Jassu vs.Tuksu

Tälläinen kirjoitus ilmestyi Jassulta SeiskaLiveen.

" Voi voi Johanna "Tuksu" Tukiainen!
From Jasmin Mäntylä
2 tuntia, 6 minuuttia sitten
Vinkin perusteella kävin ekaa kertaa lukemassa "Tuksun" blogia, jota "hienosti" omilla sivuillaan kirjoittaa ja joo...

Yksi kysymys sinulle Johanna: Mitä ihmettä minun vuonna 2006 saamallani Yhdellä ja Ainoalla Ehdollisella tuomiollani on tekemistä sinun kanssasi?

En ole uusinut rikostani, en hakkaa, pure tai puukota ihmisiä, en hyökkää ihmisten kimppuun, en ole työkeikoilla tai muutenkaan julkisilla paikoilla ns. räkä poskella ja vietä tuollaista suttuista mielikuvituselämää.

Älä ikinä vertaa minua sinuun - minun ei tarvitse kaunistella asioitani tai valehdella mistään, sillä olen onnellinen, hyvinvoiva nainen, joka ei ikinä käyttäytyisi samoin kuin sinä.

Siinä sinulle vastaus, miksi minusta ei puhuta samoin kuin sinusta, kun sitäkin ihmettelit. Ota vastuu omista teoistasi ja lopeta toisten sotkeminen asioihisi! Ole vihdoinkin se 35 v. nainen, joka oikeasti olet ja heitä pikkuprinsessa-roolisi menemään!

Alla vielä osoite/linkki tuohon em. kirjoitukseen:

http://www.dollsdancers.fi/diary/diary.php "

http://www.seiska.fi/Jasmin-Mantyla/Voi-voi-Johanna-Tuksu-Tukiainen/1006816

Tosin tuo Tuksun Jasminia käsittelevä osuus oli sen verran pieni ja mitätön, en tajua miksi Jassu siitä niin hermostui? Tottahan se taisi vaan on, ja itsekään en muista kuulleeni, että tuosta Jasminin rattijuopumuksesta olisi isoa kohua syntynyt? Näin Tuksu siis kirjoitti:

"Esim. Jasmin Mäntylä sai aikanaan rattijuopumustuomion, kuten aika moni muukin julkisuuden henkilö, ihme ettei niitä asioita kaiveta enempää enää, eikä jauheta."
28757
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Jasmin on viimeinen ihminen neuvomaan ketään. Hänen oma elämänsä on ollut sekoilua jo lapsesta lähtien eikä nykyinen tilakaan ole ihan sitä, mitä hän antaa ymmärtää.

Jasmin haukkuu julkisesti kihlattunsa ex-vaimoa. Denniksen ja hänen ex-vaimonsa riidat eivät pitäisi kuulua Jasminille millään tavalla.

Äänestä

Ymmärrän Jasminin hermostumisen, sillä tuo kirjoitus ei ole ainoa laatuaan. Tukiainen on aikaisemminkin vetänyt esiin "mutku toiki" - kortin.

Jasmin on mielestäni elänyt omaa elämäänsä, en ole hänestä lukenut juttuja, että olisi tehnyt tarpeensa juna-asemalle, tapellut baarissa, tapellut jonkun kotona, tapellut hotellissa jne.

En puolustele nyt ketään, kun en ihmistä tunne, mutta kyllä tuo Tukiainen on ihan omaa luokkaansa (eikä hyvällä tavalla), joten siinä mielessä ymmärrän Jasminin avautumisen.

p.s Ohi aiheen: hakekaa nyt ihmeessä joku nimimerkin omaava ja järkevä ihminen palstan luotsiksi ja heittäkää hiiteen nuo häiriköijät (esim. nimim. ararat) ja saman yhden lauseen viljelijät!

Äänestä
  • Jassu ei näköjään siedä minkäänlaista kielteistä kommenttia itsestään, oli pitkä puolustuspuhe yhden aika mitättömän kommentin takia. Onko hän kovinkin lapsellinen äidin pikku lellikki?

    Äänestä

  • Muistan kyllä, että Jasmin kuskattiin eräänkin kerran poliisiautolla (putkaan?) kadulta Turussa. Oli huutanut ja elämöinyt Kanervan ikkunan alla yksin. Tappeluunhan tarvittaisiin kaksi osapuolta vähintään..

    Muuten olen sitä mieltä, että tässä on kyseessä nyt vain Jasminin epätoivoinen yritys saada sitä julkisuutta, mitä niin kovasti haluaisi. Hän haluaisi lööppeihin, mutta ei sinne pääse. Nyt sitten vaikkapa Johanna Tukiaisen siivellä sinne!

    On luultavasti annettu ylemmältä taholtakin jo ohjeita, että raflaavampia juttuja täytyisi keksiä, eihän ketään kiinnosta Jasminin pieni ja juntti elämä.

