Kirjautumisongelma (PHP, MySQL ja rutiinit)

mkoodari

Terve!

Olen saanut korjattavakseni toisen henkilön tekemän nettisivuston vuosien takaa mutta vastaan on tullut esteitä. Osaamiseni PHP:stä ja MySQL:stä on vielä melko perusjuttuja ja koodin kommentoimattomuus ei ole helpottanut asiaa joten ajattelin kysyä olisiko täällä viisaampia päitä auttamassa tai edes kertomassa vinkkejä mistä saattaisi kiikastaa. Olisin todella kiitollinen kaikista neuvoista ja ehdotuksista kun itselläni on vielä hakusessa.

Sivusto on pyörinyt kuulemma jollain aiemmalla WAMP-palvelimen Windows NT-aikaisella versiolla. Wampin alla olevat tiedostot otettiin talteen ja siirrettiin uudelle versiolle vaan sivusto antoi vaikka minkälaisia virheilmoituksia joskin suurimmasta osasta tosin päästiin eroon muuttamalla

3

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mkoodari

      Rutiinissa oleva koodi:

      DROP PROCEDURE logIn;
      delimiter // ;
      CREATE PROCEDURE logIn(IN unames CHAR, passwds CHAR)
      BEGIN
      DECLARE userid,licensecount,license, company INT DEFAULT 0;

      SELECT id FROM sysuser WHERE uname=unames AND passwd=passwds INTO userid;
      SET @company=0;
      set @log=0;
      /*Onko käyttäjätunnus ja salasana oikein*/
      IF (userid > 0) THEN
      /*Onko käyttäjällä yhtään lisenssiä*/
      SELECT COUNT(id) FROM user_application_license WHERE user_id= userid INTO licensecount;
      IF (licensecount >0) THEN
      SELECT count(user_application_license.id) FROM user_application_license,application_license,application WHERE user_application_license.application_license_id=application_license.id AND application_license.application_id=application.id AND user_application_license.user_id=userid AND application.nro=1 AND user_application_license.starts >=CURDATE() AND user_application_license.expires

    • enkoodari

      Aluksi sanottakoon että en jaksa lukea koodia läpi, itse kirjottaisin varmaan uudelleen koko palikan jos vähänkään epäilisin toimivuutta ja laatua.
      Tässä nyt kuitenkin pika-apu vastaus eli mistä löytää speksit...

      http://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/call.html

      > Millä tapaa voin saada varmistuksen että kyseinen komento edes suoritetaan?

      Testaat phpMyAdminin kautta tai komentroiviltä mysql clientillä.
      Korvaat $uname ja $passwd muuttujat oikeilla tiedoilla.
      Suorituksen jälkeen ja/tai aikana voit tarkistella muuttujien arvoja jolloin mahdolliset onglemat tulee ilmi.

      > @-merkillä pyritään vaimentamaan mahdolliset virheilmoitukset.

      Ei pidä paikkaansa. Vain PHP koodin suorituksen aikana vaientaa virheet. Tuossa ajetaan SQL koodia PHP koodin sijaan.

      http://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/set-statement.html

      > Olen koittanut tulostaa tuota $query-muuttujan sisältöä

      $query muuttuja PHP koodissa on vain SQL lauseen väliaikaista taltioimista varten, suorittamalla $query muuttujan sisältämä SQL koodi tulee suorittaa MySQL palvelimella ja sen jälkeen kysellään tulokset MySQL palvelimelta.

      Eli $result muuttuja on linkki vastaukseen joka sinua kiinnostaa, voit lukea resurssit mysql_* komentojen avulla.

      • mkoodari

        Pahoittelut että vastaamisestani kesti näinkin kauan. Tuo kiinteiden arvojen laittaminen tunnuksen ja salasanan tilalle auttoivat aluksi kirjautumisessa ja myöhemmin siinä että sain koko kirjautumisjutun korjattua. Muuhun palveluun jäi vielä paljon korjattavaa mutta ei niistä sen enempää täällä. Iso kiitos kuitenkin vinkeistä! :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      456
      6522
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      177
      3864
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      108
      2516
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      26
      2020
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      132
      1401
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1305
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      67
      1144
    8. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1095
    9. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      77
      1059
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      44
      1003
    Aihe