Kannattaa lukea
Keskustasorvari
1653
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Monissa kohden sotaharjoituskriisiä Sutela joutui opastamaan Kekkosta kaidalle polulle. Kekkosella oli taipumus antaa periksi kokemuksensa mukaisesti. ”Lue vielä kerran YYA-sopimus”, ”Älä aina ensimmäiseksi sano ei neuvostoliittolaisille”, ”Ei minusta jonkinlainen yhteistyö esikuntien välillä ole vaarallista”. Suurinpiirtein noin Kekkonen sanoi eri yhteyksissä Sutelalle. Sutela ei allekirjoittanut yhtäkään noista lauseista. Eikä ollut syytäkään.
Lukeminen kannattaa aina. Niin sanoi televisiomainoksessa Jörn Donnerkin.
Joka muuten eräässä televisiohaastattelussa sanoi Seppo Tiitisen (nykyinen kekkosen perinnejärjestön pj ym.) olleen Kekkoselle erityisen sopiva henkilö nimitettäväksi Suopon johtajaksi. Tiitinenhän on kaikkien aikojen nuorimpana nimitetty Suopon johtaja ja Kekkonen hänet siihen virkaan nimitti.
Tiitinen olikin hyvä johtaja. Ei ollut työpaikkakiusaamista eikä muitakaan skandaaleja.
Ja edelleenkin Tiitinen on tiitislistan salaamisen kannalla.
Jospa Kekkosen aikana vaan tiedonvälitys oli kahleissa samoihin rautoihin kuin Kekkonenkin?
Tanelin kaltainen?
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/87963-herlin-paljastaa-”tiitinen-yritti-kampittaa-tata-presidenttipelia”
Kekkonen tunsi miehensä.
koiviston "kuningastie" olisi pitänytkin saada katkaistua, Olisimme säästyneet isoilta kärsimyksiltä. 1990-luvun lamaa ei olisi tullutkaan jos sitä ei olisi Koiviston hölmöilyjen vuoksi ihan kotikutoisesti rakennettu. Se oli yksinomaan Koiviston lama.
"Vahvan markan politiikka kirjattiin Holkerin hallituksen ohjelmaan kuten myös Esko Ahon hallituksen ohjelmaan. "
Kekkonen oli sentää mies eikä mikään Lipponen.
Tuli tuosta mieleen erään hotellihuoneen siivoojan ihmettely, kun Kekkonen ryyppäsi 52 numeron lipposestaan vettä krapulaansa harjattuaan sitä ennen hampaansa kolmeen kertaani. Vuosi taisi olla 1971 ja Ruotsin lehdistössä kummasteltiin Suomen päämiehen tilaa tuon johdosta. Suomessahan ei kummasteltu ollenkaan, Kekkonen on ikinuori ja terveydeltään horjumaton presidentti ikuisesti, se opetettiin jo koulussa.
Oliko oikein sellainen mies, että kesken ravintolaillan sai "akuutin haimatulehduksen"?
Kekkonen oli toista kuin Suomenmyyjä Lipponen.
Lipponen ei tosiaan ole ollut siviilejä teloittamassa.
Ei Kekkonen siviilejä teloittanut. Kyse oli raiskaajista ja murhaajista, jotka yrittävät liittää Suomen Neuvosvenäjään. He saivat tuomion rikoksistaan.
Eihän Kekkonenkaan päiväkirjoissaan tuollaista väitä.