Olen opiskelija ja syksyllä pitäisi alkaa etsimään harjoittelupaikkaa. Yhtenä vaihtoehtona on terveyskeskuksen vuodeosasto. Minkälainen paikka se on ? Kokemuksia ?
Terveyskeskuksen vuodeosasto
25
1535
Vastaukset
- Tervetuloa
ikaalisten terkkarissa henkilökunnalle on tärkeämpää pelata keskenään korttia kuin potilaiden hoito. Eli jos haluatte saada helpon työn, niin eikun sairaanhoitajan tutkintoa tai lähihoitajan tutkintoa opiskelemaan ja sitten vaan terkkariin pelaamaan työkaverien kanssa korttia ja palkka juoksee.
- Tervemenoa
Vuodeosasto on vankila jossa ihmisä vahditaan kuin rikollisia. Vapaalle lasketaan vain vartijoitten seurassa.
Lääkkeitä syötetään terveille.
Sinne lähetetään ei toivotut henkilöt.
Kaikki siksi että yläluokalla elämä olisi kuin paratiisissa. - Raskas työsarka
Vuodeosastolla on nykyään kaikista akuutimmat hoitoa vaativat potilaat. Potilat lähetetään jo puoliterveenä takaisin kotiinsa paranemaan, tällöin hoito on lähinnä avohoitoa. Täytyy ola todella sairas, että pääsee vuodeosastolle hoitoa saamaan.
- ei, juu
Terveyskeskukseen hoitoon päästäkseen täytyy olla melko terve ja hyväkuntoinen, että jaksaa taistella sairautensa hoidosta. Tämä voi olla kaikkein sairaimmille ylivoimaista. Jo pelkän lääkärinajan saaminen vaatii kovaa kuntoa ja määrätietoisuutta, jota harvalla sairaalla on..
- sairaan kaveri
Jokunen vuosi sitten kaverini oli hoidossa siellä vuodeosastolla, kun sinne yritti soittaa esim. Salattujen elämien aikaan, puhelin tuuttasi varattua koko ajan. Hoitajat olivat nostaneet luurin pöydälle, että saivat keskittyä telkkarin katseluun rauhassa
- Hyväveliverkosto
Hoitohenkilökunnan vaihtaminen työhönsä sitoutuneisiin ja motivoituneisiin auttaisi varmasti,eikä hyvä ammattitaitokaan olisi pahitteeksi. Jos työntekijät aina valitaan sullemulle periaatteella,tulos on tämä!!!!
- Mutustellaan nappeja
Jos sinulta puuttuu joku vahva lääke, niin katukaupassa on aika paljon erillaisia lääkeaineita myytävänä, ei ne ole hinnallakaan pilattuja, jos tarviit hidastavaa niin suosittelen opiaatteja ja jos piristävää niin esim. amfetamiini on kova sana, ei ne hinnallakaan ole pilattu, yleensä saa aika priima kamaa
- luonnollistapoistuma
Tai sitten vedät vaan ittes jojoon..
- soraa silmässä
Sen verran tiedän, että asioilla on aina kaksi puolta. Ja yksi puoli on se, että
monessa hoitopaikassa on henkilökuntaa liian vähän ja se vähä on kyllä
kovin stressaantunutta työpaineensa kanssa.
Ja sekin on totta , etteivät kaikki hoidettavat vallan mukavia ole.
Myöskin sen olen havainnut, että useimmiten pahimmat valittajat ovat niitä,
jotka eivät omista vanhemmistaan ole mitään välittäneet.
Liekkö omantunnon hoitoa se, että valitetaan kaikesta mahdollisesta ja
vaaditaan sellaistakin mitä on mahdotonta toteuttaa - vaippapeppu
"Hoito" henkilöillä on ainakin ihan puhdas omatunto.
Täysin käyttämätön.
Tirsk! - kakkavaipat
Mitäs jos rupeais käyttään sitä omaatuntoaan?
