Mustajärvi ja Yrttiaho. Parempi kuin koko vassu puolue hajoaisi.Nyky puoluejohto on hakoteillä.Mukamas työläisten puolue. Ei se ole muuta kuin riisto kapitalisti.
Oikeita vasemmistolaisia ei enää ole muita kuin
Pörhinmäki
25166
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Näiden kahden lisäksi on eduskunnan ulkopuolella valtava määrä oikeita vasemmistolaisia (siis ei vassareiden jäseniä).
Jos vaan Yrttiaho ja Mustajärvi lyöttäytyisivät heidän kanssaan yhteen, voisimme saada eduskuntaan nopeastikin aivan uuden työläisten puolueen.
änkyröitä jo olemassaolevien lisäksi. Voi voi kun te olette eksyksissä koko aatteen kannattajat.
Punikki lauma uhoo taas!! joko on tehty uusia iskuja veronmaksajia vastaan,pyyhkikää perseen nilllä räteilänne!!! jos tiiätte missä sellanen ku perse on! käykää kysymäs jos ette tiiä!!
tyhmä. Ei se tajua kun kommari yrittää nakertaa suomalaista hyvinvointia joka tilanteessa. Miten joku voi olla niin pihalla kaikista elämän realiteeteista että kuvittelee parantavansa maan asioita vasemmistoa äänestämällä.
Taitaa se vasemmisto olla kuitenkin se joka hyvinvoinnin on rakentanut.. Ainoa joka sitä myös puolustaa..
Vasemmistolaiset vastustivat aikoinaan hyvinvointiyhteiskuntaa, koska ihmiset eivät olisi enää kiinnostuneita luokkasodasta ja vallankumouksesta jos asiat olisivat hyvin.
Joten ei vasemmisto hyvinvointia rakentanut, vaan se tuli vasemmistosta huolimatta.
Jostain mielenhöiriöstä ne sen siis rakensi. Ota selvää lomat,ilmainen koulutus,eläkkeet,sosiaaliturva,lomarahat ja yleinen ja yhtäläinen äänioikeus.. lue enemmän luulet vähemmän.
Eiköhän nuo ole lähinnä sosialidemokraattien ansioita, eikä änkyrävasemmiston.
SDP kuuluu myös vasemmistoon jos et sitä tiennyt.
Kyllä muut ovat niin rakentaneet kuin rahoittaneetkin hyvinvoinnin kuin vasemmisto. Mistä niillä olisi sitä rahaa edes ollut moiseen kun mitään ei tienata mutta himoitaan muiden hankkimia varoja.
Oikeisto ja keskusta se on joka maksaa ja vasemmisto vain kitisee!
Vai on kepulit ja porvarit kaiken rahoittaneet....On sulla hivenen huono historian ja suomen tuntemus.. vastaavia typeryyksiä saa kyllä täällä lukea mutta sinäkin.. Mutta en nyt jaksa sinuakin opettaa muuten kuin..Lue enemmän niin luulet vähemmän..
Työeläkeläinen on niin vajaa, ettei hän ymmärrä, että työläisten työllä tämä suomi on rakennettu, ei van pääomittajien rahalla.
Kommunistit ja sosialistit ovat työläisten puolueita.
Tämän keskustelualueen nimi on vasemmisto liitto. Aika tampiota on sotkea termi vasemmisto ja SDP toisiinsa täällä.
Kuka se tampio on...katso peiliin. Vasemmistoliitto kirjoitetaan yhteen...vasemmisto ei ole pelkästään Vasemmistoliitto tampio!
SDP on kokoomuksen sylikoira.
http://yle.fi/uutiset/sanna_ukkola_antakaa_kaikkien_yrttien_kukkia/6688600
Niinpä! Puoluejohdon selkärangattomuus hallituspaikan ostamisessa vaalilupausten kustannuksella yhdistettynä toisaalta äärimmäiseen kovuuteen vaalilupauksistaan edelleen kiinni pitäviä kohtaan on jotain niin järkyttävän rumaa, niljakasta ja kaksinaamaista, ettei mitkään sanat riitä kuvaamaan. Pitkän linjan kannattajana koen, että jokainen elämäni aikana antamani ääni ja apuni vaalityössä on mennyt johonkin aivan muuhun, kuin mihin olen sen tarkoittanut, kun puolue nyt lopulta on ajautunut tähän äärimmäiseen alennustilaansa. Koen tulleeni petetyksi, hyväksikäytetyksi ja pilkatuksi. Edelleen, sanat loppuvat ihan alkuunsa, jos yritän kuvata pettymykseni määrää. Uskoni poliittiseen vaikuttamiseenkin on vakavasti horjunut. Onko tosiaan näin, että hyvissäkin asioissa johtajat rappeutuvat ja pilaavat koko asiansa saadessaan liikaa valtaa?
Puolueella ei ole mitään muuta mahdollisuutta eheytyä ja palauttaa mainettaan, kuin erottaa koko ylin johto ankarien sanojen kera, ja lähteä hallituksesta ovet paukkuen. Sittenkin kannatuspohjan ja pitkän linjan kannattajien saaminen takaisin on työn ja tuskan takana.
Mie olen tuntenut aivan samoin jo pidemmän aikaa. Tämän seurauksena vaihdoin kommunisteihin.
Veit sanat suustani. Paremmin ei voi sanoa tästä nykymenosta. Ja varmasti meitä on pajon, jotka tuntevat itsensä petetyiksi.
Mustajärvi toteaa vasemmistoliiton aatteen haalistuneen: http://yle.fi/uutiset/mustajarvi_vasemmistoliiton_aate_haalistunut/6690053
Näin on käynyt. Olen roikkunut SKDL: ajoista lähtien n.50 vuotta mukana, myös SKP: jäsenenä. Lähes koko ajan puolue on käymistilassa, enimmäkseen kielteisessä mielessä, ulos potkimisia ja keskinäistä rähjäämistä. Tähänpä on puolueen kannatus 25%:tista huvennut. Vaikka en koskaan ole ollut "merkittävä" vaikuttaja puolueessa, niin sentään jotain. Mitään ei mistään ole opittu.
Koska olen jotenkin ymmärtänyt yleensä puolueiden toimintaa ja vaikusmahdollisuuksia, olen päätynyt äänestäjänä Vasemmistoliittoon sellaisesta järkisyystä, että tärkeä ääneni ei mene hukkaan ns. sirpalepuolueissa. Niitähän on SKDL:än perinnön pohjalta luppuun kymmenen.
En enää ole minkään puolueen jäsen, koska tuskin olen edes kovin haluttukaan. Olkoon sitten syynä suurehko suuni! ?Omasta mielestäni olen sitoutumaton vasemmistolainen, siitähän en voikaan mihinkään karata.
Entäs nyt? "Täysin kodittomaksi" alan itseni tuntea. Nyt ajetaan läpi sellaista, ohjelmaa ja tekoja, joita ei saa arvostella ilman erottamista. Kyllä, koen Yrttiahon tapauksen kohdistuvan täysin vasemmistolaisuusajatteluani vastaan. Asiastahan Yrttiaho kritiikkinsä esitti. Eipä voi muuta sanoa kuin:voihan helvetti!
Katsos nikkivaras on keksinyt TAAS uuden tarinan.. vai ihan 50 vuotta,hahahhaa.. On sulla jutut... Tosin aina ne on samaa shaipaa
Nikkivaras? "Tarinani " on tosi, myös se 50 vuotta. Kenenkähän nikin luulet varastaneeni?
Hohhijaa..
vieläkö ne komarit suomisa pyörii. yhinsunnan tiketti kimin korea hyöt halluup