Seat Toledo 2002 Käyntiogelma

samsam300000

Ostin pari päivää sitten 2002 vuosimallia olevan seat toledon ja kun kotio pääsin ja olin lähdössä ajamaan huomasin että tyhjäkäynti on aaltoilevaa eli kierrokset nousevat ja laskevat (ei paljoa mutta kuulee korvallakin) mikä mahtaa olla vikana? Syttyi myös moottorin merkkivalo palamaan (keltainen valo).

2

178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • --..--

      Heti ekana tulisi mieleen MAF anturi eli Ilmamäärä anturi. Käy lukemassa vikakoodi niin sillä selviää, anturikaan ei ole kallis.

    • samsam3000

      kävin lukemassa vikakoodin ja ilmotti että lambda anturi olis no kävin hakeen uuden (205e) ja laitoin paikalleen no kylmiltään kun lähtee kierrokset on ok, ja kun lämpösenä lähtee niin kierrokset heittelee 700-900

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      266
      3338
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      79
      1435
    3. 66
      1213
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1039
    5. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      48
      943
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      941
    7. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      51
      912
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      42
      787
    9. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      47
      772
    10. Olet hirviö

      Eikä kukaan saa mua muuttamaan mieltäni.
      Ikävä
      113
      716
    Aihe