Tarina levytyksestä: she's leaving home

sgsgsgssgsg

29

273

    Vastaukset 29

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EP-7

      Oli ja on onnistunut biisi.Martin oli sivussa (pääsikö toivomaan harppuun kaikua) mutta niin oli sivussa Beatles bändinäkin. Mukana vain Paul ja John.Tämä se hakkaa Shubertin kilon paloiksi ja 10-0 ,onneksi ei enää ollut suremassa tappiotaan .

      • Dhommi´´

        Schubert pesee Beatlesin 6-0


    • hän lähtee kotoa

      -tiedossa on et, Paul oli luomiskiireinen silloin,piti heti saada orkesteroitua tämä hieno sävellys, ja George Martin oli juuri sillä hetkellä kiinni jossain muussa jutussa (teki muutakin kuin Beatlesia -60 luvulla, näemmä!) joten Paul otti avustajakseen/nuotittajakseen kaverin jonka nimeä en nyt muista, vaikka sen tiedänkin...öh. Tämä on kai ainoa mitä Martin ei orkesteroinut...hmm...

      • Dhommi´´

        Oikeat säveltäjät osaavat tietenkin orkestroida aivan itse, ja tietenkin nuotintaa. :)

        Mitä tulee säveltämiseen, niin Beatles ei säveltänyt yhtään mitään.


    • ....

      Mike Leander sovitti jouset, G.Martin oli sitten muuten mukana kyllä...ja silleen.

      • Dhommi´´

        Miksi Mike Leander sovitti jouset? Mikseivät Beatlet sovittaneet jousia?

        Vastaus: He eivät osanneet.


      • Böb-böb-böb-böpi
        Dhommi´´ kirjoitti:

        Miksi Mike Leander sovitti jouset? Mikseivät Beatlet sovittaneet jousia?

        Vastaus: He eivät osanneet.

        Miksi Dhommi jankuttaa?

        Vastaus: Hän ei ole terve.


    • Dhommi´´

      "Kuka toimikaan tuottajana? Tässä kappaleessa George Martin ei tehnyt edes sovitusta ja olli loukkaantunut. "

      Olisi tärkeää, että säveltäjä osaisi tehdä omat juttunsa. Beatlesit tosin eivät olleet säveltäjiä

    • sanonpahanvaantotuud

      Kuten soittaja sanoo, hänestä Maccalla oli päässään ääni, jota hän ei osannut kuvata.

      Soittaja on ylpeä osallisuudestaan Beatles levyyn. Eipä häntä muutoin olisi muistettukaan.

      Levy, joka muutti pop-levyn tuottamisen. Klassia levyjä ei vieläkään tuoteta. Ellei sitten moderneja, mutta ´niitä ei kukaan kuuntele.

      • Dhommi´´

        Myös Ozzy Osbourne toimi silkan fiilistelyn varassa. Hän ei jaksanut opetella edes soittamaan, sillä - kuten Macca - pelkäsi, että harjaantuneisuus olisi tappanut sen luovuuden (jämän) mitä hänellä oli.

        Maccakaan ei koskaan oppinut ammattimuusikoksi. Vielä hirveämpää on se, että hän ei koskaan opetellut nuotteja, jotka ovat avain vaikeampaan musiikkiin.

        Pieniä jameja voi soittaa vaikka korvakuulolta, mutta sinfonian tai konserton tulkintaan vaaditaan käsikirjoitus ja nuotti, sekä kapellimestari johtamaan tulkintaan. Äänenpuhtaudesta alkaen myös soittajat ovat valovuosia parempia kuin kukaan poppari/rokkari, ja orkesterit ovatkin musiikintekemistä hienoimmillaan.

        Beatles ja Black Sabbath ovat kuin apinoita verrattuna ihmisiin. He eivät ole ihmisiä muusikoina jos Haydn ja Sibelius ovat.


      • sanonpahantotuuden
        Dhommi´´ kirjoitti:

        Myös Ozzy Osbourne toimi silkan fiilistelyn varassa. Hän ei jaksanut opetella edes soittamaan, sillä - kuten Macca - pelkäsi, että harjaantuneisuus olisi tappanut sen luovuuden (jämän) mitä hänellä oli.

        Maccakaan ei koskaan oppinut ammattimuusikoksi. Vielä hirveämpää on se, että hän ei koskaan opetellut nuotteja, jotka ovat avain vaikeampaan musiikkiin.

        Pieniä jameja voi soittaa vaikka korvakuulolta, mutta sinfonian tai konserton tulkintaan vaaditaan käsikirjoitus ja nuotti, sekä kapellimestari johtamaan tulkintaan. Äänenpuhtaudesta alkaen myös soittajat ovat valovuosia parempia kuin kukaan poppari/rokkari, ja orkesterit ovatkin musiikintekemistä hienoimmillaan.

        Beatles ja Black Sabbath ovat kuin apinoita verrattuna ihmisiin. He eivät ole ihmisiä muusikoina jos Haydn ja Sibelius ovat.

        kuuluuko myös aiheessa esiintyvä harppu tähän luokkaan? Et sitten osaa pysyä aiheessa. Urpo


      • Dhommi´´
        sanonpahantotuuden kirjoitti:

        kuuluuko myös aiheessa esiintyvä harppu tähän luokkaan? Et sitten osaa pysyä aiheessa. Urpo

        Shes leaving home on musiikillisesti täysin kevyttä perusiskelmää. Se siitä. Miksi koitat korottaa sen arvoa?


