Missä ovat lupaukset leikatun indeksin muuttamisesta, en muista kuulleeni mitään vaalien jälkeen. Onko meitä huijattu, eläkeläisten ostovoima heikkenee jatkuvasti vaikka työtä on tehty vuosikymmeniä.
Kenen on syy, vaalilupauksia kyllä tulee mutta sitten asia vaietaan.
Tehdäänkö "vallankumous" äänestämällä, en keksi muuta..
Otetaan se miljardisäästö vaikka tuosta:
http://www.pakkoruotsi.net/kustannukset.shtml
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/131
Meidät on unohdettu, vaikutetaan äänestämällä
4
131
Vastaukset
- PA JA IPU
Sdp-lipponen kurmotti kunnolla pikkueläkeläisiä. Sama meno nykyisen sdp:n ja vasemmiston, kepun, rkp:n ja tietty kokoomuksen, harmaanvihreistä puhumattakaan, jatkuu, EIKÄ TAATUSTI TULE PARANNUSTA NYKYISEEN, JOS SDP:TÄ TAI KEPUJA ÄÄNESTETÄÄN.
- KEPU PETTÄÄ AINA
MUISTAKAA ELÄKELÄISET MYÖS: kepulaiset ovat aina äänestäneet vastaan huono eläkeindeksin korjaamista. Kepulais-virolainen ajoi opetusministerinä ollessaan peruskoulun PAKKORUOTSITUKSEN LÄPI. Muistakaa aina tämä. Tietääkö kukaan, mitä "hyvää" sai rkp:ltä takaisinpäin, ruotsalais-freuentahl-mitallin lisäksi?
- anja koivistoinen
Eläkevähenteisyys?
Maan hallitukset ovat syöneet sanansa TEL-indeksin leikkausesityksissä.
Ahon - Viinasen hallituksen kaudella tehtiin eläkeläisten elinehoihin rajuimmat leikkaukset. Eläkeleikkaukset olivat myös keskeisiä Lipposen-Viinasen enemmistö hallituksen ohjelmassa.
" Eläkejärjestelmää kehitetään kokonaisuutena, jonka yhteydessä mm. kansaneläkkeiden pohja-osan ELÄKEVÄHENTEISYYS toteutetaan."
Kansaneläkeen pohja-osa poistettiin. Kansanedustajat hyväksyivät RERUSTUSLAIN VASTAISEN säädoksen eläkeindeksin uudesta heikentämisestä. Tämän seurauksena taitettu indeksi (ansiotaso 20% ja kuluttajainnat 80%) otettiin käyttöön v.1996. Tämä indeksi leikasi ja leikkaa eläkeläisten toimeentuloa ja ostovoimaa.
SDP ja KOKOOMUS päsmäreinä ovat unohtaneet kaikkein pienimpien eläkeläisten osan.
Eläkeläiset vaan muistavat vaaleista toiseen äänestää valtapuolueita ja mikään ei muutu. Tarjolla on ollut eläkeläisten oma puolue, mutta hajonta valtapuolueisiin on ollut syynä, että eläke asiat ovat mitä ovat.
Eläkeläisten tarpeet tietää eläkeläiset itse. Siksi meidän pitäisi päästä kertomaan ne eduskuntaan.
Eläkeläisjärjestöt ja yhdistykset ovat "hampaattomia" kuten on jo vuosikymmeniä nähty. SDP-puolueen Eläkkeensaajat ry. ovat ainakin toiminut jo 50 vuotta.
- Ihmettelee toimintaa
Palstalla ruotsalaiset vahtijat poistelemassa heille vaikeita asioita
käsittäviä kirjoituksia ja onko heiltä jopa palkattu vahtijoiksi?
Tuntuu merkilliseltä, että suomenkieliset eivät saa vapaasti ottaa
kantaa omiinasioihinsa vaan erityinen sensuuri on vahtimassa mitä
me keskustelemme?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita
sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi1795645Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..1035584Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä
Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi1804558Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa514013Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään
mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät613900Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin
ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali313556Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen
Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?1271274En koskaan tule sinulle tätä kertomaan
Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.161020- 17958
Jotenkin tämä
tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭33940