Onkos kenelläkään OMAKOHTAISIA kokemuksia TÄLTÄ kesältä Viron satamista Tallinnasta länteen päin. Suunnitelmissa on mennä reittiä Espoo-Tallinna-Kuresaare, mutta mitenkäs on satamien tilanne ja kunto välillä Tallinna - Kuresaare.
Liikkeellä ollaan purjeveneellä, jonka syväys on kaksi metriä.
Tallinnasta länteen
6
344
Vastaukset 6
- parhaat palvelut
Nimimerkki "MastoPystyssä" tiedustelee ilmeisesti hyvää seikkailusatamaa. Suosittelen Paldinskin satamaan ja kaupunkiin tutustumista.
- tikkaat mukaan
Paldinskissä nousee ainakin mela pystyyn ja siltikään ei maata näkyvissä.
- -Mika-
Kelpaako kokemusket viimekesältä:
Haapsalu, kolme satamaa toiminnassa, peruspalvelut löytyy ja fillarit 10e/vrk. Ehdottomasti kannattaa vuokrata ne fillarit, matkaa "kylälle" on jokunen kilsa. Käymisen arvoinen kaunis kesäkaupunki, mutta väylä on kapea ja se on ajettava tarkkaan. Venetankkausasema löytyy.
Dirhami: Ei palveluita juurikaan, wc/suihkukontti on, mutta se oli aika surkeasssa kunnossa. Terassikioski, josta saa pikkupurtavaa ja juomia. Kauppa muutaman sadan metrin päässä, sekin kioskin kokoluokkaa ja valikoima sen mukainen.
Lohusalo: En käynyt itse, mutta kaveri kehui hienoksi (ja kalliiksi) paikaksi, jossa on kaikki mitä veneilijä tarvitsee. http://www.lohusalu.ee/
Naissaari, palvelut oli viimekesänä aika nollassa, mutta satama juuri ruopattu ja saarihan on itsessään kyllä hieno paikka.
Tuolla on kaikkien viron vierassatamien tiedot sekä luettelo palveluista ja kuvia satamista sekä sisäänajo-ohjeet: http://marinas.nautilus.ee/index.php/database- 7+10
Jos niitä viime kesän kokemuksia sitten minäkin ja vähän vanhempiakin. Aloitetaan Lohusalosta: siellä ei ainakaan ennen ollut minkäänlaista kauppaa lähimaillakaan. Hienot saunatilat kyllä ja ravintola.
Dirhami: ihan OK yhden yön pysähdykseen.
Muhu: hiukan ahdas mutta mukava. 7+10 kirjoitti:
Jos niitä viime kesän kokemuksia sitten minäkin ja vähän vanhempiakin. Aloitetaan Lohusalosta: siellä ei ainakaan ennen ollut minkäänlaista kauppaa lähimaillakaan. Hienot saunatilat kyllä ja ravintola.
Dirhami: ihan OK yhden yön pysähdykseen.
Muhu: hiukan ahdas mutta mukava.Muhu/Kuivastu: uusi täysin remontoitu satama avattu vuosi sitten. Hyvin tilaa ja siisti.
- Saaristo-lehti
Käypä vilkaisemassa uutta Saaristo-lehteä. Siinä oli Viron satamat esittelyssä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1061271
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku94898Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31804- 66693
- 32635
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93632S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist16584- 18568
Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43533- 10476