Politiikan tutkija on huomannut vasemmistoliiton siirtyneen ratkaisevasti vihreiden reviirille. Hänen mukaansa puolueista on vaikea löytää eroja. Kummatkin vastustaa ydinvoimaa, kettitarhausta, yleensäkin sitä mikä tuo suomalaisille työtä, ja toimeentuloa.
Vasemmistoliitto ajaa kiivaasti kaikille kansalaispalkkaa, silloin työ ei olekkaan tätkeintä, ja silloin vähemmän arvostetut työt voi teettää vaikka thaikuilla. Vasemmistoliitto tadellakaan ei enään ole se tavallista duunaria edustava puolue.
Vasemmistoliitto ajaa kiivaasti kaikille kansalaispalkkaa, silloin työ ei olekkaan tätkeintä, ja silloin vähemmän arvostetut työt voi teettää vaikka thaikuilla. Vasemmistoliitto tadellakaan ei enään ole se tavallista duunaria edustava puolue.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Vihreitä teemoja meillä ollut aina. Se että olemme taas edelläkävijöinä niin energian tuotannossa kuin kotimaisen maatalouden alalla ei ole huono. Suomalaisen duunarin,vähävaraisen kansan ainoa tuki ja turva.. siinä hyvänä esimerkkinä kaikki kynnyskysymyksemme menivät läpi.. Osaamista ja tekemistä,vasemmisto
Perinteinen äänestäjäkunta on joukottain siirtymässä persuihin. Nyt jo monessa entinen vasemmistoliiton valtuutettu edustaa persuja. Vasemmiston kannattajakunta on siirtynyt sukupuolivähemmistöihin, ja nuoriin jotka haluavat nukkua pitkään, ja tehdä luovaa ajatustyötä kansalaispalkalla.
Taisit sekoittaa puolueen demareihin. Meiltä ei vuotoa persuihin juurikaan ole. Päinvastoin kannatus on kasvu-uralla. Siitä on hyvä jatkaa. Äärioikeistolainen persupuolue ei ole vasemmistolaisen vaihtoehto..
Ainakin meikäläinen on siirtynyt ja tunnen myös kymmenen muuta samoin tehnyttä. Joten eiköhän meitä ole aikamoinen määrä...
Mitä äärioikeistolaisuuteen tulee, niin vasemmistoliitohan siellä hallituksessa sitä äärioikeistolaista poliitiikkaa on kokoomuksen ja RKP:n rinnalla tekemässä.
Vai kasvu-uralla kun kannatus on laskenut kuin lehmän häntä. Alaspäin, hehehehe.
Vasemmistoliitto on nykyään enää sirpalepuolue. Jatkakka vain samaan tyyliin .