Kirjautumisongelma (PHP, MySQL ja rutiinit)

mkoodari

Terve!

Olen saanut korjattavakseni toisen henkilön tekemän nettisivuston vuosien takaa mutta vastaan on tullut esteitä. Osaamiseni PHP:stä ja MySQL:stä on vielä melko perusjuttuja ja koodin kommentoimattomuus ei ole helpottanut asiaa joten ajattelin kysyä olisiko täällä viisaampia päitä auttamassa tai edes kertomassa vinkkejä mistä saattaisi kiikastaa. Olisin todella kiitollinen kaikista neuvoista ja ehdotuksista kun itselläni on vielä hakusessa.

Sivusto on pyörinyt kuulemma jollain aiemmalla WAMP-palvelimen Windows NT-aikaisella versiolla. Wampin alla olevat tiedostot otettiin talteen ja siirrettiin uudelle versiolle vaan sivusto antoi vaikka minkälaisia virheilmoituksia joskin suurimmasta osasta tosin päästiin eroon muuttamalla

3

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mkoodari

      Rutiinissa oleva koodi:

      DROP PROCEDURE logIn;
      delimiter // ;
      CREATE PROCEDURE logIn(IN unames CHAR, passwds CHAR)
      BEGIN
      DECLARE userid,licensecount,license, company INT DEFAULT 0;

      SELECT id FROM sysuser WHERE uname=unames AND passwd=passwds INTO userid;
      SET @company=0;
      set @log=0;
      /*Onko käyttäjätunnus ja salasana oikein*/
      IF (userid > 0) THEN
      /*Onko käyttäjällä yhtään lisenssiä*/
      SELECT COUNT(id) FROM user_application_license WHERE user_id= userid INTO licensecount;
      IF (licensecount >0) THEN
      SELECT count(user_application_license.id) FROM user_application_license,application_license,application WHERE user_application_license.application_license_id=application_license.id AND application_license.application_id=application.id AND user_application_license.user_id=userid AND application.nro=1 AND user_application_license.starts >=CURDATE() AND user_application_license.expires

    • enkoodari

      Aluksi sanottakoon että en jaksa lukea koodia läpi, itse kirjottaisin varmaan uudelleen koko palikan jos vähänkään epäilisin toimivuutta ja laatua.
      Tässä nyt kuitenkin pika-apu vastaus eli mistä löytää speksit...

      http://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/call.html

      > Millä tapaa voin saada varmistuksen että kyseinen komento edes suoritetaan?

      Testaat phpMyAdminin kautta tai komentroiviltä mysql clientillä.
      Korvaat $uname ja $passwd muuttujat oikeilla tiedoilla.
      Suorituksen jälkeen ja/tai aikana voit tarkistella muuttujien arvoja jolloin mahdolliset onglemat tulee ilmi.

      > @-merkillä pyritään vaimentamaan mahdolliset virheilmoitukset.

      Ei pidä paikkaansa. Vain PHP koodin suorituksen aikana vaientaa virheet. Tuossa ajetaan SQL koodia PHP koodin sijaan.

      http://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/set-statement.html

      > Olen koittanut tulostaa tuota $query-muuttujan sisältöä

      $query muuttuja PHP koodissa on vain SQL lauseen väliaikaista taltioimista varten, suorittamalla $query muuttujan sisältämä SQL koodi tulee suorittaa MySQL palvelimella ja sen jälkeen kysellään tulokset MySQL palvelimelta.

      Eli $result muuttuja on linkki vastaukseen joka sinua kiinnostaa, voit lukea resurssit mysql_* komentojen avulla.

      • mkoodari

        Pahoittelut että vastaamisestani kesti näinkin kauan. Tuo kiinteiden arvojen laittaminen tunnuksen ja salasanan tilalle auttoivat aluksi kirjautumisessa ja myöhemmin siinä että sain koko kirjautumisjutun korjattua. Muuhun palveluun jäi vielä paljon korjattavaa mutta ei niistä sen enempää täällä. Iso kiitos kuitenkin vinkeistä! :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      67
      1242
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      338
      709
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      111
      655
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      646
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      574
    Aihe