VALMET - se ELÄÄ!

Varavaraanі

Mitä sinulle tuo mieleen firma nimeltä VALMET? Traktorit tai jotain muuta maatalouteen liittyvää? Hienot VALMET-merkkiset seinäkellot, joita valmistettiin 1900-luvun puolivälissä?

VALtion METallitehtaat oli aikoinaan menestyvä ja arvostettu yritys, joka myöhemmin vuonna 1999 yhdistettiin Rauma oy:n kanssa uudeksi yritykseksi nimeltä Metso. Nyt Metso jakautuu kahteen osaan, ja sen suuremman, paremman osan nimeksi otetaan taas VALMET. Paluu menneisyyteen, eikä huono!

Jokainen Metson osakkeiden omistaja saa jakautumisen yhteydessä ilmaiseksi, kaupan päälle, yhtä monta VALMETin osaketta kuin mitä hänellä on aiemmin ollut Metson osakkeita.

Lue lisää:

http://www.arvopaperi.fi/uutisarkisto/metson herattaa valmetin henkiin/a905857?s=r&wtm=_-31052013&

4

2963

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kohta saa

      osakkeita ilmaiseksi!

    • 1+1=6

      Joo, Metson markkina-arvo vähintään tuplaantuu ihan tuosta vaan, kun se jaetaan kahtia. Osakemarkkinoilla menee nyt muutenkin, niin vahvasti että ilmaiset lounaat ovat joka päiväisiä.

    • 418

      Valmet = Valtion metallitehtaat. Vähän arveluttaa tuo nimi. Valtiolla tosin on Metsosta Solidiumin kautta 11 %:n omistus.

    • Anonyymi

      Valmet muuten yhdistyy Neleksen kanssa. Hienoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä on kaivattusi

      Nimen kolme ensimmäistä kirjainta Mar....
      Ikävä
      94
      1536
    2. Minkä ikäinen on kaivattusi

      ja sinä? Vai tiedätkö hänen ikää?
      Ikävä
      76
      1276
    3. Milloin olette

      Nähneet viimeksi kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      67
      1039
    4. El Khamenein arkku K-Kaupan autossa?

      Kyllä kauppias hoitaa?
      Maailman menoa
      132
      979
    5. Ei kai nyt kukaan oikeasti kuvittele, että hallitus eroaisi Garden Helsingin takia?

      Ongelmanahan tässä kuitenkin on se, että mitään tavallisuudesta poikkeavaa ei ole tapahtunut. Joten mikä se eroperuste
      Maailman menoa
      169
      889
    6. Välillä tulee haikeus

      Et kaikki päättyi näin. Etten saanut vastauksia. Ei meitä oltu tarkoitettu. Niin se vain on.
      Ikävä
      78
      794
    7. Mahdoton tilanne

      Täällä monella tuntuu olevan jumissa oleva tilanne. Joillakin kaipuu ja ikävä on kestänyt jo vuosia. Osapuoli/puolet ova
      Ikävä
      75
      750
    8. Tunteilla leikkiminen

      Oletko leikkinyt kaivattusi tai jonkun kiinnostuneen tunteilla, pelannut jotain peliä tai pelleillyt asioilla? Miksi?
      Ikävä
      105
      720
    9. Huomenta

      Rakas... Tiedän että tykkäät minusta😘
      Ikävä
      45
      703
    10. Oothan sä erilainen mies

      Kaikintavoin. Ikävä kyllä en tunnistanut sitä seikkaa aikoja sitten, ja nyt olen armottoman rakastunut. Olen vaan ❤️
      Ikävä
      37
      686
    Aihe