Mitä sinulle tuo mieleen firma nimeltä VALMET? Traktorit tai jotain muuta maatalouteen liittyvää? Hienot VALMET-merkkiset seinäkellot, joita valmistettiin 1900-luvun puolivälissä?
VALtion METallitehtaat oli aikoinaan menestyvä ja arvostettu yritys, joka myöhemmin vuonna 1999 yhdistettiin Rauma oy:n kanssa uudeksi yritykseksi nimeltä Metso. Nyt Metso jakautuu kahteen osaan, ja sen suuremman, paremman osan nimeksi otetaan taas VALMET. Paluu menneisyyteen, eikä huono!
Jokainen Metson osakkeiden omistaja saa jakautumisen yhteydessä ilmaiseksi, kaupan päälle, yhtä monta VALMETin osaketta kuin mitä hänellä on aiemmin ollut Metson osakkeita.
Lue lisää:
http://www.arvopaperi.fi/uutisarkisto/metson herattaa valmetin henkiin/a905857?s=r&wtm=_-31052013&
VALMET - se ELÄÄ!
Varavaraanі
4
2912
Vastaukset
- Kohta saa
osakkeita ilmaiseksi!
- 1+1=6
Joo, Metson markkina-arvo vähintään tuplaantuu ihan tuosta vaan, kun se jaetaan kahtia. Osakemarkkinoilla menee nyt muutenkin, niin vahvasti että ilmaiset lounaat ovat joka päiväisiä.
- 418
Valmet = Valtion metallitehtaat. Vähän arveluttaa tuo nimi. Valtiolla tosin on Metsosta Solidiumin kautta 11 %:n omistus.
- Anonyymi
Valmet muuten yhdistyy Neleksen kanssa. Hienoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi422998Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj872906SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1602812Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2012105- 1121978
Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä151963Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi501579Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li371564Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3701421- 871061