Näin lasketaan luumun palautusprosentti ja samalla tapaa muutkin

Näin pelit lasketaan. Otin tämän esimerkin mahdollisimman yksinkertaisesta pelistä eli luumusta jotta se olisi helpon tajuta.
Eli http://www.rahapeliopas.fi/rayhedelma/luumu/
Jokaisessa kelassa on kymmenen kohtaa.
Otetaan ylempi jossa 1€ panos
Perhosia on jokaisessa kelassa yksi.
Todennäköisyys on yhdelle perhoselle 1/10 =0,1*100= 10% ja perhoset saadaan 10x10x10=1000 eli kerran tuhannesta. perhoset siis ilmestyvät kerran tuhannesta 10x10x10=1000 ja todennäköisyys on 0,1000% saadaan 0,1x0,1x0,1x100= 0,1%
Osuus palautusprosentista saadaan todennäköisyys kertaa voittokerroin. Eli todennäköisyys 0,100X100 =10%

Kellot: Kelloja on keskellä kaksi ja reunoissa yksi. eli 1/10x2/10x1/10 eli 10x5x10=250 eli pe
muuten saman lailla kuin perhosissa, mutta keskellä 2/1000= 0,2x100= 20 1/20=5 Todennäköisyys kelloille puolet suurempi eli 0,2% eli 0,1x0,2x0,1x100=0,2 osuus palautuksesta todennäköisyys 0,2x voittokerroin 40 =8%
Kirsikat: reunoissa 2 keskellä yksi. eli 5x10x5=250 ilmestymistiheys. Todennäköisyys 0,2x0,1x0,2x100=0,4%
Osuus palautusprosentista 0,4 kertaa voittokerroin 12 eli 0,4x12= 0,048% Mielestäni rpo:lla tässä virhe laskettu kait kuuden voittokertoimen mukaan??
Luumut jokaisessa kolmessa kuusi kappaletta eli 6/10 todennäköisyys 0,6x0.6 x0.6 =0,216x100=21,6% ilmestymistiheys 1/60X100= 1,666667X3=5 Eli kerran viidestä.
Voittokerroin on 3x todennäköisyys eli 21,6 3x21,6= 64,8 %
Lopuksi lasketaan palautusprosentin osuudet yhteen ja saadaan lopullinen palautusprosentti koko pelille.
Perhoset 10% kellot 8% kirsikat 4,8% ja luumut 64,8%= 10 8 4,8 64,8= 87,6%

Alla olevassa pelissä voittokertoimet on erilaiset. Se lasketaan samalla tavalla ,mutta koska panos on 0,50€ kerrotaan palatunprosentin osuus kahdella
Näin lasketaan palatunprosentit ja ne voidaan arpoa ihan satunnaisesti niin, että ray voittaa pidemmänpäälle varmasti!

21

296

    Vastaukset 21

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rontti ja Pasi

      Luumupuu, oi luumupuu! Tiesitkö, että koiran kakka auttaa luumupuuta kasvamaan?

      • Voi auttaakin joo, mutta etkö mitään muuta vastinetta keksinyt. Eli uskoit ja tajusit tuon? Hyvä selvä.


      • Pasi ja Rontti
        Gambler1 kirjoitti:

        Voi auttaakin joo, mutta etkö mitään muuta vastinetta keksinyt. Eli uskoit ja tajusit tuon? Hyvä selvä.

        Uskoin ja tajusin jo ajat sitten, että luumupuun kasvua edistää parhaiten koiran uloste.


    • luumuuuuuu

      Voi helkari missä saavissa olet varttunut? Etkö sinä todella tajua ettei nykypeleissä mitään keloja ole? Vaan piirretyillä kelakuvilla varustettu ohjelmoitu peliohjelma

      http://www.freeslotmachines.biz/How_They_Work.html

      Jos sloteissa on RNG, niin kuinka silloin voidaan tietää palautusprosentin olevan n 97% tms?

      RNG lopputulos ei voi olla ennustettavissa, kun siellä ei ole mitään keloja joissa olisi joitain kuvioita enemmän kuin toisia.

    • Onhan niitä kela pelejä vielä marketeissa. Tuon luumunkin olen jossain nähnyt jonka ylhäällä laskin. On toki noita videopelijuttujakin, mutta niissä on kelat vain kuvoita muuten sama.

      Jos sloteissa on RNG, niin kuinka silloin voidaan tietää palautusprosentin olevan n 97% tms?

      Samanlailla kuvoista ja voittokertomista laskemalla.

      • heheheheheee

        hahahahahahaaaa hurtta on tainnut pissiä suoraan silmääsi hahahahaaaa


      • kelaa kela?

        vilkase poika paffin ja rayn vuosikertomuksia niin siellä näkyy totuus sun laskelmista, kohdassa vuosituotto. Sun 'kelateoriasi' ei tuo muille voittoa kuin pelin tarjoajille, ymmärrätkö? Eikä peleillä ole mitään tekemistä ns' satunnaisuuden' tai tuurin kanssa vaan siellä pyörii harkitusti ohjelmoidut pelit, joilla kääritään pelaajien rahat ja videoina joissa näkyy vain kuvia, ei varsinaisia keloja.
        Matematiikan kanssa peleillä on sen verran tekemistä että ne on ohjelmoitu nyhtämään pelaajat vai väitätkö että olisivat ohjelmoitu jakamaan valtion kassasta ilmaista rahaa?? hahahahahaaa Se että joku saa joskus, tosi harvoin jonkun isomman voiton, on vain ja ainoastaan mainoskikka jotta muut pelaajat uskoisivat ison voiton olevan heillekin tulossa.


    • Onhan se itse arvonta satunnainen. Jotkut kuviot saadaan useammin tulemaan kun kelaan tungetaan samaa kuivoita useampi. Päävoitossa on sitten vain yksi joka kelassa siksi tulee harvemmin.

      • Luumun säädöt

        Työnnähän kampleri luumu hanuriisi ja koita pieraista se ulos, niin väitän että sieltä tulee sekä luumu että kivi ulos koska juttu on säädetty niin. Palautusprosentti on tällöin 100%. Toisin käy jos laitat luumun suuhusi ja nielet sen kokonaisena niin koska tuleva tapahtuma on myös säädetty kuten Rayn koneetkin, on seuraus se, että ulos tulee vain kivi, eli palautusprosentti on vain noin 20%.
        Jos sinuunkin olisi oikeasti istutettu RNG, (kuten raykin valheellisesti väittää koneissaan olevan) niin hanuriin työntämästäsi luumusta voisi palautua joskus pelkkä kivi ja joskus koko luumu ja välillä myös hieman kakkaa kaupan päälle, mutta kun sitä RNG:tä ei todellisuudessa ole niin lopputuloksen tietävät kaikki jo etukäteen. Tuliko jo nyt väännettyä rautalangasta niin että sinäkin vihdoin tajusit?
        Luultavasti et tajunnut, niin ehdotan että nielaiset kokonaisena sen verran isokokoisen luumun, että se jää ei-satunnaisesti kurkkuusi kiinni.


    • pelit seis!

      Gambler1 paljasti ettei pelit olekaan satunnaisarvontaan perustuvia vaan tasan tarkkaan on väkerretty ohjelmat joissa pyörii enimmäkseen piirretyt luumut joilla saa vain pieniä voittoja, isompia voittoja antavia kuvioita on ohjelmoitu siis esiintymään harvemmin. Vanhoissa kelakoneissa pyörii kelat joissa on enimmäkseen pieniä voittoja tuovia kuvioita tai sitten voittoja ohittavia kuvioita enimmäkseen. Suuret voitot eivät tule koskaan tai sitten tosi harvoin. Riippuu tietysti myös siitä kuka pelaa kulloinkin....sekin on noteerattu....toisille tulee voittoja ja toisille ei. Kas kummaa hahahahhahaaaa

    • dasdasfadsfdasfzxvc

      Siis sinun mielestäsi esim. tähdessä pitäisi 3 tähteä tulla yhtä usein kuin 3 mansikkaa? Kai ymmärrät, että peli olisi silloin aivan helvetin tappiollinen RAY'lle?

      • huijaus öööö

        no kuules, jos suurien voittojen kuvioita on väkerretty vähemmän kuin pienten voittojen niin eihän peliä voi tuolloin kutsua satunnaisarvontapeliksi vaan ohjelmoiduksi rahastajaksi. Tuollainen tieto peleistä tulisi olla kaikkien pelien tarjoajien sivustoilla ja pelikoneissa selkeästi esillä. Sen sijaan kun katsot pelikonetta siellä kyltissä näkyy kuviot voittoineen jopa suurempia voittoja mukamas annetaan ymmärtää olisi tarjolla. Pitkään pelanneena voin sanoa ettei moiset voitot ole koskaan tupsahtaneet. Ne on ohjelmoitu vain kiitämään ruudulla 'melkein' voittoina.


