Kirjautumisongelma (PHP, MySQL ja rutiinit)

mkoodari

Terve!

Olen saanut korjattavakseni toisen henkilön tekemän nettisivuston vuosien takaa mutta vastaan on tullut esteitä. Osaamiseni PHP:stä ja MySQL:stä on vielä melko perusjuttuja ja koodin kommentoimattomuus ei ole helpottanut asiaa joten ajattelin kysyä olisiko täällä viisaampia päitä auttamassa tai edes kertomassa vinkkejä mistä saattaisi kiikastaa. Olisin todella kiitollinen kaikista neuvoista ja ehdotuksista kun itselläni on vielä hakusessa.

Sivusto on pyörinyt kuulemma jollain aiemmalla WAMP-palvelimen Windows NT-aikaisella versiolla. Wampin alla olevat tiedostot otettiin talteen ja siirrettiin uudelle versiolle vaan sivusto antoi vaikka minkälaisia virheilmoituksia joskin suurimmasta osasta tosin päästiin eroon muuttamalla

3

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mkoodari

      Rutiinissa oleva koodi:

      DROP PROCEDURE logIn;
      delimiter // ;
      CREATE PROCEDURE logIn(IN unames CHAR, passwds CHAR)
      BEGIN
      DECLARE userid,licensecount,license, company INT DEFAULT 0;

      SELECT id FROM sysuser WHERE uname=unames AND passwd=passwds INTO userid;
      SET @company=0;
      set @log=0;
      /*Onko käyttäjätunnus ja salasana oikein*/
      IF (userid > 0) THEN
      /*Onko käyttäjällä yhtään lisenssiä*/
      SELECT COUNT(id) FROM user_application_license WHERE user_id= userid INTO licensecount;
      IF (licensecount >0) THEN
      SELECT count(user_application_license.id) FROM user_application_license,application_license,application WHERE user_application_license.application_license_id=application_license.id AND application_license.application_id=application.id AND user_application_license.user_id=userid AND application.nro=1 AND user_application_license.starts >=CURDATE() AND user_application_license.expires

    • enkoodari

      Aluksi sanottakoon että en jaksa lukea koodia läpi, itse kirjottaisin varmaan uudelleen koko palikan jos vähänkään epäilisin toimivuutta ja laatua.
      Tässä nyt kuitenkin pika-apu vastaus eli mistä löytää speksit...

      http://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/call.html

      > Millä tapaa voin saada varmistuksen että kyseinen komento edes suoritetaan?

      Testaat phpMyAdminin kautta tai komentroiviltä mysql clientillä.
      Korvaat $uname ja $passwd muuttujat oikeilla tiedoilla.
      Suorituksen jälkeen ja/tai aikana voit tarkistella muuttujien arvoja jolloin mahdolliset onglemat tulee ilmi.

      > @-merkillä pyritään vaimentamaan mahdolliset virheilmoitukset.

      Ei pidä paikkaansa. Vain PHP koodin suorituksen aikana vaientaa virheet. Tuossa ajetaan SQL koodia PHP koodin sijaan.

      http://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/set-statement.html

      > Olen koittanut tulostaa tuota $query-muuttujan sisältöä

      $query muuttuja PHP koodissa on vain SQL lauseen väliaikaista taltioimista varten, suorittamalla $query muuttujan sisältämä SQL koodi tulee suorittaa MySQL palvelimella ja sen jälkeen kysellään tulokset MySQL palvelimelta.

      Eli $result muuttuja on linkki vastaukseen joka sinua kiinnostaa, voit lukea resurssit mysql_* komentojen avulla.

      • mkoodari

        Pahoittelut että vastaamisestani kesti näinkin kauan. Tuo kiinteiden arvojen laittaminen tunnuksen ja salasanan tilalle auttoivat aluksi kirjautumisessa ja myöhemmin siinä että sain koko kirjautumisjutun korjattua. Muuhun palveluun jäi vielä paljon korjattavaa mutta ei niistä sen enempää täällä. Iso kiitos kuitenkin vinkeistä! :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3305
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3117
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2498
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      2356
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1923
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1820
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1425
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1159
    Aihe