riittävästi. Kuuluu kylläkin, mutta hiljaa, vaikka voimakkuuden säätää täysille. Vaihdoin pari putkeakin , ECH 81:n ja pääteputkena olleen ECL86:n. Oheisessa dokumentissä näyttäisi pääteasteessa olevan kuitenkin ECL 82. Siitäkö vika johtuu?
http://www.timonradiosivut.fi/Salora_Futura_2.html
Salora Futura putkiradioon ei tule ääntä
8
425
Vastaukset 8
- edistyksellistä
Kokeilin pääteputkena nyt ECL 82 tyyppiä , mutta radio alkoi lähettää savumerkkejä. Ko. putken vierestä 330:n ohmin massavastus alkoi kärytä ja siitä nousi ohut kapea savujuova suoraan ylöspäin. Samalla tuo vastus menetti värejään ja sen arvo pieneni 278:aan ohmiin. Radiossa on siis jo painopiirilevy, johon on mm. painettu joka komponentin kohdalle niiden sähköiset arvot. Siksi palaneen vastuksenkin vaihtaminen helpottuu, vaikka se olisi mennyt ihan mustaksi.
- Nyblääjä
Näyttäis tuo ECL86 käy siihen, mutta tarttee muutta kytkentä kannalta. Data lehdet molemmille löytyy netistä. Tulosta ne niin kantakytkentä kuvasta näkee mitkä tarttee vaihtaa. Helpompi ehkä yrittää hakea tuo oikeaputki.
- Nyblääjä
Otettaan komento takaisin Löysin myös kytkentäkaavion netistä. Siinä pääteputki on näköjään ECL86 ja 82 pulkella se vastus pitäiskin savuta.
- ap.
Hienoa, että kytkis löytyi. Se helpottaa huomattavasti korjausta.
http://www.salora.name/radiot/mallisto/ULA/FUTURA/SALORA_FUTURA_kaavio.htm- en löytänyt
Siis onko hehkukäämi unohtunut tykkänään muuntajasta?
- ap.
Kiinnitin huomioni ilmaisimen lähellä olevaan putkeen EBF 89, koska sen sisäpuolelta näkyy sinistä valoa, kuin neonputkessa. Onko tuollainen normaalia ja mistä se kielii? Näköviritysputkessa EM 87 taas puolestaan ei näy ULA-alueella vihreää valoa, kuten pitäisi. Mulla ei ole varalla putkea EBF 89, mutta UBF 89 löytyy. Siinä on vaan korkeampi hehkujännite, mutta voisihan sitä hehkuttaa erillisellä muuntajalla, kun alkup. hehkujännitteen 6,3 V erottaa ainakin toisesta hehkunastasta?
- sama vielä
ap. kirjoitti:
Kiinnitin huomioni ilmaisimen lähellä olevaan putkeen EBF 89, koska sen sisäpuolelta näkyy sinistä valoa, kuin neonputkessa. Onko tuollainen normaalia ja mistä se kielii? Näköviritysputkessa EM 87 taas puolestaan ei näy ULA-alueella vihreää valoa, kuten pitäisi. Mulla ei ole varalla putkea EBF 89, mutta UBF 89 löytyy. Siinä on vaan korkeampi hehkujännite, mutta voisihan sitä hehkuttaa erillisellä muuntajalla, kun alkup. hehkujännitteen 6,3 V erottaa ainakin toisesta hehkunastasta?
Tässä putken UBF 89 speksit. Hehkujännite on siis 19 volttia ja hehkuvirta 100 mA. Kovin suurta muuntajanmurikkaa ei siis tarvita.
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/230027/PHILIPS/UBF89.html
- Vanha konkari
Putki EBF89 saattaa olla vian aiheuttaja, mutta kokeilepa ensin kytkeä pääteputken katodielkon rinnalle toinen. Jos ääni voimistuu, vaihda elko! Putkien lisäksi elkot ovat merkittävä vikaryhmä, ne kun ovat vanhenevaa kamaa. Katodielkon puuttuminen tekee tukevan vastakytkennän vahvistimeen. Näköviritysputki ei sen sijaan vaikuta radion toimintaan ollenkaan, vaan on ainoastaan indikaattorina helpottamassa aseman viritystä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän46892Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll14763Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl488761- 45672
- 41624
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30576- 32543
Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37520Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE164503- 44470