Eikö tänään pitäisi glamour sisko show olla Kauhavalla? Onko peruttu vai hakeeko ravintoloitsija esiintyjät kotoaan?
Johannalla keikka tänään?
Viisi plus yksitoista
22855
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Peruttu, tajusi viimeinkin, kuinka ala-arvoista on vaihtaa sylkeä siskonsa kanssa saatika nuolla hänen rintojaan ja hieroa itseään hänen päällään.
Tuksulla on uusi upea mediakonsultti, joka laatii uudet sävelet.
Missä sanotaan että on peruttu?
Yökerhon sivuilla on mainos keikasta edelleen.
Nyt vaan odottelemaan sitä kansainvälistä läpimurtoa kunhan nyt tuksu ensin lusii tuomionsa ja uranvaihtohan madamella on edessä kun kalteritanko kutsuu.Eiköhän ne tuksun keikat ole kaikkailtu
Vankilareissusta voi kehkeytyä onnistunut rekrytointireissu:) Ehkä Tunkeroinen löytää Hämeenlinnasta lisää glamour-tanssijoita Tollukoihin?
Uuden kokoonpanon nimen voisi muuttaa Tollukoista Kassi-almoiksi:)
Keikkapaikan Facebookissa ei ainakaan mainita peruutusta, joten Johanna on jo matkalla! Junat Helsinki - Seinäjoki (35 min Kauhavalta) :
18:30 Pendolino 21:08
18:52 Pikajuna 00:08
20:06 InterCity2 00:08
Eli Johanna on siis iltapäivällä käynyt suihkussa ja pessyt hiuksensa, sekä tarkistanut aiemmin pesemänsä ja pakkaamansa keikkavaatteet ja -tarvikkeet. Hän on vielä testannut että musiikki on mukana erilaisissa tiedostomuodoissa ja -laitteissa, jotta se varmasti toimii. Soitettuaan ennalta keikkapaikkaan Johanna toki tietää millaiset laitteet ovat käytössä.
Sitten hän on pakannut sunnuntaille puhtaat arkivaatteet, myös alusasut, sekä koirille ruokaa ja ja vesikupin & vettä junamatkalle. Lopuksi hän on varmistanut että printattu keikkasopimus sovittuine hintoineen, kulukorvauksineen ja raidereineen on siististi muovitaskussa laukun sivutaskussa verokortin kanssa.
Sitten hän on hyvissä ajoin lenkittänyt koirat ennen matkaa, haukannut itsekin samalla happea virkistyäkseen, tilannut taksin ja mennyt rautatieasemalle ostamaan lippua itselleen koirapaikoille; kuitin hän tietenkin tallentaa huolellisesti tilaajalle tekemäänsä kuluerittelyä varten.
Tähän aikaan illasta Johanna siis istuu junavaunussa, on mukava kaikille ja laittaa koirilleen petipaikan sekä raikasta vettä, rauhoitellen niitä samalla kun lukee Juustokirjaa. Juna lähestyy Pohjanmaata, jossa keikkakansa jo odottaa.
Pian taksi kaartaa Seinäjoen rautatieasemalta kohti Kauhavaa, ja Johanna siirtyy rauhallisesti järjestäjän tarjoamaan perus- hotellihuoneeseen (arvoltaan 55€ yö), lenkittää ja ruokkii koirat ja laittaa niille petipaikat. Sitten hän peseytyy ja pukeutuu keikkaa varten hiljakseen hyräillen, mielessään esityksen koreografiaa kerraten, ja klo 00.00 Kauhava kokee glamuurin josta se ei ole osannut edes uneksia.
Ja tässä kohtaa minäkin heräsin..
Kertakaikkiaan nerokasta tekstiä. Nauratti niin paljon että melkein tuli kuset housuun :)
Lisää tämmösiä!
Tuksusta ei vain kertakaikkiaan ole keikalle lähtijäksi, mutta eiköhän kapakassa kalja mene kaupaksi ilman kahden naisen välistä hierontaakin.
Tähänkö on sitten tultu, tullakko vai eikö tulla, siinä teille glamuuria.
Arvaan, että on paennut kotioon ruotsiin siskonsa kanssa? Nyt ollaan hetkenaikaa hipihiljaa kun luullaan,että kohu rauhoittuu sillä.
No tuliko se laardikuningatar keikalle vai ei..?
"Peruutin tämän illan Kauhavan keikkani koska edellisten keikkojen palkkoja eikä matkakuluja näy missään. 18.5 yksityiskeikka Espoossa on edelleen maksamatta, kiitos!"
Eihän se voinut mennä sinne, koska sillä ei ole enää ketään kusetettavaa nuohoamaan räkälöiden lattioita kanssaan. Tuksuhan ei yksin (ilman hoviaan) lähde minnekään. Sehän raukkapaska pelkää omaa varjoaankin. Johanna on ohittanut jo aikoja sitten "parasta ennen" päivämäärän! Säälittävä vanha narkkariharppu (Jullikka sanoi kuulustelupöytäkirjan mukaan, että Jossukka käyttää huumeita).
