Kirjautumisongelma (PHP, MySQL ja rutiinit)

mkoodari

Terve!

Olen saanut korjattavakseni toisen henkilön tekemän nettisivuston vuosien takaa mutta vastaan on tullut esteitä. Osaamiseni PHP:stä ja MySQL:stä on vielä melko perusjuttuja ja koodin kommentoimattomuus ei ole helpottanut asiaa joten ajattelin kysyä olisiko täällä viisaampia päitä auttamassa tai edes kertomassa vinkkejä mistä saattaisi kiikastaa. Olisin todella kiitollinen kaikista neuvoista ja ehdotuksista kun itselläni on vielä hakusessa.

Sivusto on pyörinyt kuulemma jollain aiemmalla WAMP-palvelimen Windows NT-aikaisella versiolla. Wampin alla olevat tiedostot otettiin talteen ja siirrettiin uudelle versiolle vaan sivusto antoi vaikka minkälaisia virheilmoituksia joskin suurimmasta osasta tosin päästiin eroon muuttamalla

3

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mkoodari

      Rutiinissa oleva koodi:

      DROP PROCEDURE logIn;
      delimiter // ;
      CREATE PROCEDURE logIn(IN unames CHAR, passwds CHAR)
      BEGIN
      DECLARE userid,licensecount,license, company INT DEFAULT 0;

      SELECT id FROM sysuser WHERE uname=unames AND passwd=passwds INTO userid;
      SET @company=0;
      set @log=0;
      /*Onko käyttäjätunnus ja salasana oikein*/
      IF (userid > 0) THEN
      /*Onko käyttäjällä yhtään lisenssiä*/
      SELECT COUNT(id) FROM user_application_license WHERE user_id= userid INTO licensecount;
      IF (licensecount >0) THEN
      SELECT count(user_application_license.id) FROM user_application_license,application_license,application WHERE user_application_license.application_license_id=application_license.id AND application_license.application_id=application.id AND user_application_license.user_id=userid AND application.nro=1 AND user_application_license.starts >=CURDATE() AND user_application_license.expires

    • enkoodari

      Aluksi sanottakoon että en jaksa lukea koodia läpi, itse kirjottaisin varmaan uudelleen koko palikan jos vähänkään epäilisin toimivuutta ja laatua.
      Tässä nyt kuitenkin pika-apu vastaus eli mistä löytää speksit...

      http://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/call.html

      > Millä tapaa voin saada varmistuksen että kyseinen komento edes suoritetaan?

      Testaat phpMyAdminin kautta tai komentroiviltä mysql clientillä.
      Korvaat $uname ja $passwd muuttujat oikeilla tiedoilla.
      Suorituksen jälkeen ja/tai aikana voit tarkistella muuttujien arvoja jolloin mahdolliset onglemat tulee ilmi.

      > @-merkillä pyritään vaimentamaan mahdolliset virheilmoitukset.

      Ei pidä paikkaansa. Vain PHP koodin suorituksen aikana vaientaa virheet. Tuossa ajetaan SQL koodia PHP koodin sijaan.

      http://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/set-statement.html

      > Olen koittanut tulostaa tuota $query-muuttujan sisältöä

      $query muuttuja PHP koodissa on vain SQL lauseen väliaikaista taltioimista varten, suorittamalla $query muuttujan sisältämä SQL koodi tulee suorittaa MySQL palvelimella ja sen jälkeen kysellään tulokset MySQL palvelimelta.

      Eli $result muuttuja on linkki vastaukseen joka sinua kiinnostaa, voit lukea resurssit mysql_* komentojen avulla.

      • mkoodari

        Pahoittelut että vastaamisestani kesti näinkin kauan. Tuo kiinteiden arvojen laittaminen tunnuksen ja salasanan tilalle auttoivat aluksi kirjautumisessa ja myöhemmin siinä että sain koko kirjautumisjutun korjattua. Muuhun palveluun jäi vielä paljon korjattavaa mutta ei niistä sen enempää täällä. Iso kiitos kuitenkin vinkeistä! :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      26
      11029
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      42
      8347
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      127
      5290
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      143
      3656
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3588
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3544
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3167
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2539
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      35
      2041
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1796
    Aihe