Tämä ei varsinaisesti liity sujuvaan liikenteeseen, mutta onpahan eräänlainen mukavuustekijä kuitenkin.
Nimittäin monilla ei ole varaa ostaa uutta ilmastoitua autoa ja tyytyminen on vanhempaan karvalakkivectraan ilman ilmastointia. Kesäkuumalla on sisällä kuuma. Mutta, jos helteellä laittaa lämmöt täysille ja puhalluksen kanssa niin se työntää sisälle tuollaista 25 asteen lämpöä. Tämä on selvästi vähempi, sillä kovalla helteellä voi karvalakkivectrassa olla jopa yli 40 lämmintä. Eli lämmöt täysille niin viilenee.
Nimittäin monilla ei ole varaa ostaa uutta ilmastoitua autoa ja tyytyminen on vanhempaan karvalakkivectraan ilman ilmastointia. Kesäkuumalla on sisällä kuuma. Mutta, jos helteellä laittaa lämmöt täysille ja puhalluksen kanssa niin se työntää sisälle tuollaista 25 asteen lämpöä. Tämä on selvästi vähempi, sillä kovalla helteellä voi karvalakkivectrassa olla jopa yli 40 lämmintä. Eli lämmöt täysille niin viilenee.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Nyt alkaa Autoileva nainen-nettihäirikön provot olemaan kovasti väkisin tehtyjä. Mutta yritä uudelleen vaan. Olet kaltaistesi nettihäiriköiden luvatussa maassa eli Suoli24-foorumilla joka tunnetusti ruokkii trolleja. Jatka samaa rataa niin kyllä sieltä joskus irtoaa ihan oikeastikin hauska trolli.
Autoileva nainen, tapansa mukaa puhuu taas kerran kylmän viileätä asiafaktaa.
Jos auton sisälämpötila on 40 astetta ja lämmityslaitteen avulla puhalletaan sisään 30 asteista ilmaa on sisälämpötila laskenut 10 astetta.
Kesäkumit forever.
Se ilmastoimaton auto ei todellakaan pukkaa 30-asteista ilmaa, vaan sitä ulkoilman lämpöistä plus moottorin hukkalämpöä niin paljon kun sitä irtoaa, eli kesäkuumalla paljon. Lämppäri kylmällä vaikka ei olisikaan ilmastointia on aina sen hukkalämmön verran vähemmän.
Tämä tuli todettua kun ajelin vanhalla Fiat Unolla, jolla oli tapana ylikuumeta. Oli pakko pitää lämppäriä täysillä sitä vähän hillitäkseen, mutta sisällä oli kyllä sitten niin pirun kuuma, että ikkunat aukikin se oli kun sauna.
Joo tämä Autoileva nainen on tosiaan osoittanut suurta neroutta monissa kirjoituksissaan. Todella nerokas ja tekniikasta suuresti ymmärtävä lady tosiaan. Eikä varmasti ole trolli ei varmasti ei!!
Hohhoijaa..... no joillakin on tarpeet saada itsensä huomatuksi.
Auto jossa ei ole toimivaa ilmastointia on erittäin vaikea myytävä tänäpäivänä. Suorastaan autoliikeiden kauhistus. Kaikki ei edes huoli ilmastoimatonta autoa.
Autoileva nainen osoittaa joka kirjoituksessaan perustellusti mietteensä oikeaksi, eli taustalla on aina faktaa ja tietoa. Niin kerta.
Kesäkumit forever.
Taidat olla itse Autoileva nainen-nimimerkin trolli sillä jokainen vähänkään autoilusta ja fysiikastakin ymmärtävä huomaa miten tarkoitushakuisen typeriä juttuja kyseinen trolli kirjoittaa. Itsekin teen kylläkin väärin kun edes epäsuorasti vastaan häiriköiden kirjoitteluihin sillä näistä kommenteistahan nämä krooniset nettihäiriköt elävät ja saavat nk.vettä myllyyn ja hihittelevät jossain kivenkoloissaan saamasyaan huomiosta.
Sinulla taitaa taas päivät mennä trolleja metsästäessä. Mutta metsään meni tälläkin kertaa. Autoileva nainen, kuten jo sanoin, kirjoittaa vain faktaa ja sinulla nysvätillä on aina pasmat sekaisin kun epäilet kaikkea trollaattoriksi.
Kesäkumit forever.
Voit lopettaa jo. Et osaa trollata niin ettet siitä kiinni jäisi. Mutta sikäli mukavaa että tyydytyksen saat häirköinnistäsi. Pelottavaa vaan on se että tämä nettihäiköinti lisääntyy jatkuvasti ja että tulevaisuudessa moderointi keskustelupalstoilla varmasti tulee lisääntymään.
Sinä olet nettihäirikkö. Mollasit aloittajan asiallisen huomion trollaattoriksi ja väität sitä häiriköinniksi. Etkö häpeä sotkea asiallisia aloituksia jankkaavilla trolliväitöksillä?
Kesäkumit forever
JEP Mulla kymmenisen vuotta vanha almera siinä ilmastointi tosi hyvä jos helle ostin 2 viikko sitte
HYPOFAN, tiesitkö, että sepustuksestasi unohdit pilkut ja pisteet? Oletko harkinnut jotain äidinkielen tukiopetusta tms?
joo monissa vanhemmissakin autoissa alkaa olemaan nyky päivänä toi ilmastointi
Nykypäivä on yhdyssana, että kouluun takaisin siitä.
Tämä ei ole mikään äidinkielen oikein kirjoitus keskustelu!!!!
Ei olekaan, mutta on silti suotavaa laittaa pilkut ja pisteet paikoilleen ja kirjoittaa yhdyssanat oikein, kuten esim. oikeinkirjoituskeskustelu.
,,,,, .....
Autoileva nainen, on mies joka pukeutuu naiseksi.
Se nais puoli siellä kirjoittaa ja tahtoo vähän huomiota.
On se ihme kun mun autossa tulee TALVELLAKIN noin 70 asteista ilmaa sisälle os on lämmöt täysillä... kesällä vois päästä ehkä 90 asteesee
Täällä on joku pedantti äidinkielen opettaja näköjään valvomassa mutta pysytään aiheessa ...ja taas virhe
ja mulla on metrinen mulkku
Lämmöt vai puhallus täysille...
Ei näköjään ole kaikki kammarit lämpösinä, joten lämpö täysille tuntuu oikealta vaihtoehdolta.