Istutin kahteen parvekelaatikkoon toukokuun alkupuolella orvokkeja. Kun ostohetken kukat kuihtuivat, ne eivät ole kukkineet enää ollenkaan.
En ole mitään tehnyt eri tavalla kuin aikaisempina vuosina, ehkä pari orvokkia vähemmän per laatikko olisi voinut istuttaa. Voiko liian tiheä istutus olla vikana, etteivät orvokit kuki ? Ei ne toisiinsa kiinni ole istutettuja kuitenkaan.
Heitän ne jorpakkoon kohta.
Miksi orvokit eivät kuki ?
6
2713
Vastaukset
- kylmässäeikuki
Onko liian kylmä paikka?
Ota sisälle ikkunan viereen hetkeksi jos pystyt ja katso pari viikkoa jos auttaa. - sattumankauppaa ?
Oman kokemuksen mukaan orvokit pärjää kevään viileissä ilmoissa ja taas syksyn viileissä. Kylmimpinä öinä on paras tuoda sisään.
Joskus saa huonoja taimia ja joskus saa huonoja siemeniä.
Ne jutut on "korkeemman kädes", aina ei onnistu vaikka minkä tekis. - Kiitos neuvosta
Otan neuvosta vaarin. Nostan orvokkilaatikot sisään muutamaksi yöksi.
- -lissu-
mulla taas se vika et liian kuumassa ei kuki ja kukat haalistuu,kuolee yks kerrallaan
- poltinkarva
Orvokki on viileän paikan kasvi. Ei vilustu vaikka olisi pakkastakin. Mutta helle pilaa orvokit. Olen kasvattanut orvokkeja vanhaa malliin. Orvokit kylvetään heinäkuussa, jaakonpäivänä. koulitaan laatikkoon ja sitten syksyllä istutetaan ulos talvehtimaan.
- Ensikesänvaralle
Vähän myöhäistä vastata, mutta liian tiheä istutus voi tosiaankin olla syy kukkimattomuuteen.
Minulla on 60cm:n laatikossa viisi taimea, aikaisin keväällä ostettuja. Yhtään tiheämpään ei kannata istuttaa. Luulin, että juhannuksen maissa ne on tehtävänsä tehneet, niinkuin orvokit yleensä, mutta ne kukkivat edelleen hirmuisesti ja se paljon kehuttu Kekkilän punainen kukkalannoitejauhe on ilmeisesti myös tehtävänsä tehnyt, orvokkini ovat aika tukevia, reheviä, runsaastikukkivia ja noin 25 cm korkeiksi kasvaneet.
Syksymmällä orvokkeja tullee taas myyntiin. Ne, ja ainakin samettiruusut kestävät viilenevää syksyä hyvin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2082834Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1672511Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061172Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831015Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1241002- 671000
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait271952Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka320921Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20899Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22768