Ruokakauppoja Tampereella?

Muutan syksyllä Tampereelle Kalevaan. Onko kaupungissa ruokakauppoja, marketteja yms, vai ostetaanko ruoka tuoretuotetorilta?
18386
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Hyvä provo! Tai sitten pysy vain siellä maalla...

Äänestä

Ota paljon ruokaa mukaan muuttaessasi, sillä täällä ei ole ruokakauppoja tai marketteja.

Äänestä

Kauppahalli on paras ruokakauppa Tampereella.

Äänestä

Sul on aikas romanttinen käsitys Kalevasta... Ei se ole muuta kuin 50-luvulla rakennettu asuinalue kerrostaloineen. Ei yhtikäs mitään erikoista siinä paikassa. Gurmettisi saat hankkia kurnivaan nälkääsi jostain muualta. Kivijalkakaupoista saa einestä ja purkkiruokaa senkin edestä. Haha.

Äänestä

Jotenkin vaan nimestä Kaleva tulee mieleen Kalevala ja sen sankarihahmot ja Louhi.
Kulkiessani Kalevassa melkein odotan, että ne ilmestyvät hämärän hetkellä näköpiiriini.

Millaista ruokaa syötiin Pohjolassa ja Kalevalassa? Simaa eli mettä ainakin juotiin.

Äänestä

Tampereen Kalevassa porukan mieliruokaa on karhunliha ja mustamakkara.

Äänestä
  • Kalevan Prisma kait lakossa parin viikon päästä. Että joutuu mustaakin jostain muualta käymään. Jää boonuksetkin saamatta.

    Äänestä

Tammelan torilla on grillikioski. Tosi suosittu ruokapaikka.

Äänestä
  • kuitenkaan olisi koko tamperforsin ainoa gourmetpaikka ;D

    Äänestä

Lähinnä kivijalkakauppoja löytyy Tampereelta. Ne myyvät siirtomaatavaraa. Rusinoita, joitakin hedelmiä, säilykkeitä ja tiivistemehuja.

Äänestä

Sitä ei tiedä millaista lihaa kaupoissa nykyään myydään - voi olla vaikka brasiliaista työhevosta.

Äänestä
  • Brasiliainen työhevonen kuullostaa hyvälle. Ainakin paremmalle kuin kotimainen 40-vuotias entinen harrastehevonen.

    Äänestä

Tampereella on kaikenlaisen ruuan tarpeen tyydyttävä kauppahalli.

Äänestä

Meillä ei ole marketteja. Saisimmepakin vaikka supermarketin. mutta kun einiin ei.

Äänestä

Kiitos , kyllä on .
Kaupoissa on lisäksi oikein sähkövalot.

Äänestä

Myö vettä juuvaan ja lunta syyvään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kurmettityttö kirjoitti:

Muutan syksyllä Tampereelle Kalevaan. Onko kaupungissa ruokakauppoja, marketteja yms, vai ostetaanko ruoka tuoretuotetorilta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu