Asuntolainan lyhennykset/säästöt

Kuinka monen kuukauden asuntolainan lyhennykset pitäis teidän mielestä olla jemmassa että vois tuntea olonsa turvalliseksi?
Minulla koko ajan vähintään viiden kuukauden lyhennysten vastikkeiden verran säästössä. Vaikka makselisin lainaa pelkästään työttömyyskorvauksillakin pois, silti jännittää.
17629
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Tuo on mielestäni ihan hyvä määrä. Siinä kuittaa mahdollisen 3kk karenssin sekä hakuajan ansiosidonnaiseen ja siihen että se ansiosidonnainen on oikeasti tilillä.

Äänestä

Meillä on osakkeissa 11kk:n laina-erät. Perheemme tulot ovat olleet aina aika vaatimattomat. Siksi on parempi pitää vararahasto hieman epälikvidimmässä paikassa kuin pankkitilillä, josta ne olisi liian helppo käyttää.

Äänestä

Tilanne on sitä varmempi mitä enemmän on reservejä. Ei siinä ole mitään tarkkaa rajaa vaan joudut itse määrittelemään oman turvallisuuden tarpeesi. Jos viisi kuukautta ei tunnu riittävältä ja jännittää, säästä lisää. Tämänhetkisessä tilanteessa on vieläpä mahdollista saada näille reserveille parempi tuotto kuin asuntolainasta joutuu korkoa maksamaan. Hyötyä tulee siis kahta kautta.

Äänestä

Me laitetaan joka kk lainanhoitotilille 3xlainan kuukausierä. Sitten siltä tililtä otetaan joskus rahaa kodin suurempiin menoeriin.

Äänestä

Meillä on noin 86kk lyhennystä vastaava summa osakkeissa ja niistä saatava osinko kattaa about 80% lyhennyksistä. Tuntuu riittävältä.

Äänestä
  • 2 vuoden lyhennykset jemmassa, korko lainalla nyt 0,97. Ei kannata ylimääräistäkään maksaa.

    Äänestä

Aika yleisesti neuvotaan, että pitäisi olla säästössä pahan päivän varalle 3-6 kk tuloja vastaava summa. Itse olen ajatellut niin, että vastaavan ajan menoja vastaava summa olisi sopivampi mitatri ja sellaisen 33 kk menomäärän säästin tilille (mulla on asuntolainaa). Nyt tosin on tullut käytettyä puskuria niin (remonttia taloyhtiössä, en viitsinyt ottaa yhtiövelkaan osaa ja autossa), että rahaa on enää puskurissa vain noin kuukaudeksi, toisaalta asuntolainakin loppuu viimeistään ensi vuoden keväällä, ajattelin tosin kuluttaa lomarahat lyhennyksiin ja maksaa lainan pois jo tänä vuonna.

Jos joudut työttömäksi, saat työttömyyskorvausta. Pahassa tapauksessa kassassa voi olla ruuhkaa ja joudut odottelemaan pari kuukautta etkä saa rahaa mistään (joskus 90-luvulla työnantajani meni konkursiin ja silloin kassassa hakemuksen käsittely kesti 3 kk, sen jälkeen sitten korvaukset pyörivät normaalisti ilman viiveitä). Nykyään ilmeisesti voin pitkiä viivästyksiä ei saa tulla. Parissa kuukaudessa saat menosi sopeutettua tuloihisi eli karsit ei-välttämättömät pois. Uskoisin, että kaiken kaikkiaan siihen riittää tuo kolmen kuukauden aika.

Jos sairastut, niin sen aiheuttaman tulojen vähenemisen vaikutusta on vaikeampi ennustaa ja arvioida.

Sanoisin, että viisi kuukautta on ihan hyvä puskuri. Yli menevällä osalla voi jo lyhentää lainaa ylimääräisesti, eikös sekin rauhoita?

Äänestä

Ollessamme asuntovelkaisia oli korot ja lyhennykset maksettava puolivuosittain.
Parina vuotena, kun kirstun pohja pilkotti tyhjänä, oli paniikki lähellä.
Tuossa tilanteessa olisin ollut levollisin mielin jos aina olisi ollut kahden maksurupeaman verran rahaa.

5-maksujaksoa tuntuu varsin mukavalle!

Ylipäätään elämä on epistä. Silloin kun olisi tarvinnut rahaa lapsiperheen asuntoon ja siedettävään ajoneuvoon, sitä ei tahtonut saada kuin kerjäämällä ja nöyristelemällä.
Lisäksi korot olivat ylhäällä.