Kuluisko se siitä? Likaantuisko kovasti..? - alapesu
Kaikille tähän ketjuun kirjottaneille tekisi hyvää tehdä vaikka yksi työvuoro lähihoitajan töitä. Muuttuisi ääni kellossa.
- siperia opettaa
Mitäs vikaa lähihoitajan tehtävissä?? Ammatinvalinta kysymys!! Nyt olikin kyse työhönsä tympääntyneistä työntekijöistä, ja niistä jotka päivät päästänsä hakkaa korttia ja vahtaa salkkareita työajalla. Vaihda ammattia tai työpaikkaa jos olet niin leipiintynyt työhösi.
- HALOO PAHVI
Onko lähihoitajan työ sellaista,että se oikeuttaa työajalla kortinpeluun ja salkkareiden katselemisen telkusta????
- Haloo Teräs
Tottakai jos vaikka vaan päivystetään puhelinta tai ollaan yökkönä.
- Ässä hai
Meitä oli viimeyönä kuusi jotka pelas korttia paras pokka kierros oli 120 egee.
- työtön lähihoitaja
Jee ja eiku joukolla terkkariin "duuniin"
- hoitaja3
Voi jjuukeli, mitä paskan jauhamista näillä palstoilla on. Menkää kuulkaa itte kokeilemaan, mitä on olla terkkarin vuodeosastolla töissä, niin loppuisi tämä jauhaminen. Hävetkää!!!!!!!
- sykiatri
Joku on vissiin ollu siä töis ku "tiesi" kertoa kortinpeluusta ja jokunen hoitsu ihan itte kehuskeli pelisaldoillansa. Jutuissa tuppaa oleen aina vähintää totta toinenpuoli tai ainakin asiat siinneppäin. Mikä siä mättää siä terkkarin vuodeosastolla? Niin makaa kuin petaa,ihmissuhteet töissä pelaa hyvin kun omat asia kotona on kunnossa!!!
- Erikoislääkäri
Hohhoijaa täytyy antaa tuplana lääkitys saa katsoa emerdalen rauhassa.
Tästä ei enään hommat parane. - Amor rella
Niin klassista
Sitähän varten moni hoitsu siihen vaippojenvaihtoduuniin ryhtyy kun ei rahkeet riitä muuhun mutta ajatellaan että ehkäpä sitten saadaan joku lääkärimies edes iskettyä. Harvoin. Yleensä akateemiset miehet valitsee akateemisen naisen jonka kanssa voi keskustellakin. Ei vaan jyystää. Sairaanhoitajat sitä paitsi eivät pidä kovin hyvää huolta ulkonäöstään, vuorotyö kai vanhentaa ja läskistää ennenaikaisesti. Eli älä turhia toiveita elättele vaan hanki oman tasoisesi mies. t. lekurimies- Anonyymi
Kumpa siellä osaittaisiin edes vaipan vaihto, vaikka on aiheutettu tilanne siihen, pitämällä virtsakatetria koko sairaalassa olon ajan, josta tulee tulehdus, sekä henkilön virtsanpidätys kyky loppuu, josta seuraa että virtsa tulee ettei reakoi itsekään siihen, joka on aiheuttanut juuri vaippoihin menon, jonka jälkeen aletaan laskea kuinka kallista on tämän henkilön hoito. alapään pesu hoidot täysin alaarvoiset, kyllä pitäisi lähi omaisten, sekä yhteiskunnan puuttua asiaan, on sentään ikänsä maksanut veronsa omaan kuntaan mutta saa lähteä ennenaikaiseen hautaan.
- Anonyymi
Ja muuttiko sote mitään? Kiire vaan kasvanut...
- Anonyymi
ja nyt loppuu koko toiminta
- Anonyymi
Eipäs tarvi enään valittaa sairala oloista Ikaalisissa..valittajatkin pääsevät esim.hämeenkyröön tai jonnekin muualle jossa ei ehditä tämän
Enempää antamaan hoitoa
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis4357442Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai936156Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j2085642Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse1625104Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r334483Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi914358Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1163590Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s203588Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan673578HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok833514