Ja sekö on on Kauhavan keikan järjestäjän syy ettei Espoon yksityiskeikalta muka maksettu vielä matkakuluja ( Espoo)! ja
keikkapalkkiota.
Kyllä ne keikat ovat keikkailtu.Huonosti hoidettua bisnestä!
Noh minä en ole hävinnyt yhtään , koska ei ole ollut kiinnostusta mennä madamen keikoille.
Eihän Tuksu itsekään näemmä maksa maksujaan ajoissa!
Jos olis vähänkään järkeä päässä niin vetäytyisi julkisuudesta ja hakisi apua, kärsisi tuomionsa.
Hakisi apua päihde-ja mielenterveysongelmiinsa, mutta kun on jääräpäinen niin osaahan sitä arvata, että ei klamuuriura hyvin pääty.
Noinkohan lukkofirmakin on joutunut lopettamaan toimintansa,kun Tuksu ei maksa laskuaan.
Herroniemen puistossa se on taas 'pari päivää sitten' ollut puskissa, eli tämä kesä menneekin sitten puistokonseteissa. Niille keikoille ei onneksi tarvi hankkia kalliita tekohiuksia, rakennekynsiä, meikkejä, biisejä ja esitysvaatteita - riittää kun hankkii puskajengiltä huikat sillä valuutalla mikä sattuu mukana olemaan.
Eikä pesemättömyyskään ole niissä piireissä niin haitaksi..
Peruutin keikkani, muka: ei peruuttanut vaan jäi tulematta.
Kai se nyt jo iltapäivällä tiesi että 1) rahaa ei ole edes junalippuun (keikan tilaaja olisi voinut ostaa netistä lipun hänen puhelimeensa jos olisi ollut halua asia hoitaa) 2) se tärkeämpi syy: ei ole ketään joka lähtisi hänen mukanaan, pakkaisi ja kantaisi laukut sekä huolehtisi että mennään .. ja hoitaisi tähden takaisin sviittiinsä sitten, ja 3) Hesperian puistokonsertissa on vetävämpää seuraa ja paremmat huikat
Kauhavalla ei vielä kymmeneltäkään tiedetty mikä keikan kohtalo on, (tämä siis katsottu su klo 9.52)
Hotelli Kauhava
11 tuntia sitten
Noniin, Tukiaisen piti olla kymmeneen mennessä hotellilla, ei oo näkyny!! Tehdäänpä näin että vapaa pääsy niin kauan kuin Tuksu saapuu ja jos on tulematta niin sitten pysyy vapaa pääsy koko illan. Jos tulee ja olette tulleet ilmaiseksi sisään ennen Tuksua niin hotelli tarjoaa shown:) Kiitos ja anteeks ja murr!
Mainio mainos muille mahdollisesti keikan järjestämisä harkitseville!!
Hymyssä joku oli soittanut n. 24:00 aikoihin kauhavalle ja kysynyt onko tuksua näkynyt. Odottivat edelleen saapumista eli ei se mitään ollut perunut. Veti vaan tylysti oharit.
Sori,siis 22 aikoihin soitto, kuten edellä jo todettiinkin.
Pari kiintoisaa viestiä tuossa samassa FB-ketjussa:
Hotelli-ravintola Lapuanhovi: "Eiks ne oo soittanu sulle keikkapäivänä että miten sinne lappeenrantaan ajetaan? (niin ku ne soitti mulle ku esiintyvät Qmaassa joskus) :) :)"
.
.
Hotelli-ravintola Lapuanhovi: "Jep...no loppuviimein mää menin vastaan niitä Latosaaren parkkipaikalle ku ne oli viimein löytäny Lapualle. Ja sitte show vasta alkoki...melekeen käräjille päätty...eikä se ollu sillon ees vielä tavannu Ikeä! :) :)"
Jos joskus joku tilaa Tuksun vielä esiintymään, kannattaa lähettää etukäteen kartta..että tietää edes minne puolelle Suomea on menossa..
No se nyt olisi ollut suurempi ihme jos olisi tullut keikalleen? Montako keikkaa on oikeesti mennyt viimeaikoina putkeen?
Maaliskuun jälkeen on ollut kolme-neljä keikkaa:
- Rauma
- Espoon Prisma
- Kallion Mascot
- Ilmajoki
Peruuntuneita keikkoja on ollut neljä:
- Järvenpää
- Inkeroinen
- Kaarina
- Kauhava
Kuka peruu työkeikkansa pelkästään OMAN facebook-sivunsa kautta!?
"Peruutin keikkani...." ja syynä vielä se, ettei joku toinen taho ole maksanut hänen palkkiotaan (muka - tyhjästä kun ei tarvitse maksaa).
Tässä on taas lisää todistusaineistoa tuomarille, ettei tämä ihminen kykene hoitamaan asioitaan aikuisten ihmisten tavalla, vaan on todellakin jäänyt jonnekin teiniasteelle. Niin pukeutumisineen, puhumisineen ja käytöstapoineen.