Nordnet ottaa käyttöön puhelintunnustautumisen jossa travitaan syntymäjan j avalitsemansa koodin näppäilyä.
Äkikseen hieman aiheutta skeptisyyttä ja huolta tuo vaadittu syntymäjan käyttö osana koodia.
Maailmalla on yhä enempi identiteetivarkauksia ja syntymäjan ja / tai vielä sen tunnusosan käyttöä olen itse tarkoituksellisesti pyrkinyt rajoittamaan maksimiinsa. Toistaiseksi en ole turvallisuussyistä johtuen edes käyttänyt pankkipalveluita mobiililaitteesta käsin.
"Gsm-puheluita voi kaapata valetukiasemalla"
- http://www.mikropc.net/kaikki_uutiset/article480643.ece?s=r&wtm=mikropc/-02082010
"Yhä useampi kännykkä voi joutua hakkerin etäohjaukseen"
- http://www.kauppalehti.fi/etusivu/yha useampi kannykka voi joutua hakkerin etaohjaukseen/201112109987
"Kännykkäsi on kaapattavissa yhdellä tekstiviestillä"
- http://www.taloussanomat.fi/tekniikka/2009/06/02/kannykkasi-on-kaapattavissa-yhdella-tekstiviestilla/200913642/133?pos=5
Kaiken digitasoituessa ja kaiken eri tahoille yksilöstä kerätyn tiedon rekisteröiti ja tietojen risteytys alkaa tehdä oman yksityisyydensuojan valvomisen yhä vaikeammaksia ja haasteellisemmaksi.
Myös hakkerit pääsevä käsiksi eri rekistereihin ja niiden kautta edelleen seuraaviin jne.
Samoin tämä jatkuva joka ainoaan tuhanteen ja yhteen paikkaan ja käyttöön tarvittava loputtomien eri koodien ja salasanojen määrä alkaa aiheuttaa suoranaista steressiä, sillä ollakseen edes kohtuullisesti suojaavia tulisi salalsojen ja koodien oltava varsin moninmutkaisia ja pitkiä.
- http://www.tietokone.fi/artikkeli/uutiset/salasanojen_turvallisuus_pettaa_hakkeri_murtaa_hetkessa
Millä keinolla kaikki nuo loputtomat koodit ja salasanat voi edes muistaa?
Jossakin mättää, miksi ihmisen arjesta rakennetaan kerrassan hankala, vaikka tietotekniikan tulisi olla helpottava tekijä, on siitä muodostunut yksi yksilöiden ja yhteiskuntien suurin uhka. Tulevaisuuden sodat ovat merkittävältä osin IT-sotia eri muodoissaan.
- - - - ->
Uusi puhelintunnistautuminen asiakkaille – valitse PIN-koodi
14.6. alkaen kun soitat Nordnetin asiakas- tai meklaripalveluun, tunnistaudut antamalla henkilötunnuksesi 9 ensimmäistä numeroa (ilman välimerkkiä ja viimeistä merkkiä) sekä valitsemasi PIN-koodin.
PIN-koodilla mahdollistamme varmemman ja nopeamman puhelintunnistautumisen.
PIN-koodi koostuu neljästä numerosta, jotka päätät itse. Voit valita oman PIN-koodin jo nyt sisäänkirjautuneena Nordnetin palveluun kohdasta Salkku > Asetukset > ”Muuta salkun asetuksia”.
Huomioithan, että tarvitset PIN-koodia ainoastaan soittaessasi Nordnetin puhelinpalveluun.
Nordet: Puhelintunnistautuminen & koodi
_ PIN _
1
990
Vastaukset
- 6+7
Eli henkilötunnus tarvitaan tunnistautimisessa.
10. merkki on vain tarkistusmerkki, joka voidaan laskea edellä olevista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset27417644Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"19212532Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El736242MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny405250Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään845083Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.594213NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun694032Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja603810Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta1043726Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1463179