Miksi kissat ovat niin vihattuja?

Ääni42

En ymmärrä miksi kissat saavat ihmisiltä vihat niskaan,ymmärrän että ne kuljeksivat pihoilla ja saattavat sontia pihoille,mutta niin ne tekevät koiratkin .
Koiran paskaa tien varret ja pihan reunat täynnä.
Niitä jopa kuljetetaan paskalle toisten talojen edustalle ettei pasko oman.

6

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei irtokissaa

      Kissan pissi omalla kuistilla ja kakat omalla pihalla leikkipaikalla eivät innosta vuodesta toiseen. Koirani jätökset korjaan aina pois, enkä anna sen juoksennella vapaana missään.

    • tyhmät omistajat

      Minulla ei olisi kissoja vastaan mitään, jos niitä pidettäisiin kuin koiria, eli sisällä tai hihnassa, elleivät ole omistajansa välittömässä tarkkailussa ja välittömästi kiinni otettavissa.

      Mielestäni on edesvastuutonta pitää kissoja vapaana. Eivätkö kissanomistajat sen enempää lemmikistään välitä? Laiskoja, itsekkäitä ihmisiä.... lemmikki pitää olla, mutta ei jakseta sitä kusettaa ja paskattaa vaan lempataan pihalle muiden kiusaksi ja pikkulintuja tappamaan.

    • Crazy cat lady

      Meillä kissa ei ulkoile vapaana, vaan valjaissa. Eilen näin auton alle jääneen kissan. :(

      Minä inhoan eniten arkielämässä niitä koiranomistajia, jotka jättävät koiransa ulosteet kadun varteen tai jopa jalkäytäville ja hoidetuille alueille. Koiria en ole vielä oppinut inhoamaan, vaikka kyllä niitä ihan liikaa joissakin kaupunkien taajamissa on.

      Toiseksi entien inhoan ihmisiä, jotka eivät jaksa laittaa tupakka-askeja ja jätskipapereita roskiin.

    • kissat259

      Mä oon ihan samaa mieltä Crazy Cat:in kanssa, ihan oikeesti mä inhoan myös sitä, että pitää roskata! Ja joo, se on tosi surullista, kun näkee toisen kuolevan tosi inhottavalla tavalla, eikä arvokkaasti, että siihen ollaan valmistautuneita. Vaan kissan päälle ollaan ajettu varmaan ihan tahallaan, tai sitten kissa on ollut liian hidas ylittäessään tietä, ja jäänyt alle. :'(

      Vihaan myös sitä, että koiranomistajat antaa kusta ja paskoa muiden maille, ettei vaan omat näyttäisi ällöiltä paskotuilta.

      Vihaan koiria, mut rakastan kissoja. Ärsyttää, kun kissoja pitää vihaamalla vihata, kun ne on niin söpöjä pikkuisia palleroita!

      • Taitarasa4132

        Mä oon samaa mieltä kun kissat259


    • Koiria vihataan

      Eivät kissat ole vihattuja. Mistä olet moista saanut päähäsi?

      Koiria tai pikemminkin laiskoja koiranomistajia vihataan paljon enemmän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      467
      4074
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1702
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      116
      1536
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1484
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1418
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      60
      1385
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      52
      1326
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      1245
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      45
      1099
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      34
      1078
    Aihe