Hei! Olisi tarkoitus tehdä neljän-viiden päivän reissu Saksaan. Tukikohdaksi haluaisin ottaa jonkin ns. idyllisen kaupungin, joka ei ole liian pieni eikä liian suuri. On käynyt mielessä, että lentäisin Frankfurtiin ja menisin sieltä junalla (autoa en vuokraa) