Nyt tuo megane ei starttaa! Megane II -05

Renault -05

Vikoja ilmenee näköjään kokoajan! Nyt kun yritin startata kuului vain pieni piippaus ja nopea lyhyt nakutus.. valot kavivät mittaristossa eikä käynnisty! Oisko kellään tietoa mikä tuossa nyt vois olla?

6

1111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Renault -05

      Ei siitä mitään piippausta kuulukkaan vaan särähtää vaan nopeasti.. Voiskohan olla vai akku lopussa? En kyllä tiedä miten ois päässy purkautumaan...?

    • akulla on käyttöikä

      Arvaan että vika on akussa, ja jos kysessä on alkuperäinen akku on sen kestoikä jo lopuillaan.

      Ostin keväällä toiseen ajoneuvoon uuden akun joka toimi juuri noin särähtämällä, palautin viallisena liikeeseen ja saamallani toisella akulla sitten toimi moiteetta. Kuten toimi sillä vanhallakin joka oli vaan väsähtänyt.

    • M-JAAA

      Jos akku on alkuperäinen, niin se on todennäköisesti jo entinen. Näkeehän ettei se pidä latausta. Toi solenoidin nakutus on tyypillistä silloin kun virtaa ei ole tarpeeksi.

      Akkua vaihtaessa kannattaisi hommata jostain ylläpitolaturi. Jännitteen katkaiseminen hukkaa tehdasradion koodin ja vaatii sähköikkunoiden resetoinnin. Jos tällaiset vimpaimet on.

      Soittivat mulle talvella Bilian huollosta että myös akku pitäisi vaihtaa. Niin minustakin. Kun niiden hinta vaikutti kohtuulliselta siihen nähden mimmoinen riesa pakkasessa itselle tulisi, niin sanoin että joo. Mainitsin ylläpidosta ym akkua vaihtaessa. Sanoivat että "kyllä me tiedetään ja koodataan systeemit sitten jos tarvii": Olivat koodanneet, mutta siitäpä oli veloitettu 40 euroa ylimääräistä! Viikkoa myöhemmin tuli kotiin mainoskirje, jossa oli (halvempi) akkutarjous ja koodaukset samaan hintaan. Olisihan asiasta voinut mainita puhelimessa, kirjeet oli takuulla jo matkalla .

    • Renault -05

      Akku se oli! Nyt toimii taas :)

      • Renault -05

        Ei tarvinnut resetoida ikkunoita... Radion koodi on tallessa.


    • RÖLLIP

      HYVÄ RELLU !!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      94
      5372
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      56
      4161
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      29
      2292
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2138
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1825
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1484
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      33
      1312
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      20
      1128
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      21
      1020
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      1011
    Aihe