Avautuminen viivelähdöistä

The end

Minua ihmetyttää miten sosiaalinen media, joka on ilmeselvästi asettunut viivelähtöjen puolelle. Kaiken lisäksi haukutaan suomalaisia jääkiekko legondoja, kun eivät kerta tajua miten "Meidän peliä" pelataan.

Viivelähtöjen tarkoituksenahan on että saataisiin vastustajan ylin karvaaja pelattua ulos tilanteesta. Sen jälkeen levitetään peli painottomalle puolelle ja siten päästään ns. 5 vastaan 4 ylivoimahyökkäykseen. Mikä se sellainen ylivoimahyökkäys on hei oikeasti?! Luuleeko Leijonien valmennusjohto oikeasti, ettei Kanadan, USA:n, Venäjän, Ruotsin ja Tshekin pelaajilta löydy tarpeeksi taitoa puolustaa tälläistä ylivoimaa vastaan? Nauruksi pistää.

Kaikki muistavat Vancouverin olympialaisten välierät USA:ta vastaan? Kuinka hyvin Leijonat pelasi, kun käytti viivelähtöjä? Muistaakseni USA taisi tehdä 5 maalia ensimmäisen erän aikana, ennen kuin jäädytti pelin ja alkoi valmistella finaalia varten. Viivelähtö on aseeton pelitapa, kun vastustajalta löytyy taitavia karvaajia. Ja voi kuulkaas, olympialaisista niitä löytyy.

Viivelähdöt kertovat vain ja ainoastaan siitä, että omilla puolustajilla ei ole tarpeeksi taitoa kuljettaa itse kiekkoa hyökkäysalueelle tai antaa sitä nopeaa avaussyöttöä, jolla päästäisiin nopeaan vasta iskuun. Kun tässä oikein miettii, tulee siihen tulokseen että viivelähdöistä ei ole mitään hyötyä. Lasse Kukkonen voisi samalla hyökkäykseen lähdettäessä huuta vastustajille "lähdemme nyt hyökkäämään, oletteko valmiina tai odottelenko vielä 20 sekuntia maalini takana". Vastustajan maalivahti nostaisi käden ylös merkiksi, että valmiina ollaan.

Kaikista hauskintahan tässä on se, että miellä on taitoa. Meillä on Timonen. On Pitkänen sekä Nummelin. Löytyy myös Vatanen. Miksi nämä puolustajat ovat sitten arvossaan? Koska he osaavat pitää kiekkoa. Erik Karlsson osasi pitää kiekkoa ja hänet valittiin NHL:n parhaaksi puolustajaksi vuosi takaperin.

Toivon hartaasti, että Westerlund laittaa pisteen tälle hirveälle viivelähdölle. Ruvetaan pelaamaan Sotshissa jääkiekkoa, piilohippasten sijaan!

2

1472

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      EI SE OLE VIIVE-LÄHTÖ!!! VAAN SUOMEN KIELELLÄ,LÄHDÖN VIIVYTTELY!!! ÄLKÄÄ YRITTÄKÖ MUUTTAA SUOMEN KIELTÄ! KERTOKAA,MIKÄ ON "LÄTKÄLLE"ENGLANNIN KIELINEN SANA!

    • Anonyymi

      NHLn "leijonat" ovat ylimainostettuja veropakolaisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      97
      1978
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      88
      1390
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1163
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1047
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      121
      1042
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      893
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      48
      817
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      802
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      771
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      713
    Aihe