kyllä ruotsinkieliset paikat ottaa

työtön finne

onhan tossa kaupunkilla monta esm. isä poikasuhteesta jossa virkamiehen eduilla jätetään muut hakijat syrjään .koskee vähän joka alaa .nimimerkillä työ meni kun ei osaa paraistenruotsia ,jota yksinäinen jokapaikan höylä tarttis .

16

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pargasbo

      No ei sulla näytä sujuvan edes suomen kieli.
      Du måste tala svenska, om du vill jobba i Pargas

    • ulkopuolinen 77

      sisäpiiri pyörii ei ratkaise koulutus eikä pätevyys vaan ns sopivuus jota suomenkielisellä taustalla ei ole vaikka kieli taipuis valitettava tosiasia

      • hankeinsinööri

        Äskettäin haettiin Paraisten kaupunkiin vesi-insinööriä. Tekninen lautakunta ei valinnut ketään tähän tehtävään vaikka useampia päteviä henkilöitä oli haastalteltu tätä työtehtävää varten.

        Samassa kokuksessa tämä sama lautakunta päätti että: Vesihuollon hankeinsinöörin työsuhteen/toimen julistaminen haettavaksi ja työsuhteen/toimen kelpoisuusehtojen vahvistaminen.
        Valittavan henkilön pätevyysvaatimukset tähän uuteen tehtävään ovat ihan samat paitsi että kotimaisten kielten osalta ne ovat lievemmät.

        Kaikki nämä yllä olevat asiat voi jokainen halutessaan suoraan lukea kaupungin omilta kotisivuilta.

        Jokainen voi itse arvoida että onko tällainen toiminta oikeudenmukaista ja reilua.


    • ulkopuolinen 77

      Paikkakunnan perusmenettely virkoja täytettäessä, niinkauan veivataan että suosikki saadaan sisään ilman tarvittavia pätevyyksiä ja työkokemusta. Tapauksia on kun pätemätön kouluttautuu työhön työn ohella ja mahdollisesti vielä kuntalaisten kustannuksella. Kyseenalaista on saako kuntalaiset vastinetta sijoitukselleen tosin valintapiirit saavat uskollisen lakeijan omien tarkoitusperiensä toteutuksiin

      • hankeinsinööri

        Oho, huomasin äsken että ympäristölautakunta ei olisi edes saanut päättää hankeinsinöörin työsuhteen julistamisen haettavaksi.

        Kaupungin hallintosäännöksessä nimittäin puuttuu hankeinsinöörin nimike, listasta jotka lautakunta itse saa valita. Tästä syystä lautakunta ei olisi saanut julistaa hankeinsinööri työnimikkeen vapaaksi haettavaksi.

        Voi olla että olen väärässä, mutta ei tällainen päättäminen ihan reilulta tuntuu.


    • Dorkat juntit

      Johtuu rpk harjoittamasta lahjonnasta ja huijauksesta. Saaressa sikisseet ovat kaikki toistensa sukulaisia.

    • Int måste man tala

      svenska här i pargas, om man vill arbeta!
      Huvusaken e de att du kan göra många olika saker o är duktig kille eller flicka!
      Många gånger räcker at lära säga till bossen att nästä valen ja röstar sfp.

      Så enkelt ede, men rösta int fan sfp, som e ju fitt*ns partiet!

      Den största proplemet här e ju de att folk föstar den dåligaste partiet!

    • Håkan Å

      De e spennande juttu

    • Gösta Bögergrän

      Juttun vaa ju soo at de kova juttu, nää ja flytta till pargas o hade min första arbetsinterjuv. Pomo som såg ut som en våldhomo, fråga hun först at om jag ville okso jobba övertid vekkosslutena.
      Ja titta henne og sen bli jag vellit red on börja skaka o sen sade ja till henne at jag kan inte jööra det alls därför at hade so många hundar og kattor.
      So saa hun at hun ringer efter oot, om jag får jobbet, men hun juurde det alri on ja vaar vellit lyklit om det.

      Ja fik sen en hyvä arbets paikka från malmi ok äär footfarande däär. Paikkan e hyvä og löönen okso, o sen man behöver inte jööra nontting alls, para sitta og prata shit mellan kaffe. Possen äär okso SFP:are og varje daan ja fittar on det till honom.

      Haar ni so braa arpets paikka som jaag?

    • Kan och vill

      Ei tarvii olla ruotsinkielinen saadakseen työpaikan Paraisilta, en minäkään ole. Mutta luonnollisesti pitää osata molempia kotimaisia kieliä, koska niitä tarvitsee täällä. Ruotsinkieliset ovat monesti työnhakijoina etulyöntiasemassa juuri siksi, että taitavat molemmat kielet.

    • Siis sinusta suomes

      sa on vain kaksi kieltä? Mitä ihmettä, eikö suomen alkuperäisiin kieliin kuulu lainkaan inari/koltta/ja pohjois-saame lainkaan, eikö ne ole lainkaan suomeen kuuluvia alkuperäiskieliä?

      Ainakin minusta ne kuuluu ja karskia rasimia kutsua suomea kaksikieliseksi maaksi, kun se ei sitä koskaan ole ollut, eikä toivottavasti koskaa tule olemaan!

    • pakkoruoitsi

      Suomessa on ruotsinkielisiä 28000 että näin.Aika vähän teille tarvitaan apua.Eikö olisi aika jo tehdä lakiin muutos että tämä kallis kaksikielinen järjestelmä poistetaan.Annetaan rahat parempiin kohteisiin!

      • kohta on

        Venäjäläisikiän enemmäm ja silti pitäisi itä-suomessa opiskella pakko ruotsia aivan älyttömältä tuntuu että joutuu sitä opiskelemaan noin pienen kansakunnan takia joihin ei muuta uppoa kuin rahaa venäjältä sentää tulee nyt jo paljon rahaa suomeen ja tulevina vuosina vielä enemmän kun taas hurrit pummaavat lisää rahaa että saadaan se uusi e mersu pihaan seisomaan


    • Lisbeth Ö

      minä ylpeä rotsinkielinen. Arbet saa mielellään suomalainen tehdä, minä en töihin koske. Tulee allergia. Samma mieltä, finska är työläiskieli.

      • Ållonström

        Et voisikaan työhön koskea!Muualta suomesta et työtä tuolla kielitaidolla saisikaan.Ja paraisilla sinua ei kukaan palkkaa!Se allergia ei ole sitä mitä kuvittelet vaan sinulla se tarkoittaa laiskuutta jo monessa sukupolvessa.


    • Lisbeth Ö

      Minä en kirjoittaa hyvä finska, men minä koittaa. En laiska ole, kovasti tykkään hyväntekeväisyysjttu mukana olla. Liv on tehty nauttiminen varten!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      150
      7870
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      100
      7320
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      31
      7212
    4. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      21
      6868
    5. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      2
      6706
    6. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      75
      6374
    7. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      23
      6134
    8. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      112
      6122
    9. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      47
      5478
    10. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      84
      5390
    Aihe