Myöhemmin, korkojen ollessa vielä korkeat, pelkällä puhelinsoitolla järjestyi 100%:n rahoitus Espanjasta ostettavaan, koko-omisteiseen vapaa-ajan asuntoon!

Vielä törkeämpää oli muutama vuosi sitten kun sain pankista kerta kysymällä, asuntolainan korolla, 3kk eb + 0,4% luoton jota en lyhennä lainkaan ja jonka käytin kokonaisuudessaan rahastosijoituksiin.

Koko systeemi on päälaellaan!

Äänestä

Itse olen maksanut lainaa noin 1300euroa/kk (lyhennys korko) kun vuonna 2005 otetussa lainassa alunperin sovittu summa on 800euroa/kk ja tulotaso on hieman parantunut. Lisäksi on tullut säästettyä noin 25000 euroa pahanpäivän varalle remontointien varalle ym. puskuriksi.

Kyllä sekin tuo turvallisuuden tunnetta, kun laina-aika tuntuu hallittavalta ja todennäköisesti 3,5vuoden päästä olemme velattomia.

Isompaa vararahastoa en koe järkeväksi, koska määräaikaistalletuksillekaan ei saa minkäänlaista tuottoa ja käytössämme on Nordean lyhennysjousto, jonka avulla voisimme pitää tarvittaessa pari vuotta lyhennysvapaata.

Paremmin saattaisi tienata sijoittamalla halpaa lainarahaa, mutta valitsemani tyyli on ainakin riskitön.

Äänestä
  • Mulla on täl hetken tileil ylimääräst riihikuivaa rahaa loppujen noin 125 kk kuukausi erän verran, jotenka täl hetkel on ihan hyvä puskiri rahasto "ehkä" mut taidampa sijottaa ne johonki tuottosampaa kun noin korotkin on nyt meilkein noillissa
    eli velkaa on parist kämpäs jäljel täl hetkel 89 000e ja tilil näyttäis olevan 103 452e

    Äänestä

Pikavipit on tehty sitä varten kun tulee yllättäviä menoja. Ei tarvita mitään puskurirahoja.

Äänestä

Puskurin suuruuteen vaikuttaa mielestäni myös oma ammattitaito ja kuinka töitä on omalla alalla tarjolla. Toisissa hommissa työllistyy helpommin kuin toisissa. Samoin vaikuttaa paikkakunta. Jos on hyvin työllistävällä alalla, ja oma osaaminen on hyvällä tasolla 2-3 kuukauden palkkaa vastaava puskuri riittää hyvin.

Äänestä

Eli siis Helsingin kaupungilla työskentelevä sairaanhoitaja ei vararahastoja tarvitse.

Äänestä
  • Ja vielä täsmennyksenä se, että Helsinki ei lomauta tai irtisano vakihenkilöstöään. Leipä voi olla kapea mutta pitkä se on jokatapauksessa.

    Äänestä

Ihme höpötystä, riittää että on rahaa seuraavaan vuokraan ja sapuskaan kunnes rahat on taas tilillä.

Mitä ihmeellistä selvässä asiassa on?

Äänestä
  • Riittääpä tietenkin niin kauan kuin rahaa tulee. Entäs jos kuukauden kuluttua saatkin lopputilin ja seuraavassa kuussa rahaa ei enää tulekaan tarpeeksi?

    Äänestä

Fatan tilithän eivät lopu.

Miksi kantaa murhetta ?

Kohta lenkille, sieltä kirpparin kautta kauppaan, mäyris kainaloon, lämmittelemään saunaa.

Akka naputtaa tietenkin mäyriksestä, sen kestän.

Tenavat tykkää saunoa, kun saavat läträtä mielin määrin. Sitten partsille aurinkoon, toivottavasti iltapäivällä paistaa mollukka.

Myöhemmin iltapäivällä vaimo laittaa jotakin yleensä kurjaa ruokaa, eipähän paljoa kiinnosta.

Ehkäpä viellä illalla johonkin korson kaljamestaan, vaimo ei tietenkään lähde mukaan, nalkuttaa vaan.

Näin mennään tänään, Sponsored By Fatta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pelkojännitys kirjoitti:

Kuinka monen kuukauden asuntolainan lyhennykset pitäis teidän mielestä olla jemmassa että vois tuntea olonsa turvalliseksi?
Minulla koko ajan vähintään viiden kuukauden lyhennysten vastikkeiden verran säästössä. Vaikka makselisin lainaa pelkästään työttömyyskorvauksillakin pois, silti jännittää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu