Ette ole musiikin parissa eläviä

Dhommi´´

Jos olisitte aidosti musiikkia kuluttavia ihmisiä, teille OLISI HERÄNNYT jo keskustelun aikana voimakas mielenkiinto klassista musiikkia kohtaan. Olen niin monta kertaa jo selittänyt, millä perusteilla se on vain niin ylivertaisen monipuolista ja rikasta äänenkuljetuksineen, polyfonioineen, rikkaine melodioineen ja orkestraationsa hallitun luovuuden takia!

Todellinen musiikkimies haastaa aina itsensä miettimään uusia teoksia. Itsekin teen sitä vaikkapa modernia tai Keski-ajan klassista ajatellen.

Poiminto vanhasta ketjusta, Ukkomiehen ajatus:

"Luulisi jo tyhmemmänkin ottavan vastaan edes sen viestin, etteivät kouluttamattomat, rikkauksista haaveilevat 18 -vuotiaat suinkaan ole vastuussa maailman merkittävästä musiikista."

Ettekö tosiaan kiinnostu jo siitä, kuinka paljon Johnin ja Paulin juttuja parempaa musiikkia on tehty?

6

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vihadömmi

      Palstaräyhääminen on tapasi purkaa vihaa, jota tunnet ihmisiä kohtaan. Et hyväksy erilaisuutta, ainakaan musiikillista erilaisuutta. Et myöskään hyväksy eriäviä mielipiteitä, kun väität aina vastaan ja kumoat muiden mielipiteet. Vain sinun mielipiteelläsi on merkitystä ja sinun totuus on ainoa totuus niin palstalla kuin sen ulkopuolella.

      Toivottavasti räyhäämisestä on sairauteesi edes hieman apua eli saat kirjoituksillasi tarvitsemaasi henkistä hoitoa. Sairautesi on kylläkin ollut jo niin pitkäkestoinen, että lääkärikäynti olisi tarpeen.

    • Dhommi´´

      "Et hyväksy erilaisuutta, ainakaan musiikillista erilaisuutta."

      Pelkästään Brahmsilla on enemmän musiikillista erilaisuutta kuin KAIKESSA POPULAARIMUSIIKISSA. =)

    • tilannearvio

      Sinun kannattaisi nyt harkita muita keinoja pahan olosi purkamiseen. Oikeasti kyse ei ole musiikista...

    • Dhommi´´

      Kyse on vain musiikista. Beatles-levyt eivät ole laatumusiikkia, vaikka jotkut oikeasti päässään ajattelevat että ne olisivat jopa parempia kuin Mozartin konsertot

      • Pakon sanelemaa

        Miksi sinua häiritsee niin äärettömän paljon, jos joku kuuntelee poppia tai muuta musiikkia? Koetko mielessäsi, että sinun pitää pakottaa ja alistaa muut kuuntelemaan klassista?

        Onko sinulla muita yhtä voimakkaita pakkomielteitä?


    • huumorimiesD

      "Keskustelun" ?????

      :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:P

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      22
      4051
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      223
      3734
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      99
      2681
    4. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      30
      2664
    5. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      21
      2619
    6. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      38
      2365
    7. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2346
    8. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      9
      2339
    9. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      2296
    10. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      61
      1801
    Aihe