Miksi xboxaajat eivät kiellä sitä

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

kun pleikkari poijjat meinaa hyppiä silmille? Tarkoittaako tämä sitä että myös xbox pelaajat ovat ainakin toistaiseksi hieman pettyneitä mitä tiedämme tähän asti uudesta xboxista? Olen saanut sen käsityksen että monet xbox one konsolin jutut närästää monia pelaajia. Se että kehitellään "turhia ominaisuuksia" konsoliin ei lisää myyntiä vaan konsoli ostetaan yhä vain pelaamiseen ja nyt pelaajien oikeuksia pyritään vähentämään tätä en oikein itse sulata. Mutta ei mielestäni pleikkari pelaajillakaan ole suurta aihettu riemuun kun pleikkariinkin tuodaan maksullinen verkkopelaaminen ja entisestään kalliimmaksi menneet pelit ei hitto kyllä minä taidan tämän sukupolven skipata kyllä pc on pc.

5

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Flop one

      Palstalla ikuisesti jatkuva ps vs xbox on jotain 7-10 vuotiaiden typerää pätemistä keskenään, joten siihen ei juuri jaksa kantaa ottaa. Tapelkoon lapset keskenään. Meillä aikuisilla on varaa ostaa useampikin konsoli, ei tartte tyytyä yhteen.

      Mutta asiaan. Omistan siis useampaa laatua konsoleita, mutta boxi on tähän asti ollut suosikkini. Nyt kuitenkin boxistina olen melkoisen pettynyt tulevaan uutuuteen. Minä en ymmärrä, miksi pelikoneesta on tehty multimediakeskus. Jos minä pelaan, niin minä pelaan. Minä en halua samalla katsoa elokuvaa, skypettää, enkä kuunnella musiikkia. Maksaisin siis järjettömän summan laitteesta, jolla en tee oikeastaan mitään. Pelkkä parempi grafiikka ei saa minua sijoittamaan tuollaista summaa. Bluray soitinkin on jo tuossa ps kolmosessa olemassa.

      Vaikka parhaat pelit tuleekin ostettua heti uutena, ostan myös paljon käytettyjä pelejä. Vanhempia pelejä kun ei enää uutena saa. Käytettyjen pelien suhteen One kuulostaa hyvin monimutkaiselta. Minulla ei ole kaverilistoja, kun ei ole koko liveäkään, enkä pelaa netissä. Nyt olisi kuitenkin pakko laittaa tämä uusi ihme nettiin, että voisin pelata sillä yksikseni ilman nettiä? Mistä saan tulevaisuudessa vanhoja pelejä tälle konsolille, jos niitä ei enää voi esim huutonetistä ostaa?

      Odottelin tätä uutta boxia mielenkiinnolla, mutta nyt kyllä näyttää siltä että ostamatta jää kokonaan. Nyt ja tulevaisuudessa. Vaikka uusi pleikkarikaan ei tunnu tarjoavan käytännössä mitään grafiikkapäivitystä kummempaa, sen ostaminen näyttää kuitenkin todennäköiseltä. Hinta on halvempi, eikä sen pelikäyttöä ole tehty järjettömäksi. Jos ei muuten, niin voisi ostaa ihan kiusallaan näpäytyksenä mikkisoftalle. Vanhojen boxien ystävänä harmittaa sanoa näin, mutta pitäkää tunkkinne. Toivon/uskon jopa että One floppaa täysin. Ehkä sitten saisimme seuraavaksi ihan uuden PELIkonsolin ilman mitään typeriä hilavitkuttimia ja rajoituksia.

      Mitä tuohon netin maksullisuuteen tulee, niin olen kuullut sen olevan pelkästään plussaa. Se ainakin karsii kaikki turhat hölmöilijät ja pelleilijät nettipeleistä pois. Enemmistöksi jää ne, ketkä ihan oikeasti haluavat siellä pelata. No, mielenkiinnolla odotan tulevaa boxin julkaisua ja käyttökokemuksia maailmalta. Ehkä ihme vielä tapahtuu ja suurimmat typeryydet jäävät pois matkalla. En oikein usko sitä, mutta toivoahan kai aina voi. Näillä näkymin en kyllä tule uutta boxia ostamaan, vaikka sitä kovasti jo odotinkin.

      • Voi Ms, minkä teit!

        Puhut asiaa veliseni. Lähes yksitoista vuotta boxailua, myös jälkikasvulla oma masiinansa. Pleikkareita tasan se ps1, sen jälkeen ei pleikka ole kiinnostanut. Nyt kuitenkin tämä one saa jäädä osaltani kaupan hyllylle. Pleikka leiriin, kunhan boximme ovat taipaleensa tehneet.


      • SeponSeponSeppose

        Harvoin tulee tällä palstalla törmättyä näin asialliseen viestiin.


      • Pellimies

        "Mitä tuohon netin maksullisuuteen tulee, niin"

        Empä olekaan ajatellut asiaa tuolta kantilta, itseä on ottanut päähän kun olen vakavissani esimerkiksi autopeleissä mennyt kisaamaan niin joku penikka törttöileekin yhtääkkiä vastaan ja pahki tai perään täysiä.
        On vähän sen takia jäänyt pelaamiset vähemmälle pc ja konsolipuolella.

        Tosin taitaapa jäädä xbox onessakin kun ei ilmeisesti vieläkään tuoda sitä G25 ha G27 rattitukea konsoliin, Ms Windows tulee sitä ja MS Xbox ei tue, se on kummallista, myös Ps3 tukee kyseisiä ratteja, onhan ne parhaimpiin kuuluvat ratit.


      • XboxOnTulevaisuus

        Nojoo onhan tuo totta. Mutta itse uskon että ''multimediakeskus'' on vain askel tulevaisuudelle. Varmaankin joskus 20-50 vuoden päästä JOKAINEN laite (digiboxi, tietokone, soittimet, pelikonsolit jne.)löytyy yhdeltä laitteelta. Olen ina ollut Xbox fani, enkä muuksi muutu. Ostan aina Xboxin, pleikkarin puolelle en kaadu. Xbox on ollut aina se oikea ja tulee olemaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      91
      6094
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5515
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2747
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2629
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      103
      1995
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1748
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1611
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1573
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1484
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      135
      1453
    Aihe