    Äänestä

Ole vihdoinkin se 35 v. nainen, joka oikeasti olet ja heitä pikkuprinsessa-roolisi menemään!

- jasmin kirjoittaa itselleen

Äänestä
  • Jasmin on 30 eikä esitä mitään, ei ole myös mikään väkivaltarikollinen kuten Tuksu joten hyvä Jassu! Pisteet sulle!!

    Äänestä

  • Giggcfkhshmfjljf kirjoitti:

    Jasmin on 30 eikä esitä mitään, ei ole myös mikään väkivaltarikollinen kuten Tuksu joten hyvä Jassu! Pisteet sulle!!

    Ainoastaan rattijuoppo.

    Äänestä

Asiallinen vastaus, mutta ei kannattaisi heittää bensaa liekkeihin.

Äänestä
  • Kummasta huurupäästä puhut?

    Tuksu on julkkis, Jasmin on wannabe-julkkis..Tai oikeammin oli, juna meni jo.

    Äänestä

no jasmin on ainakin kaunis, tuksu läski norsu.

Äänestä
  • Tuksu on toki läski norsu, mutta Jasmin on mokkanahkainen selluliittireisinen roikkutissinen narsisti, itserakas tyhmä rattijuoppo. Että turhaan käy muita haukkumaan, ei ole varaa yhtään.

    Äänestä


  • Jasminilla on ruma luonne.

    Tukiainen on "vähän pullea luonteeltaan", Tuksun omin sanoin.

    Äänestä


  • hyvä huomio kirjoitti:

    Aasit ovat tunnettuja omapäisyydestään ja ITSEPÄISYYDESTÄÄN.

    Nyt sinne lööppeihin, vaikka väkisin, grr....

    Hei haloo minulla on elävä oikea aasi joten älkää loukatko minun eläintä näitten tyrkkyjen varjolla!

    Äänestä

  • repikää siitä kirjoitti:

    Jasminilla on ruma luonne.

    Tukiainen on "vähän pullea luonteeltaan", Tuksun omin sanoin.

    En tunne joten en tiedä muuta kun et jasmin on kaunis! Upea nainen joka uskaltaa myös sanoa ääneen mitä moni ajattelee, mä tykkään.

    Äänestä

  • Yks suosikeistani kirjoitti:

    En tunne joten en tiedä muuta kun et jasmin on kaunis! Upea nainen joka uskaltaa myös sanoa ääneen mitä moni ajattelee, mä tykkään.

    anteeksi., mutta minulta meni ohi.

    En ole huomannut, että Jasmin sanoisi, mitä olen halunnut sanoa.
    En ole koskaan halunnut puhella vääriä valoja.

    Minusta tuntuu, että Jasmin haluaaa puhua mukavia nykyisestä suhteestaan.
    Mutta kun kaikki eivät halua kuulla..harmi.

    Minä haluaisin sanoa ihan eri tavalla kuin Jasmin.

    Äänestä

Eikö jasminin joku AVIOmies ollut homo???
Kyllä on tämäkin nainen sekoillut aikoinaan.

Äänestä
  • Aivan, aikoinaan. Ei enää, on aikuistunut paljon ja on tuksua viisi vuotta nuorempi.

    Äänestä

  • Fclgdykxjkdjkdg kirjoitti:

    Aivan, aikoinaan. Ei enää, on aikuistunut paljon ja on tuksua viisi vuotta nuorempi.

    Onkos tuo 5 vuotta kovinkin merkittävä seikka?

    Kummallista, että Jassu-fanit ovat tässäkin ketjussa tuoneet TÄTÄ IKÄEROA esiin useamman kerran, ilmeisesti merkitsee jotain.

    Toisaalta Jassu-fani(t) muistavat aina muualla kaakattaa, että ei ikä mitään merkitse....hmm...

    Hiukan yksinkertaista porukkaa.

    Äänestä

Jasmin on Suomen kummin ja tummin blondi.

Äänestä

Jasmin on enkeli verrattuna verrattuna laardi-tunkkiin.

Äänestä

Jassulla ja Jossulla on yhteisiä intressejä: Ilkka Kanervan lisäksi kumpikin on kiinnostunt homomiehistä. Jassu meni naimisiinkin sellaisen kanssa, Jossu pääsi vain kihloihin. Molemmat myös "elättää" itsensä, niin miten? Molemmat asuu äitiensä helmoissa, ei oo omaa kotia kummallakaan. Eroavaisuutta on siinä että Jassulla on nyt jonkinlainen elättäjä. Se kuusi keltaista etuhammasta omaava vanhus.

