kiertäjäkalvosin

Kiertäjäkalvosimen repeämästä kärsineille kysymys.
Onko teillä ollut sivuolkapää "turran" tuntuinen koskettaessa?
4442
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei ole ollut turran tuntunen. Muuten kyllä hel....tin kipeä kuukaisia. Ja mikä parasta, niin tuota toista olkaa varoessa alkanut toinenkin olkapää vihoitella. On kait sun olkapäätä jotenkin tutkittu, vai?

Äänestä
  • Ei ole vielä kunnolla tutkittu.Perjantaina kävin terveyskeskus lääkärillä joka antoi lähetteen ultraääni kuvaukseen ja ajan fysioterapeutille.Aloin vaan kyselemään lääkäriltä kun tuo olkapään sivuosa on melkein koko alueelta semmoinen "turran" oloinen.Se kyllä vähän epäili et olisiko joku hermo ottanut ihteensä.
    Oli kyllä muutenkin pihalla kuin "lumiukko" koko asiasta.Meinas jo laittaa pois ilman mitään lisätutkimuksia,sano vaan et pitäis alkaa jumppaliikkeitä tekemään!
    Vähän hankala jumpata kun käsi ei nouse sivusuuntaan kuin n.10cm.
    Vaiva alkoi olkapään mennessä pois paikoiltaan(niskantakaapunnerrus tangolla).
    Oli toisiaan 3 viikkoa kantositeessä ja perjantaina sain ottaa sen pois.
    Pelkään tietysti pahinta et siellä on joku hermo menny rikki ja ei saa korjattua....

    Äänestä

Mulla todettiin UÄ ja röngten tutkimuksessa supraspinatus ruptuura eli jänne on poikki. Lisäksi artroosia nivelissä. Kävin fysioterapiassa n. 10 kertaa, mutta ei apua.Sain ohjeet olkapään kotijumppaan. Olkapää kipeä kauttaaltaan ja liike rajoittunut. 3 kertaa laitettiin kortisoni/puudutuspiikki olkaan, josta apua jonkin verran. Jatkuvaa leposärkyä ja ei voinut nukkua vasemmalla kyljellä ollenkaan, särkyä myös öisin.

Sain lähetteen ortopedille, joka antoi diagnoosin jäätynyt olkapää ja sanoi, että menee itsestään ohitse ajan kanssa ( n. 2 vuotta ) ja jos ei liike palaudu niin nukutetaan ja väännetään kättä väkisin, että liike tulee esille.Nyt 2 vuoden jälkeen olkapää kunnossa ja vaikka on jänne poikki ja kulumaa niin ei ole mitään vaivoja enään olkapään suhteen.

Tsemppiä ja malttia

Äänestä

Valitettavasti terveyskeskuksen lääkäreillä tuntuu olevan vaikeuksia nopean hoidon suhteen. Tutkimuksia venytetään ja yritetään viimeiseen asti kortisonilla ja kipulääkkeillä saada potilas pysymään "tyytyväisenä". Jos jaksaa tarpeeksi narista niin saatetaan RTG ja UÄ ottaa, sekä tarjota terveyskeskuksen joutavaa fysioterapiaa.
Terveyskeskuksen fysioterapia on nimittäin pelkkiä jumppa ohjeita, jotka tulee selväksi kerta käynnillä. Silti siellä pitäs ravata monia kertoja.
Se toisenlainen ja kalliimpi fysioterapia kun sisältää paljon muutakin kun jumppaamiseen liittyviä ohjeita. Täyttä huuhaata siis koko homma.
Jos edellisillä toimilla ei päästä tuloksiin tipahtaa hanskat lattialle ja saat diagnoosin vaivasta, jonka pitäisi parantua itsestään. Saattaa tosin kestää vuoden tai kaksi ja saattaa olla että ei paranekkaan. Olet siis jatkossa todennäköisesti työkyvytön työttömän ehdoilla.
Toinen vaihtoehto on itse kustantaa tutkimus ja päästä näin oikeaan diagnoosiin nopeammin. Ja sitä kautta tarvittaessa korjaaviin toimenpiteisiin.
Itse tein näin, mutta se maksaa aika paljon ja on monelle liikaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


juk4 kirjoitti:

Kiertäjäkalvosimen repeämästä kärsineille kysymys.
Onko teillä ollut sivuolkapää "turran" tuntuinen koskettaessa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu