Kuinka maksan pankkikortilla bensa-automaatista

Eka tankkaus kerta

TIEDÄN, on kysymykseni on varmaan supertyhmä, kuten otsikko antaa kertoa. Mut olen just saanut kortin ja tulee aika, jolloin mun täytyy tankata automaatista.

Miten toimia?? Pankkikortti sisään ja pin koodi? Pitääkö ottaa joku litra tai euromäärä jostain valikosta vai painan bensaletkun pohjaaan ja laite stoppaa kun bensasäiliö on täynnä, ja se velottaa automaattissti lasketun bensamäärän??

2

5240

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kova tankkaaja

      1. Pin koodi
      2. Maksimi summa jonka arvelet riittävän tankkaukseen
      3. (mahdollisesti) valitse tankkaus pumppu
      4. tankkaa
      5. Laita pistooli takaisin, tämä summa veloitetaan (ei maksimi)
      6. ota kuitti jos haluat

      Nelosvaihe on tärkeä, eli älä ota pistoolia käteen ennen maksua äläkä laita sitä takaisin ennen kuin olet tankannut.

      • Etukortit

        Ja etukorttia kannattaa käyttää, jos sellainen on. Etukortti voi olla ns. bonuskortit ja jäsenkortit. Etukorttien alennus vaihtelee noin 1 - 3 senttiä litralta ja voi olla muitakin etuperusteita, kuten kokonaisostosten määrä.

        Mittarin valinta voi aiheuttaa hankaluuksia jos sattuu valitsemaan eri mittarin kuin mihin on auton parkkeerannut tankkausta varten. ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      617
      1633
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      44
      887
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      487
      753
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      14
      743
    5. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      45
      672
    6. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      41
      614
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      566
    8. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      32
      543
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      510
    10. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      161
      498
    Aihe