      • asdfadsfadsfzxzxvc
        huijaus öööö kirjoitti:

        no kuules, jos suurien voittojen kuvioita on väkerretty vähemmän kuin pienten voittojen niin eihän peliä voi tuolloin kutsua satunnaisarvontapeliksi vaan ohjelmoiduksi rahastajaksi. Tuollainen tieto peleistä tulisi olla kaikkien pelien tarjoajien sivustoilla ja pelikoneissa selkeästi esillä. Sen sijaan kun katsot pelikonetta siellä kyltissä näkyy kuviot voittoineen jopa suurempia voittoja mukamas annetaan ymmärtää olisi tarjolla. Pitkään pelanneena voin sanoa ettei moiset voitot ole koskaan tupsahtaneet. Ne on ohjelmoitu vain kiitämään ruudulla 'melkein' voittoina.

        Jos mielivaltaisen pokerikäden todennäköisyys vetopokerissa (1veto) on 40% ja panostat 1e per pelattu kierros saaden 2e voittoa aina, kun tämä em. käsi esiintyy niin mitä mieltä olet pelistä? Onko satunnainen vai rukattu?

        Kysyn ihan vaan sen takia, koska en ole ihan varma miten sinun aivot prosessoivat sanat "satunnaisuus", "todennäköisyys" jne. oleelliset avainsanat keskustellessa sloteista.


    • Väksin yritätte vängätä satunnaista peliä ei satunnaiseksi. Ette te siihen satunnaisuuten usko. Mikään perustelu ei auta. Vaikka teksi kuinka hyvän perustelun satunnaisuudesta. Pitää silti väkisin vängätä ei satunnaisuutta.

      Typeriä ootte. Hävitkää vaan ne rahanne niihin peleihin. Pitkässäjuokussa kun tappio on ihan varma juttu.

      • Gaymbler1

        Ime sinä RAY:n apina letkua!


    • Sääli vaan

      Että ei nää, matemaattiset analfabeetit, täällä kykene hahmottamaan yhtään ensimmäistä asiaa, jossa käsitellään numeroita.

      • ex-pelaaja

        Ja muutama nolla-aivo ei tajua kirveelläkään että pelikoneiden ohjelmistot eivät pyöri satunnaisesti, siihen ei vaikuta pätkääkään vaikka olisi millainen Einstein matematiikassa.


      • dorka porkille

        ahhahahaaa ja kuinka monessa pelissä näet numeroita? Eiks toi kämpler juuri kertonut luumujen pyörähdyksistä ja perhosten leijailusta ? Matematiikalla ei ole mitään sijaa kun istut pelikoneen ääressä ...sinne vaan laitat rahas ja painat nappia, luumut pyörii jne....Yleensä rahaa tulee vaan raylle ei enemmistöpelaajille....joillekin harvoille sitä annetaan reilustikin.


      • Hanski-
        ex-pelaaja kirjoitti:

        Ja muutama nolla-aivo ei tajua kirveelläkään että pelikoneiden ohjelmistot eivät pyöri satunnaisesti, siihen ei vaikuta pätkääkään vaikka olisi millainen Einstein matematiikassa.

        Jos näet kasinolla pollen helmitaulu kaviossa niin se on tuo otus.
        hiihaaa


    • G1 oikeassa

      Kyllä gambleri on oikeassa. ei niitä luumuja noin paljon tuonne olisi laitettu jos olisi säädetty arvonta, mutta työ kelajärjestelyhän on tavallaan "säätelyä"

    • gambooool

      juuri näin

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      136
      1385
    2. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      97
      1105
    3. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      254
      1008
    4. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      75
      817
    5. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      54
      774
    6. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      35
      750
    7. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      66
      697
    8. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      47
      675
    9. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      651
    10. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      164
      630
    11. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      34
      628
    12. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      197
      613
    13. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      597
    14. Miksi älyllinen ponnistelu ei ole kaikille ihanaa?

      Auttakaa minua, en ymmärrä. 🥵 Miten on mahdollista, että joku ei pidä pähkäilystä ja älyllisestä ponnistelusta? Minus
      Sinkut
      98
      535
    15. Mihin hävisi Sofia?

      Palasiko mies ex-vaimon luo takaisin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      201
      534
    16. Jasmin Vähäkangas

      Jasminin poika on tänään jo puolitoistavuotias.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      105
      483
    17. Oulaisten kaupunki/ Honkamajan kuntolenkit

      Mikä ihme riivaa Oulaisten kaupunkia,kun honkamajan kuntopolut jääneet koko kesältä heinät ja pajut niittämättä? Kenelle
      Oulainen
      18
      482
    18. Ottaisit yhteyttä!

      🙄
      Ikävä
      35
      481
    19. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      59
      476
    20. Miten tehdään Todellavaikeeta hulluksi?

      Tässä on nainen, jolla on korkea vaatimustaso! Todellavaikeeta voisi lukea tämän ja kiehua kateudessaan. 🤭 "[Etunimi
      Sinkut
      91
      468
    Aihe