Suomen ja Venäjän kylmät suhteet

(((o)))

Tänään radiossa Karjalan palauttaja Lasse Koskinen kertoi, että Suomen ja Venäjän suhteet ovat huonommat (kuin tiedotusvälineet ovat välittäneet kertoa) kuin ennen, koska Venäjä haluaa Suomen tukevan sen pyrkimyksiä vapaaseen liikkuvuuteen, mutta Suomi taas vetoaa Schengenin sopimukseen ja vaatii pitämään venäläiset (kutsu)viisumimuurin takana.

Suomessa on poikkeuksellisen bysanttilainen media, kun ei ole tätäkään kertonut.

6

392

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jerry Falwell

      radio ei sitten ole mediaa.

    • Kerettiläinen

      Venäjä ei ole ollut kovinkaan salliva vapaan liikkumisen suhteen. Esimerkkeinä suomalaisten rekkakuskien jatkuva mopotus itärajallamme ja muutenkin miliisien mielivalta ja jatkuvasti muuttuvat rahastussäännöt.

      Miehitetyn Karjalan palauttajana minäkin ihmettelen toimintaa siellä. Voisiko suomalainen evakko esim. ostaa Kannakselta talon? Vaikka omansa ?
      Kun kerran monesta muusta maasta voi.

      Ei voi. Siitä pitää Federaation politiikka huolen.

      Joten pysyköön vain Venäjä Schengen-säännösten takana - jnkl vapauden avaus täytyy sieltä käsin pöytään tulla. Muussa tapauksessa kaikkien on helppo passata.

      • Kauppamies

        "Voisiko suomalainen evakko esim. ostaa Kannakselta talon? Vaikka omansa ? Kun kerran monesta muusta maasta voi."

        Ulkomaalainen voi ostaa talon Venäjältä, vaikka ei olisikaan evakko. Sen sijaan jonkun toisen talon vaatiminen itselleen Pariisin 1947 rauhansopimukseen kuulumattomalla tavalla voisi olla ongelmallista.


      • Maata
        Kauppamies kirjoitti:

        "Voisiko suomalainen evakko esim. ostaa Kannakselta talon? Vaikka omansa ? Kun kerran monesta muusta maasta voi."

        Ulkomaalainen voi ostaa talon Venäjältä, vaikka ei olisikaan evakko. Sen sijaan jonkun toisen talon vaatiminen itselleen Pariisin 1947 rauhansopimukseen kuulumattomalla tavalla voisi olla ongelmallista.

        Muttei suomalainen venäjältä!


      • Kerettiläinen
        Kauppamies kirjoitti:

        "Voisiko suomalainen evakko esim. ostaa Kannakselta talon? Vaikka omansa ? Kun kerran monesta muusta maasta voi."

        Ulkomaalainen voi ostaa talon Venäjältä, vaikka ei olisikaan evakko. Sen sijaan jonkun toisen talon vaatiminen itselleen Pariisin 1947 rauhansopimukseen kuulumattomalla tavalla voisi olla ongelmallista.

        Sikäli kuin tiedän, ei oman talon ostaminen ainakaan Petsamosta noin vain onnistu? Muualla Venäjällä pitää käsitykseni mukaan sitoutua jnkl osaomistuksiin, määräaikaisuuksiin tai ainakin luvuttomaan paperisotaan ja yleiseen epävarmuuteen.

        Jos jlkn on asiasta pätevää/uskottavaa muuta tietoa, pyörrän toki kantani.



        Kysymykseni pointin olet tajunnut (tahallasi?) vähän väärin:

        "jonkun toisen talon vaatiminen itselleen Pariisin 1947 rauhansopimukseen kuulumattomalla tavalla...."

        2 asiaa: Jos kyseessä on evakko, on talo hänen ja hänen perillistensä, ei sitä mikään pakkoraossa väännetty höpöhöpösopimus muuksi muuta.

        Suomi toimii jo nyt tavalla, josta käy ilmi tämmöisten sopimusten mitätöityminen kehityksen myötä. Aivan kuten kävi YYA:llekin.

        Järkevin ratkaisu Venäjänkin kannalta on palauttaa miehitetyt alueet vähintäänkin pääosiltaan. Enimmät palautuksen vastustajat ovat tietäväisinä esiintyviä besserwissereitä, jotka saavat outoja kicksejä asettuessaan epäkohdan puolelle.

        Ongelmia voidaan myös korjata. Venäjän politiikka toistaiseksi on johtanut siihen, mikä on otsikoissa tälläkin hetkellä...


      • Ennenkuin
        Maata kirjoitti:

        Muttei suomalainen venäjältä!

        Venäjä voi liittyä WTO-järjestöön


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      121
      2243
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      56
      2176
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1865
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      7
      1407
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      77
      1395
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1377
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1161
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1150
    9. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      62
      1123
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      989
    Aihe