Kotiruoka reseptejä koiralle

sansku00

Tiedän että tällaisia keskusteluja on jo paljon, mutta haluaisin silti kysyä, onko kellään helppoja reseptejä koiralle, joita on nopea valmistaa? :) Kerro ihmeessä jos sinulla on joku resepti! :D

2

261

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LihaaJaKasviksia

      En omista koiraa, mutta koiraeläimiin kuuluvan petoeläimen jolle ei voi syöttää kaupan valmisruokia, joten olen joutunut sen verran tekemään ruokia itse että voisin jotain osata kertoa:

      Eläinkaupoista (ja miksei marketeistakin) kannattaa hakea koirille tarkoitettuja jauhelihoja, lihapaloja/suokaleita, makkaroita yms. lihaisia raaka-aineita - tämä muistuttaa paljolti omia ruokaostoksiasi. Usein ne voidaan pitään pakkasessa, joten voit ostaa suuriakin määriä ja käyttää vähitellen.
      VINKKI: Mukaan voit ottaa myös ruokiin piilotettavaksi makoisia "yllätyksiä" jotka varmasti ilahduttavat koiraasi, kuten kuivaliha- tai muita herkkupaloja, joita voit heittää sekaan yksi tai kaksi.. ;)

      Jos rahasta ei ole pulaa, voit toki ostaa kyseisiä raaka-aineita myös ihmisten osastolta! Vältä kuitenkin sellaisia joissa on paljon lisättyä suolaa, sokeria tms.

      Lisäksi voit ostaa kananmunia, vähän kasviksia (pakasteista herne-maissi-paprika, herneet, tai marjatkin sopivat hyvin, mutta niitä ei laiteta paljoa), tai juureksia. Ja sitten näistä vaan sekoittelemaan erilaisia variaatioita!
      Valmiista ruoasta hyvä määrä olisi 70-80% lihaa, loput voi olla esim. marjoja tai juureksia.

      Osan jokapäiväisestä ruoasta kannattaa muuten piilottaa esim. jemmaleluihin, bongeihin jne. eikä pistää tylsästi kuppiin. Tämä on sekä luonnollinen, tehokas, että maailmanluokan koirakouluttajien suosittelema tapa virkistää koirasi aisteja ja virikkeellistää sen elämää! ;)

    • sansku00

      Kiitos vinkeistä :) Taidankin joskus kokeilla sekoitella tuollaisia! :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      220
      2228
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      52
      1322
    3. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      186
      1167
    4. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      996
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      891
    6. 72
      832
    7. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      812
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      77
      747
    9. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      359
      739
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      40
      731
    Aihe