Olen jo itse niin vanha, etten ymmärrä lyhennettyjä teksitviestejä. Olisi kyllä kiva joskus hämmästyttää omia kavereitani ko. viestillä. Voitteko antaa esimerkkejä? Ja hei, antakaa suomennokset myös.. :)
Tekstiviestikieli
11
2710
Vastaukset
- zantra
tommoset lyhennetyty teksti viestit ovat kylläniin rassaavia, monisskaan lyhennyksissä ei tunnu vällillä olevan minkään näköstä päätä eikä häntää... tossa ainaski olis muuta joka nyt tulee mieleen äkkiseltään..
FYI (For Your Information = tiedoksi),
FAQ (Frequently Asked Questions = usein
kysyttyä)
TX (Thanks = kiitoksia)
See you soon (= nähdään pian) kuin lyhennettä SYS.
löytyyhän tähän lyhentelyyn sitten kirjastosta ihan kirjojaki tai ainakin vihkonen..
Mutta enpä todellakaan kehoita ryhtymistä moiseen turhaan pelleilyyn, sillä siinä ei saakkuin tuhlattua mahottamasti toisten aikaa yrittää selvittää mitä tarkoitat..
;) - tyzium85
En ole varma, mitä oikeastaan tässä haet, mutta jos näin ajatellaan, miten nuoret kirjottelevat näitä tekstiviestejä,, he lyhentävät sanoja mahdollisimman paljon.. esim.
* ks -> x (onko->onks->onx, jne)
* on -> o
* minulla -> mulla -> mul
* hymiöt :) ;) :-) ;-) :P :o) jne..
* vaikka -> vaik, sitten -> sit...
* viikonpäivät: maanantai ->ma ,
maanantaina ->ma'na jne.
* todella -> tod
* mahdollisimman, mahdollisesti -> mahd
* sit voi jättää ihan vaan sanojen viimesiä kirjaimia pois; ihan -> iha, aivan -> aiva, ...
* slangisanoja
* meiän -> meän/mein
* d-kirjain on aika turhaa, eli sen voi jättää joskus pois; nähdään -> nähää...
hmm..no mut siinäpä jotai..jos niinku tällasta haet.
Ja ai niin, sit nuoril on aika tyypillistä kirjottaa koko viesti yhteen, että saa mahutettua enemmän asiaa yhteen viestiin, sillä jokainen välilyöntihän on yhen kirjaimen arvonen.Eli esim;
"OkeiPitääNähäSitVaikMa'naKuTänääEiEhi:)Öitä" - +30
Joo, ihan mukavia lyhennyksiä. Tosiaankin osa on sellaisia, joita ei voisi mitenkään arvata, pitää vain tietää.
En ala pommittamaan ystäviäni riesaksi asti, joskus tylsänä päivänä voisi vain piristää viesti esim. "Olisi kiva tavata. Soitellaan." Mitenkähän tuon saisi "epämääräiseen" muotoon?- peppilottanen
ois ntmy? (nice to meet you). killuuttele.
:) - Sipe
peppilottanen kirjoitti:
ois ntmy? (nice to meet you). killuuttele.
:)Vaikka itsekkin olen nuori niin häpeäkseni täytyy paljastaa et en kyl tienny puoliakaan noista... ehkä mä en sit tarvii niitä ja onneks kukaan ei lähetä mulle noin paljo lyhennettyjä viestejä,
Kyselisin jos joku osais kertoa mitä tarkoittaa viestissä: biidl vai onko liian sisäpiirijuttuja =)
- joku.
emt = en minä tiedä -> en mä tiedä / emmätiiä.
tnä = tänään -> tänää..
jtn = jotain -> jotai..
jne..
(ja niin edelleen)
^^ = hymy..
xD = nauru..
x) = nauru..
Siin sulle jtn ^^- elikkäs mitä?
mitä tarkottaa kun joku vastaa vaan "G"? voisko se olla lyhenys sanasta oge=okei=ok vai onks sil joku ihan muu merkitys?
- Nyt sitä sitten
elikkäs mitä? kirjoitti:
mitä tarkottaa kun joku vastaa vaan "G"? voisko se olla lyhenys sanasta oge=okei=ok vai onks sil joku ihan muu merkitys?
Enpäs tiiä. Missä yhteydessä se on ollu? Voisin kyllä luulla, että se ois toi ogei, vähän niikun:
k = kei = okei.
Ja:
j = joo.
Itse en ees laita paljon tekstareita, joten yleensä on sellasta aika selkokieltä mitä käytän. Siis ei mtn kirjakieltä, mutta ettei kumminkaan ole mtn kummia lyhennyksiä, eli oletan kaikkien perusslangia ymmärtävän ("mä oon tääl"). :D Pisteet ja pilkut ja isot alkukirjaimet laitan järjestelmällisesti aina paikoilleen, ellei sitten ole pakko säästää tekstarikustannuksissa.
En siis tiedä, mitä kaikkee nuoret yleensä käyttää (olen itsekin kyllä nuori, mutta kun ei oikein ole noita tekstarituttavuuksia niin suuria määriä), mutta eikös ole tällainenkin olemassa:
c u = see you = nähdään
Ja tällaiset peruslyhennykset (1 - 3), joita itse vihaan niiden loukkaavan sävyn vuoksi:
1. lol = lots of laught
(Mutta lollia käytetään yleensä pilkkana, joten eipä kannata tuota mennä käyttämään, jos haluaa ilmaista, että jokin asia oikeasti naurattaa, vaan sillon kannattaa käyttää vaikka jotain nauruhymiötä, esim. :D tai :'D - tai sanoo vaan hihi tai hehe).
2. lmao = laughing my ass off
3. rofl = rolling on floor laughing
Mutta eipä noita (2 - 3) varmaan pahemmin käytetä. Vai?
Samoin haluan sanoa, etten pidä tällaisesta hymiöstä: -.-
En tiedä, ovatko muut tuon hymiön inhottavuudesta samaa mieltä, mutta minusta se on hirveän loukkaava: kuin toinen katsoisi minua ylimielisesti ja sanoisi: "Miten säälittävä oot.
No joo, tästä mun tekstistä ois voinu jättää muutaman viimesimmän rivin kokonaan pois, sen verran tyhmiä juttuja kirjotin...
Itse kyllä tykkään enemmän selkokielisemmistä viesteistä: niistä tulee tunne, että se toisessa päässä oleva henkilö on asiallinen ja mukava: että se näkee vaivaa siihen kirjottamiseen. Minusta on suorastaan loukkaavaa, jos joku lähettää minulle viestin, jossa lukee pelkästään esim. "kiitos" tai "ok". Paljon enemmän pidän: "Kiitosta vain!" tai "Ahaa, selvä hommeli."
- grhdhjsrtjtj
http://www.unessa.net/irc/sanasto/
no tuolta löytyy ainaki kaikkee ihQa. - Kladiaattori
lol
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827076Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163447Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370