VALMET - se ELÄÄ!

Varavaraanі

Mitä sinulle tuo mieleen firma nimeltä VALMET? Traktorit tai jotain muuta maatalouteen liittyvää? Hienot VALMET-merkkiset seinäkellot, joita valmistettiin 1900-luvun puolivälissä?

VALtion METallitehtaat oli aikoinaan menestyvä ja arvostettu yritys, joka myöhemmin vuonna 1999 yhdistettiin Rauma oy:n kanssa uudeksi yritykseksi nimeltä Metso. Nyt Metso jakautuu kahteen osaan, ja sen suuremman, paremman osan nimeksi otetaan taas VALMET. Paluu menneisyyteen, eikä huono!

Jokainen Metson osakkeiden omistaja saa jakautumisen yhteydessä ilmaiseksi, kaupan päälle, yhtä monta VALMETin osaketta kuin mitä hänellä on aiemmin ollut Metson osakkeita.

Lue lisää:

http://www.arvopaperi.fi/uutisarkisto/metson herattaa valmetin henkiin/a905857?s=r&wtm=_-31052013&

4

2868

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kohta saa

      osakkeita ilmaiseksi!

    • 1+1=6

      Joo, Metson markkina-arvo vähintään tuplaantuu ihan tuosta vaan, kun se jaetaan kahtia. Osakemarkkinoilla menee nyt muutenkin, niin vahvasti että ilmaiset lounaat ovat joka päiväisiä.

    • 418

      Valmet = Valtion metallitehtaat. Vähän arveluttaa tuo nimi. Valtiolla tosin on Metsosta Solidiumin kautta 11 %:n omistus.

    • Anonyymi

      Valmet muuten yhdistyy Neleksen kanssa. Hienoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      173
      3154
    2. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      120
      2330
    3. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      84
      2025
    4. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      49
      1778
    5. Kyllä mies pakit kestää

      Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n
      Ikävä
      62
      1647
    6. Kuka on Farmi Suomi Riiko?

      Farmi Suomi -realityssä Riiko Sakkinen on saanut paljon tv-aikaa. Riikon ajatuksia ja toisten nokittelua sekä lopulta pe
      Tv-sarjat
      18
      1583
    7. Palomestari sytytti tulipalon Kankaanpäässä

      Kankaanpää ei yllätä koskaan. Oukarinkadulla syttyi rivitalossa tulipalo toukokuussa 2024. Nyt sen sytyttäjää syytetään
      Kankaanpää
      33
      1498
    8. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      71
      1309
    9. Vastuuhenkilöt

      Ketkä ovat Lapuan Kotiasunnot-yhtiön tili- ja vastuuhenkilöt? Nimet kehiin, julkista tietoa.
      Lapua
      73
      1301
    10. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      29
      1064
    Aihe