Aineenopettajien keskiarvot

Tuleva opettaja

Eli millaiset keskiarvot olette saaneet yläkoulun päättötodistuksessa?

6

263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huonomuistinen myy

      En edes muista. Eí se yläkoulun eikä välttämättä edes lukion päättötodistuksen keskiarvo kerro siitä, soveltuuko ihminen aineenopettajaksi. Toki usei(mmi)lla aineenopettajilla keskiarvo on varmasti ollu melkoisen hyvä.

    • Kieltenopettajatar

      Olen jo kohta eläkkeelle siirtyvä kieltenopettaja. En ole käynyt peruskoulua, vaan kansakoulun - oppikoulun - lukion. Keskikoulussa lukuaineiden keskiarvo keikkui siellä 9,5 tienoilla, lukiossa taisi kerran käydä alle ysin.

    • oleeol

      9,1. Olen äidinkielenopettaja

    • aineenopettaja

      8,5 muistaakseni

      Mutta mitä tekemistä tällä on opettajan työssä? Ensin käydään lukio, sitten yliopisto.

    • mau.

      Eipä sillä juuri mitään merkitystä ole, kunhan lukioon pääsee. Oma keskiarvoni taisi olla hieman päälle ysin.

      Ja sieltä lukiosta on suhteellisen helppo päästä melko heikoillakin papereilla yliopistoon, ainakin tietyille aloille. Hain itse lukemaan kirjallisuutta pääaineena ja valmistuin äikän opeksi. Pääsykokeissa sisään pääsi Itä-Suomen yliopistoon (kirjallisuutta opiskelemaan) 2000-luvun alussa joka kolmas, eli käytännössä kaikki jotka olivat kokeeseen edes hiukan lukeneet ja joilla oli säälliset paperit lukiosta. Osa kurssikavereistani oli liikkeellä jopa surkeahkoilla papereilla ja hyvin pääsivät sisälle kun tankkasivat kirjat ulkoa. Aineenopettajan pedagogisiin opintoihin pääsivät taas lähes kaikki halukkaat. Muualla voi toki olla tiukempaa.

      Muttamutta.

      Halusin sanoa aloittajalle, että jos mietit opettajan uraa, opiskelemaan on helppo päästä heikommillakin numeroilla. Koin itse, että karsintaa tapahtui olennaisesti myös opintojen kulussa: moni keskeyttää ja monella opinnot venyvät. Monien pitkäjänteisyys ei riitä gradun tekemiseen. Toisille opinnot voivat olla yksinkertaisesti liian vaikeita (tyyppiesimerkkinä matematiikka). Omalla vuosikurssillani nämä keskeyttäjät olivat usein niitä, joilla aiempikin opintomenestys oli ollut heikkoa.

      Lopullinen karsinta tapahtuu sitten työelämässä. Moni valmistunut vaihtaa alaa parin työvuoden jälkeen.

    • JoonatanSebaot

      Yläkoulun päättötodistuksessa keskiarvo 7,8 ja tämä oli paras keskiarvoni koskaan. Harmitti silloin pitkän aikaa ettei mennyt ihan kasiin. En ollut ikinä oikein hyvä koulussa. Enkä tajunnut miksi siellä oikein ollaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe