NETTISEURAT!
23+8
20279
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Hel-vetin saarnaa Helsingistä kuultavana. Kuinka epäuskoinen on ikuisessa hel-vetin vaivassa. Kuinka kaikki lapset otetaan vastaan, vaikka puutetta olisikin. Jumala kyllä tietää mitä ihmiselle katsotaan hyväksi antaa eli mistä ihminen selviää. Hel-vetillä hekumointia ja kuulijana on pieniä lapsiakin. Tällaista ei ole Helsingistä kuultukaan useisiin vuosiin.
Se oli sellainen tuska...
Me kaikki olemme sitä pyhää kansaa ja valittua sukua.
up
Tänään oli saarna Kristuksen haavoista. Kiitos siitä.
Sekä turhuudesta. (Saarnaajastako?)
Seurat Helsingistä, http://www.helsinginrauhanyhdistys.fi/
Olikos tuossa jotain uutta???
Lestadiolaiset käyttävät salaa ehkäisyä
Osa nuorista lestadiolaisista käyttää salaa ehkäisyä, kertoo Väli-Suomen median Sunnuntaisuomalainen. Etenkin koulutetut naiset haluavat käyttää ehkäisyä, koska suurperhettä ja työssäkäyntiä on vaikea yhdistää.
Ehkäisyä käyttävät lestadiolaisnaiset salaavat asian suvultaan, sillä vanhoillislestadiolaisuus kieltää ankarasti syntyvyyden säännöstelyn. Moni lestadiolainen alkaakin käyttää ehkäisyä vasta sitten, kun on ajautunut uupumukseen tai masennukseen.
Ihmisoikeusliitto pitää ehkäisykieltoa ihmisoikeusrikkomuksena. Myös Lääkäriliiton mielestä naisen pitäisi itse saada päättää, käyttääkö ehkäisyä vai ei.
Lestadiolaisen opin mukaan syntyvyyden säännöstely on kuitenkin opillinen kysymys. Suomen rauhanyhdistysten keskusliiton pääsihteerin Tuomas Hännisen mukaan lapset ovat Jumalan lahja, joka pitäisi aina ottaa vastaan.
Lähteet:
YLE Uutiset
http://yle.fi/uutiset/sunnuntaisuomalainen_lestadiolaiset_kayttavat_salaa_ehkaisya/3023758
Törmäsin tämmöiseen uutiseen YLE:n sivuilla. - Voiko tämä olla totta?
Kyseistä artikkelia oli käytetty viitteenä myös Wikipediassa, Vanhollislestadiolaisuuden kohdassa: SALAEHKÄISY
http://fi.wikipedia.org/wiki/Suhtautuminen_syntyvyyden_säännöstelyyn_vanhoillislestadiolaisuudessa
Kertokaa rakkaat siskot ja veljet ehkäisettekö tosiaan salassa? - Sillä jos niin teette, niin minun Pudasjärven suvarimatka jää tekemättä irtautenne takia!
Taas on seurat Hki
Seurat Helsingistä, http://www.helsinginrauhanyhdistys.fi/
Toistelet varsin ikävästi palstalla (ja jopa tässä ketjussa) kerrottua. Mainostaisit välillä edes körttikalaaseja.
Njet-seurat.
Da - da
Seurat Oulusta,
http://www.oulunrauhanyhdistys.fi/player/
KRP kiittää vinkistä ja muistakaa kaikki:
“Vaikka me olemme kauhuissamme siitä, että uskovainen perheenisä on syyllistynyt omien lastensa hyväksikäyttöön, se ei ole sen pahempi synti , mihin me jokainen olemme omassa sydämessämme valmiita”.
- Tuomas Hänninen 2009 -
Seurat Helsingistä,
http://www.helsinginrauhanyhdistys.fi/
Olikos tuossa jotain uutta, ennen kertomatonta?
up
Kiitos!
ole hyvä! :)
up
Up
Seurat Rovaniemen ry: ltä:
http://nettiradio.net/rovaniemi/index.php