      • sggsgsgsgs

    • Baby`s in Black

      She`s Leaving Home on eräs viime vuosisadan kauneimmista kansanlaulun tapaisista balladeista kuten esim The House Of Te Rising Sun.

      • sanonpahantotuuden

        jälkimmäinen ON kansanlaulu


    • Dhommi´´

      Molemmat ovat sontaa.

      • sanonpahantotuuden

        vaikka olet asiantuntija kakka pissa ja sonta asioissa, älä luule kaiken olevan sontaa.


    • Lennonkusee

      Sgt. Pepper on täydellinen aikansa lapsi, ei todellakaan mikään ajaton levy. Näin on sanonut esimerkiksi Jake Nyman joka on kova Beatles-fani. Schubert oli muuten säveltäjä JA lauluntekijä, Lennon ja McCartney ainoastaan lauluntekijöitä.

      • sanonpahantotuuden

        Sgt pepper ON se aika. Siinä pieni ero.
        Pepperin vaikutukset ja vaikuttteet musiikille ovat vahvoja.

        Pepper ei vastaa nykykulutttajan 'sisäänulosuusibiisitanssitaan' -maailmaa vaan vaatii useampia kuunteluita.


    • Dhommi´´

      Schubert on Einsteinin ylistämä, melodisen keksinnän nero.

      Schubertista ja Beatlesista mukamas vertailukelpoisina pitäisi kieltää lailla. Osoittaa ihmisen olevan täysin nolla musiikissa, jos väittää että kevyttä iskelmää suoltanut pop-yhtye vertautuisi yhteen musiikkihistorian suurimpaan neroon.

      • YlistysVaiPyllistys?

        "Schubert oli Einsteinin ylistämä"

        Onkohan Einsteinin ylistys ymmärretty täysin oikein:

        "Einstein kehittyi kielellisesti varsin hitaasti, minkä hän itse myönsi. Einstein kertoo, että hän halusi luoda ainoastaan täydellisiä lauseita, ja siksi hän ensin mietti mielessään lauseen rakenteen, toisti sen kuiskaten, ja vasta varmistuttuaan lauseen täydellisestä muotoilusta hän esitti vastauksen kysyjälle. Aivan varmaa ei ole, johtuiko Einsteinin tapa hitaasta kielellisestä kehittymisestä. Siksi perheen sisäkkö kutsui häntä usein ”tärähtäneeksi”. Wikipedia


    • allelujaa

      -hassuja ootte jotkut; toinen tarvitsee Einsteinin avukseen, että osaa päättää mikä on hienoa musaa, ja toinen Jake Nymanin... :)
      -niin ja tietysti Beatlesit on "apinoita verrattuna ihmisiin"....aamen... :)

    • Dhommi´´

      Beatlesin fanit ovat "apinoita", kuten Beatles itse.

      Mutta mitä tulee Einsteiniin, niin on selvää, että hänen sanansa painaa. Kuten kaikkien ammattimuusikoiden jotka KAIKKI nostavat klassisen parhaaksi.

      Vain hölmö kieltää asiantuntijalausunnot ja elää oman tunteensa varassa. On paras oppia se, miksi Mozart, Brahms ja Händel ovat suurempia kuin poppi.

      Kun sen oppii, alkaa jo nauttia musiikista

      • Niin se on

        Einstein ei ollut musiikin asiantuntija.

        Poppi on suurempaa ja suositumpaa kuin Mosse, Prams ja Händeli. Poppi on parempaa.


    • Dhommi´´

      Einstein oli musiikin asiantuntija. Hän oli itsekin muusikko.

      Poppi nyt on vihoviimeistä saastetta, mitä amerikkalainen maailma on meille antanut

      • sgsggssggs

      • Shakin' Ainstain

        Einstein saattoi olla musiikin tuntija kuten muutkin musiikin kuuntelijat, mutta hän ei ollut muusikko. Hän oli tärähtänyt.


    • Dhommi´´

      Moderni klassinen on selkeästi parempaa musiikkia kuin Beatles

    • appiukko.

      Jos hra Einstein tietäisi mitä soopaa hänen maineensa avulla väitetään, tulisi korjaamaan kaikki höpöttäjien höpöpuheet...ei kuitenkaan tämän dhommitextaajan höpötyksiä tarvitsisi korjata; ne tiedetään muutenkin köykäisiksi puutaheinää-tason löpinöiksi, joiden rinnalla Uuno Turhapuro filmitkin ovat tosi älykkään oivaltavia...
      .......

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      67
      1131
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      43
      833
    3. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      782
    4. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      80
      766
    5. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      149
      736
    6. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      37
      685
    7. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      79
      685
    8. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      64
      683
    9. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      202
      586
    10. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      117
      578
    11. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      11
      574
    12. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      19
      555
    13. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      52
      539
    14. Sara Sieppi ja hissi tänään

      Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      515
    15. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      90
      498
    16. Ketä ajattelen

      kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v
      Ikävä
      18
      490
    17. Työttömän miehen ihmisarvo

      ..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline
      Sinkut
      114
      465
    18. YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.

      Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene
      Ähtäri
      25
      446
    19. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      65
      441
    20. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      144
      427
    Aihe