Hallitus, vangit ruuhkasuomeen,

Rikosseuraamuslaitos ehdottaa jälleen kerran Pelson vankilan lakkauttamista vuonna 2019. Myös Kestilän, Juuan, Pyhäselän ja Sulkavan vankilat ovat lakkautusuhan alla.
Viime vaalikaudella keskustajohtoinen hallitus päätti vastoin rikosseuraamuslaitoksen ehdotusta, että Pelson vankila peruskorjataan.
Remontin piti alkaa kesällä 2011. Näin ei kuitenkaan käynyt.
Keskustan pohjois- ja itäsuomalaisten kansanedustajien mielestä virkamiehet ovat ottaneet vallan käsiinsä ja päästäneet Pelson vankilan rapistumaan, jolloin se voidaan taloudellisiin syihin vedoten lakkauttaa.
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

pantajuttu oli

Äänestä

Joo, hauska ehdotus, mutta rahoja ei sitten tullutkaan. Jos Pelso korjataan risen vähistä rahoista saa 200 vanginvartijaa kenkää, eikä Pelson lehmiä vahdi sitten kukaan. Keskusta olisi voinut antaa myös rahat. Rahaa ei tullut ja nyt viedään lisää 5 miljoona euroa joka vuosi entisestään niukasta budjetista. Näitä lupauksia voi pudotellla aamulla ja illalla.

Äänestä
  • vangit sitten, vapaaksiko ?

    Äänestä

  • mihin ne kirjoitti:

    vangit sitten, vapaaksiko ?

    Jos eivät juuri Pelson vangit, niin päästämällä vankeja ehdonalaiseen vapauteen Suomen vankiloista kokonaisuutena, saadaan tehtyä raivattua tilaa pelsolaisillekin.

    Tilaa tulee nopeasti myös sopimalla tuomareiden kanssa, että tästä lähtien entistäkin harvempi rikollinen tuomitaan ehdottomaan vankeuteen. Kymmenen vuoden päästä ehkä vain henkirikokset pitää käydä istumassa. Ehdollinen vankeus jyllää, sillä oikeusoppineet ovat sitä mieltä, että on periaatteessa täysin sama, saako tuomittu ehdollisen tai ehdottoman tuomion. Ero niiden välillä on kuin veteen piirretty viiva.

    Maamme hallitukset ovat kannustaneet oikeusistuimia jo pitkään antamaan ehdollisia tuomioita ja rikosseuraamuslaitosta vapauttamaan istuvia vankeja ehdonalaiseen vapauteen, koska se merkitsee valtiontaloudelle suuria säästöjä. Kaikkein makeinta valtiontalouden kannalta olisi tietysti, että kaikille annettaisiin vain sakkoja, mutta ajatus sakkojen perinnästä on epärealistinen.

    Äänestä

Asia on helppo ratkaista. Päästetään murhamiehet vapaaksi ja rapsaistaan vainajille pieni sakko??? Näin on näreet???

Äänestä

Vankilat pitää sijoittaa sinne, missä ovat rikollisetkin eli Uudellemaalle.

Äänestä
  • ajatusta

    Äänestä

Näinhän kai ehdotettiin? Vantaalle ja Helsinkiin lisäpaikkoja, ja Jokelaan? Hämeenlinnakin ehdotettiin aiemmin suljettavaksi, nyt se säilyisi.Vankipaikkoja ehdotettiin itse asiassa lisää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


muu maa autioksi.. kirjoitti:

Rikosseuraamuslaitos ehdottaa jälleen kerran Pelson vankilan lakkauttamista vuonna 2019. Myös Kestilän, Juuan, Pyhäselän ja Sulkavan vankilat ovat lakkautusuhan alla.
Viime vaalikaudella keskustajohtoinen hallitus päätti vastoin rikosseuraamuslaitoksen ehdotusta, että Pelson vankila peruskorjataan.
Remontin piti alkaa kesällä 2011. Näin ei kuitenkaan käynyt.
Keskustan pohjois- ja itäsuomalaisten kansanedustajien mielestä virkamiehet ovat ottaneet vallan käsiinsä ja päästäneet Pelson vankilan rapistumaan, jolloin se voidaan taloudellisiin syihin vedoten lakkauttaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu