Missä ovat lupaukset leikatun indeksin muuttamisesta, en muista kuulleeni mitään vaalien jälkeen. Onko meitä huijattu, eläkeläisten ostovoima heikkenee jatkuvasti vaikka työtä on tehty vuosikymmeniä.
Kenen on syy, vaalilupauksia kyllä tulee mutta sitten asia vaietaan.
Tehdäänkö "vallankumous" äänestämällä, en keksi muuta..
Otetaan se miljardisäästö vaikka tuosta:
http://www.pakkoruotsi.net/kustannukset.shtml
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/131
Meidät on unohdettu, vaikutetaan äänestämällä
4
153
Vastaukset
- PA JA IPU
Sdp-lipponen kurmotti kunnolla pikkueläkeläisiä. Sama meno nykyisen sdp:n ja vasemmiston, kepun, rkp:n ja tietty kokoomuksen, harmaanvihreistä puhumattakaan, jatkuu, EIKÄ TAATUSTI TULE PARANNUSTA NYKYISEEN, JOS SDP:TÄ TAI KEPUJA ÄÄNESTETÄÄN.
- KEPU PETTÄÄ AINA
MUISTAKAA ELÄKELÄISET MYÖS: kepulaiset ovat aina äänestäneet vastaan huono eläkeindeksin korjaamista. Kepulais-virolainen ajoi opetusministerinä ollessaan peruskoulun PAKKORUOTSITUKSEN LÄPI. Muistakaa aina tämä. Tietääkö kukaan, mitä "hyvää" sai rkp:ltä takaisinpäin, ruotsalais-freuentahl-mitallin lisäksi?
- anja koivistoinen
Eläkevähenteisyys?
Maan hallitukset ovat syöneet sanansa TEL-indeksin leikkausesityksissä.
Ahon - Viinasen hallituksen kaudella tehtiin eläkeläisten elinehoihin rajuimmat leikkaukset. Eläkeleikkaukset olivat myös keskeisiä Lipposen-Viinasen enemmistö hallituksen ohjelmassa.
" Eläkejärjestelmää kehitetään kokonaisuutena, jonka yhteydessä mm. kansaneläkkeiden pohja-osan ELÄKEVÄHENTEISYYS toteutetaan."
Kansaneläkeen pohja-osa poistettiin. Kansanedustajat hyväksyivät RERUSTUSLAIN VASTAISEN säädoksen eläkeindeksin uudesta heikentämisestä. Tämän seurauksena taitettu indeksi (ansiotaso 20% ja kuluttajainnat 80%) otettiin käyttöön v.1996. Tämä indeksi leikasi ja leikkaa eläkeläisten toimeentuloa ja ostovoimaa.
SDP ja KOKOOMUS päsmäreinä ovat unohtaneet kaikkein pienimpien eläkeläisten osan.
Eläkeläiset vaan muistavat vaaleista toiseen äänestää valtapuolueita ja mikään ei muutu. Tarjolla on ollut eläkeläisten oma puolue, mutta hajonta valtapuolueisiin on ollut syynä, että eläke asiat ovat mitä ovat.
Eläkeläisten tarpeet tietää eläkeläiset itse. Siksi meidän pitäisi päästä kertomaan ne eduskuntaan.
Eläkeläisjärjestöt ja yhdistykset ovat "hampaattomia" kuten on jo vuosikymmeniä nähty. SDP-puolueen Eläkkeensaajat ry. ovat ainakin toiminut jo 50 vuotta.
- Ihmettelee toimintaa
Palstalla ruotsalaiset vahtijat poistelemassa heille vaikeita asioita
käsittäviä kirjoituksia ja onko heiltä jopa palkattu vahtijoiksi?
Tuntuu merkilliseltä, että suomenkieliset eivät saa vapaasti ottaa
kantaa omiinasioihinsa vaan erityinen sensuuri on vahtimassa mitä
me keskustelemme?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5252514Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial512207Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2032158Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle101463Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191450Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip491343- 971318
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621131Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise911096Unohdettu parannuksen kaste
Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?6931035