......

......

Teiniprostituutio arkea Suomessakin - Miksi ilmiöstä vaietaan?

Teiniprostituutio on arkipäivää myös Suomessa, mutta ilmiöstä vaietaan. Nuorten seksikauppaa ei ole meillä tutkittu, vaikka teini-ikäisten parissa työskentelevät törmäävät ilmiöön usein. Yllättikö uutinen?

Seksiä yritetään ostaa alaikäisiltä joka puolella Suomea, sanoo Exit - pois prostituutiosta hankkeen projektipäällikkö Tanja Auvinen. Nuoret kohtaavat häirintää muun muassa internetissä, kauppakeskuksissa tai ylipäätänsä julkisissa tiloissa. Osa näistä alaikäisistä ajautuu prostituution piiriin.

Ongelmaa on tutkittu naapurimaissa jo usean vuoden ajan, mutta ei Suomessa. Auvisen mukaan tutkimustieto siitä, kuinka paljon ja minkälaisista taustoista teiniprostituoidut tulevat, puuttuu Suomesta kokonaan. Seksin osto tai sen yrittäminen alle 18-vuotiaalta on rikos. Vastuu on aina seksin ostajalla, joka on usein aikuinen mies. Nuori voidaan houkutella vastikkeelliseen seksiin vaikkapa uusilla vaatteilla, päihteillä tai vain yösijalla.

Yllättikö uutinen sinut? Tiedossa on, että ongelma on yleinen Suomessakin, joten miksi asiasta on vaiettu, eikä sitä ole tutkittu?

11

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eiköhän

      tässäkin ole asialla enimmäkseen vatsakkaat perheenisät, jotka hakee tyttärensä ikäistä jyystettävää taka-ajatuksena saada edullisemmilla hinnoilla irstailla. Normihorot ovat kalliita. horoja käyttävillä näyttää olevan sairaalloinen fixaaatio itselleen lapseksi iältään sopivien horojen löytämiseksi. Ilmiö on yleinen ja sairaalloisen kuvottavaa.

    • helppo todistaa

      todeksi. Laita ilmoitus nettiin, jossa mainostat olevasi 18 vuotias tai juuri teini-iän ylittänyt. Vastauksia tulee pelkästään yhden vuorokauden parisataa!

      Testatkaa.

      • Testattu

        Hyvä jos saat niitä edes kaksi. ;P


    • testannut

      höpö.höpö. Isomahaiset perheenisät etsivät netistä päivät pitkät silmät kiimasta kiiluen itselleen tyttäreksi sopivan ikäistä jyystettävää.

      Testattu on.

    • van_hus

      Vois laittaa linkit näkyviin pelkän copypasten sijaan. Tässä linkki:

      http://yle.fi/uutiset/teiniprostituutio_arkea_suomessakin_-_miksi_ilmiosta_vaietaan/6670322

      Uutinen ei yllättänyt minua. Nuorilla on usein pulaa sekä rahasta että harkintakyvystä. Tuo yhdistelmä tuottaa vanhemmillakin ihmisillä pahoja ongelmia.

      Alaikäisten harrastamasta seksikaupasta on uutisia ollut lehdissä jo vuosien ajan. Siitä on kirjoiteltu myös tällä palstalla eli mistän uudesta ilmiöstä ei ole kysymys.

      Vuonna 2012:
      http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/120584-kun-teini-myy-seksia-– tunnista-oireet


      Vuonna 2010:
      http://yle.fi/uutiset/a-studio_nuoret_myyvat_itseaan_helsingissa/5587390
      http://www.vauva.fi/keskustelu/1190192/ketju/nuoret_myyvat_seksia_paivittain_helsingissa

      Vuonna 2009:
      http://www.uusisuomi.fi/ulkomaat/71333-yllattavan-moni-nuori-myy-seksia-ruotsissa

      Vuonna 2008:
      http://metro.fi/paakaupunkiseutu/uutiset/aikuiset_miehet_ostavat_teiniseksia_alkoholia_ja_tavaroita/
      http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Nuoret ihmettelivät ikätoveriensa Helsingissä harjoittamaaseksikauppaa/HS20080303SI1KA031jr

      "Helsingin poliisin tietoon on parin viime vuoden aikana tullut liki parisataa tapausta teini-ikäisten seksinmyynnistä. Sekä poliisi että Väestöliitto uskovat lukeman olevan vain jäävuoren huippu."

      http://www.city.fi/suhteet/teiniportot/2612

    • Samat

      vatsakkaat perheenisät ja sinkkuseksiaddiktit ovat asialla teiniprostituutiossakin.
      Päivät pitkät katsotaan teinipornoa netissä ja sitten lähdetään oikeasta elämästä
      tappi tanassa hakemaan itselleen tyttäreksi sopivan ikäistä jyystettävää.
      Vatsakkaat perheenisät ja sinkkuseksiaddiktit käyttävät röyhkeästi hyväkseen
      nuorten tyttöjen elämän kokemuksen puutetta ja naiiviutta.

      Härskiä ja kuvottavaa toimintaa.

      Suomen työttömät poliisit töihin ja täydennyspoliiseille virkamiesoikeudet käräyttämään näitä irvokkaita äijiä, jotka kiimoissaan pilaavat tuhansien nuorten
      elämän.

      • Tapasi yleistää kaikki prostituutioon löyhästikin liittyvät ilmiöt tukkii keskustelua. Helpottaisi suuresti jos pystyisit erottelemaan selkeästi rikollisen toiminnan. Silloin kuka tahansa keskusteluun osallistuva voisi esittää asiasta näkemyksensä.

        Teet nykyisellä tyylilläsi aivan turhaa työtä, koska k u k a a n alaikäisiltä seksiä ostava ei ole puolustelemassa täällä käytöstään. Epämääräinen seksinostajien profiloiminen yhdeksi homogeeniseksi ryhmäksi ei edistä tarkoitusperiäsi -- mitä ikinä ne sitten ovatkin.


    • Kun käy panemassa

      viiskympistä lumppua vakituisesti ilmaiseksi ei tarvitse pelätä että,sekaantuu alaikäisiin.Mellä muuten pannaan kunnon k.y.r.v.ä.l.ä eikä pilipali pelillä.

    • Miss Pimppi

      Mistähän johtuu, että palstalla rieheuvat latvakakkoset kuvittelevat ammattilaisten asiakkaiden olevan möhömahoja, hielle haisevia, huonohampaisia jne.? Yksi sadasta voi olla ja senkin, kuten muutkin epäsiistit ja kännikalat ym., voi käännyttää ovelta.

    • smör os

      Eikö olekin kamalaa kun teinit ei anna ilmaiseksi vaan vaativat tai/ja saavat maksun palveluksistaan. Kannattaako tuota täällä joukolla kadehtia?

      Kuka siitä hyötyisi jos kaikki teinitkin joutuisivan antamaan ilmaiseksi tai olemaan ilman?

      Vatikaanin edustajat ja uskonlahkojen ”miehet” kai saavat teini-ikäisiä luontaisetuna, kannattaisiko siitä olla enemmän huolissaan? Vai hekö juuri täällä ruikuttavat teinien maksullisuudesta?

    • Runoilijamies 18v

      Hillun minkä hillun kunnes löydän kunnon tytön.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      349
      9339
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      86
      5809
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      357
      5392
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      89
      3782
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      3
      3202
    6. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      66
      2763
    7. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      69
      2728
    8. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      5
      2533
    9. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      7
      2468
    10. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      113
      2436
    Aihe