Äänestä
  • Hoh hoh Jasmin on kaunis hoikka ilmeisen onnellinen siisti ja tyylikäs nainen, Johanna on ruma ja paksu possu. Epäsiisti ja missään näitä kahta ei voi oikeasti verrata, Tuksu yrittää vaan näköjään tehdä kaikki samat jutut mitä jasmin on tehnyt. Homoliitto, ike, ym jasmin teki ensin ja toi Tuksu vaan seuraa sen jalanjälkiä, pikku ero vaan et jasmin on aikuistunut mutta Tuksu on joutunut liian syvälle suohon ja kohta vankilaan. Hups!

    Äänestä

Sehän tässä on juuri pointtina että vaikka Jasmin jonkin sortin julkkis vielä nykyäänkin onkin niin ei hän silti tyrkytä itseään aktiivisesti medialle. Hän pitää omaa blogiaan ja SeiskaLive profiiliaan, jossa muuten on monilla ns. taviksillakin profiilit.

Muuten en ole kuin aniharvoin lukenut Jasminista juttua. Se takavuosien kohujulkisuus ja sekoilut on jo ajat sitten taakse jäänyttä elämään Jasminin kohdalla.

Tuksulla on asiat ihan päinvastoin, meno sen kuin pahenee ja se paskainen loppu koittaa jossakin vaiheessa. Sen tietää kaikki miten tällaisille ihmisille yleensä käy, Tony halme yksi hyvänä esimerkkinä. Oli muuten Tuksun kaveri.

En ole lässyttäjä enkä edes fanita Jasminia mutta ajattelin häntä edes tämän verran puolustaa. Olen hänen asenteessaan ja käytöksessään nähnyt selkeää edistystä kaikkien näiden vuosien aikana. Se on hyvä suunto johon hän on menossa siitäkin huolimatta ettei tee oikeaa työtä ja asuu äitinsä kanssa.

Nämä ovat asioita joista monet ovat Jasminia kritisoineet, itsekin niitä joskus ihmettelen mutta ymmärrän myös että hänellä on oma tapansa elää jonka ei pitäisi ketään häiritä eikä koskettaa ulkopuolisten elämää millään tavalla. Niin paljon en päätäni toisten asioilla vaivaa, suosittelen teille samaa.

Mutta onhan näistä asioista joskus mielenkiintoista keskustella ja vaihtaa ajatuksia toisten kanssa. Ei mitään sen vakavampaa.

Äänestä

Näillä naisilla on myös yhteistä se, että molemmat pitävät hieman itseään vanhemmista herrasmiehistä.

Äänestä
  • Tämä on totta... jos ei oteta huomioon Olkalaukkua.

    Äänestä

Jos kadulla on kaksi koiran paaskaa, niin kumpi niintä on pahempi? Tässä se toinen läjä on tuotu rekalla.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Catfight is on! kirjoitti:

Tälläinen kirjoitus ilmestyi Jassulta SeiskaLiveen.

" Voi voi Johanna "Tuksu" Tukiainen!
From Jasmin Mäntylä
2 tuntia, 6 minuuttia sitten
Vinkin perusteella kävin ekaa kertaa lukemassa "Tuksun" blogia, jota "hienosti" omilla sivuillaan kirjoittaa ja joo...

Yksi kysymys sinulle Johanna: Mitä ihmettä minun vuonna 2006 saamallani Yhdellä ja Ainoalla Ehdollisella tuomiollani on tekemistä sinun kanssasi?

En ole uusinut rikostani, en hakkaa, pure tai puukota ihmisiä, en hyökkää ihmisten kimppuun, en ole työkeikoilla tai muutenkaan julkisilla paikoilla ns. räkä poskella ja vietä tuollaista suttuista mielikuvituselämää.

Älä ikinä vertaa minua sinuun - minun ei tarvitse kaunistella asioitani tai valehdella mistään, sillä olen onnellinen, hyvinvoiva nainen, joka ei ikinä käyttäytyisi samoin kuin sinä.

Siinä sinulle vastaus, miksi minusta ei puhuta samoin kuin sinusta, kun sitäkin ihmettelit. Ota vastuu omista teoistasi ja lopeta toisten sotkeminen asioihisi! Ole vihdoinkin se 35 v. nainen, joka oikeasti olet ja heitä pikkuprinsessa-roolisi menemään!

Alla vielä osoite/linkki tuohon em. kirjoitukseen:

http://www.dollsdancers.fi/diary/diary.php "

http://www.seiska.fi/Jasmin-Mantyla/Voi-voi-Johanna-Tuksu-Tukiainen/1006816

Tosin tuo Tuksun Jasminia käsittelevä osuus oli sen verran pieni ja mitätön, en tajua miksi Jassu siitä niin hermostui? Tottahan se taisi vaan on, ja itsekään en muista kuulleeni, että tuosta Jasminin rattijuopumuksesta olisi isoa kohua syntynyt? Näin Tuksu siis kirjoitti:

"Esim. Jasmin Mäntylä sai aikanaan rattijuopumustuomion, kuten aika moni muukin julkisuuden henkilö, ihme ettei niitä asioita kaiveta enempää enää, eikä jauheta."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu