Joka on 4.6
Jo 25.600 ennen puoliväliä
Nam nam nam
9102
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Puolivälissä 4.6 on jo 26.500 allekirjoitusta, ja kesällä vauhti vain kiihtyy ja samalla Rkp:n kauhu kasvaa.
Kun kolkyyttonnii paukkuu niin eiköhän taas saada jostakin aikaan "katsokaa mitä hurrivihaa"-kampanja.
Jättefint!
On hyvä olla edellä, koska alkuinnostus toi paljon nimiä.
Toisaalta loppurynnistys tuo vieläkin enemmän!
Fantastista paperikerääjät! Tuskin tulisi 50000 täyteen jos ette olisi aktiivisia.
Voiko näitä kerätä kuka tahansa?
Minkälainen se keräyspaperi?
Käy sivulla "Ruotsi vapaaehtoiseksi.fi" sieltä saat ohjeet keräämiseen ja kuka tahansa on enemmän kuin tervetullut keräämään allekirjoituksia. Voit tulostaa kannatuslomakkeita myös Vapaa Kielivalinta Ry:n sivuilta.
Itse olin juuri tunnin keräämässä ja sain 12 allekirjoitusta ja nuoret miehet varsinkin sanoivat että jeees hieno homma!
Me tykkäämme myöhemmin sitten kovasti vähemmistöstämme jolla on niin hienoja yleviä ominaisuuksia kuten uutuuttaan kiiltävät hampaat ja vähän ajan päästä ruotsin kieli tuntuu varmasti mielekkäältä opiskella ihan vapaaehtoisesti hyvin hyvin monelle, samoin se voi hyvinkin monen mielestä, jopa entisen suurvastustajan korvissa, kuulostaa aivan siedettävälle ja eksoottiselle (etenkin kun oikean ruotsin kieli on niin kovin erilaista).
Erona on sen pienen ongelman poistuminen, ettei pakolla pidä kenellekään tuputtaa tai väkisin vaatia, kun tarve on hyvin olematon useimmille.
.................