Linkki tosiasioihin
9
234
Vastaukset
- 19+1
"Miksikö Waltari sai tämän kohtelun? Siksi, että alun pitäen 1930- luvulla sen luki miestoimittaja, jolla laaja yleistieto ja elämänkokemus. Nyt kustannustoimittajista 95% on naismaistereita, joilla ei elämänkokemusta, kuin esikoulusta yliopistoon ja kustantamon seinät. Ikäkin saattaa ampua 27 -38 vuotta, jolloin maailmankuvakin on imetty TV:stä ja musiikkivideoista! "
Juuri tätä olen usealle esittänyt, kun on puhuttu kustantamojen julkaisulogiikasta. - taasnäitä
Jos naismaistereilla ei ole minkäänlaista ammattitaitoa ja elämänkokemusta, niin mikä estää lähettämästä tekstiänne suoraan miespuoliselle kustannustoimittajalle tai julkaisujohtajalle?
- V.N.
Jos 95% pitää paikkansa, niin silloin ne loput 5% on varmaan ylityöllistettyjä eikä niille niin vaan saa omaansa luettavaksi.
- älänytepäile
V.N. kirjoitti:
Jos 95% pitää paikkansa, niin silloin ne loput 5% on varmaan ylityöllistettyjä eikä niille niin vaan saa omaansa luettavaksi.
No ei kai nyt kukaan sitä epäile, etteikö se pitäisi paikkansa, kun kerran täällä niin lukee. Tämähän oli otsikoitu Linkki tosiasioihin.
- livetexp
kanske sex är inte viktigt i denna saken
- Marlowe
livetexp kirjoitti:
kanske sex är inte viktigt i denna saken
- 4+4
Marlowe kirjoitti:
on naisia, mutta se ei kai ole se oleellinen asia vaan millainen kokemus niillä on. Jos joukossa miehiä, niin myös niidenkin kokemus ratkaisee. Ei niinkään sukupuoli.
- jhghgkh
Ehkä Waltarin teos olisi tyylillisesti ollut hitti 30-luvulla, mutta ei sovi tämän hetken trendiin, vaan kuulostaa siltä kuin olisi yritetty jäljitellä vanhempaa kirjoitustyyliä.
Otan tässä jälleen kerran esiin tarinan J. K. Rowlingista, jonka ensimmäinen käsikirjoitus sai hylsyn kahdelletoista eri kustantamolle, joista lopulta yksi vuoden yrittämisen jälkeen hyväksyi sen. Kustantamoiden ihmiset ovat nimenomaan sitä - vain ihmisiä, ja jokaisella talolla on omat tapansa ja tavoitteensa. Joskus "ei sovi kustannusohjelmaan" tarkoittaa sitä aivan kirjaimellisesti, ja seuraavan kustantamon kohdalla voi tärpätä.
Todellisuus tietenkin on että kilpailu Suomen pienillä kirjamarkkinoilla on kovaa. Aika harva kirjailija on kirjoittamisen pitkän historian aikana elänyt työllään, ja monet lyövät läpi vasta kuoltuaan. Uran luominen on kovaa työtä: täytyy hyväksyä töitä, joita ei muuten ottaisi vain saadakseen tilaisuuden puhua oikealle ihmiselle, julkaista edes sadan ihmisen lukemassa lehdessä ja vuosikausia miettiä, tuleeko mistään jotakin vai ei. Monet aloittavat näin ja vain päättäväisyys ajaa heitä jatkamaan. Tätä myös Waltari neuvoi aloitteleville kirjailijoille ja hän joutui itse käymään läpi saman ovien koputtamisen, kustantajien ahdistelun ja nöyryyden, kun tarina ei kelpaakaan.
Näistä asioista on hyvä puhua, mutta se ei missään vaiheessa tarkoita että kannattaa heittää haaveet romukoppaan ja siirtyä "rehelliseen leipätyöhön". Vain yrittämällä voi onnistua ja vaikka omaa tekstiä ei koskaan julkaistaisikaan, voi olla ylpeä siitä että onnistui omissa tavoitteissaan ja on toivottavasti oppinutkin jotakin. Oppimisen myötä myös kirjoittaminen paranee, ja kustantajien palaute - jos sellaisen onnekkaana saa - voi parantaa sitä lisää. Kaikki eivät mahdu suurten kirjakauppojen hyllyihin, mutta ainakin itse koen yhtä lailla palkitsevaksi kun pienempi yleisö lukee ja pitää teksteistäni.
Luulen kyllä että jokainen, joka on tosissaan harkinnut lähettävänsä tekstinsä kustantamoon on hyväksynyt sen tosiasian, että vain harva teos hyväksytään julkaisuun ja vielä harvempi lyö läpi. Siinä on ihan turha syyttää kustantajien ammattitaidottomuutta, koska kyseessä on aivan yksinkertainen totuus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku665635Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti942991- 2752626
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362469Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä232329Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2611780Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai601368Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v131243- 881175
- 901156