävarmat alla molempien nilkkojen etu -ja sisäsyrjissä turvotusta lepopäivistä liikunnan osalta huolimatta. Polvet kolottaa joskus vaikka pitäisi dieettiä yllä ja pari kertaa polvista on viime aikoina lähtenyt sääriluita pitkin kova kiputila alas nilkkoihin.
Tuossa jotain täältä. Pitkiä juttuja.- kesä2013
Ilmanvirallistadiagn: Kylläpä terkkarin lääkäri käyttäytyi asiattomasti, tosi törkeetä. ja sulla noin vaikeita vaivoja! Ei ku päivystykseen vaan valittamaan vaivoja eiköhän ne laita sut reumalääkärille. Ja yhtään ei saa kaunisella vaivoja. Jos ei lähetettä tipu, niin uudestaan päivystykseen. Miten voi olla noin vaikeeta saada hoitoa!
- ravinto vaikuttaa
Suomi on täysin kehitysmaa, kun ennaltaehkäistään tai hoidetaan eri sairauksia ravinnolla ja korjaamalla ravintoainepuutokset. Niinpä lääkärikoulutuksessa onkin pitkään, siihen sisältyvässä yhden opintoviikon laajuisessa ravitsemustieteen osiossa käytetty Diabetesliiton ja Leipätiedotus ry:n kustantamaa virallista ravitsemusoppia, jolle ei ole vaihtoehtoa. Vastavirtaa kulkevia tutkijoita ja lääkäreitä on pidetty tärähtäneinä kummajaisina ja vastuuttomina kansankiihottajina.
Tuloksekkainta terveydenhuoltoa on ennaltaehkäisevä. On harmillista, että julkisuudessa levitetään mm. THL:n toimesta yksipuolista ja perätöntä tietoa ravinnosta ja ravintolisistä aiheuttaen sekaannusta ja turhaa huolta kuluttajien keskuudessa.
Koululääketieteellä on paikkansa, mutta niin kauan kun ravitsemuksen ja kokonaisvaltaisen hoidon merkitystä ihmisen hyvinvoinnille ei tunnusteta, ovat koululääketieteen lääkärit melko kyvyttömiä auttamaan ihmisiä lukuisissa eri sairauksissa ja siten tuleekin hoidetuksi vain oireita, eikä potilas parane.
”Olkoon ruoka lääkkeesi ja lääke ruokaasi” –Hippokrates
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1034613Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/743891368- 1861062
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1091052Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna86970Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47911- 64901
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk11882tilitoimistopiirainen huutaa
mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt10877- 64866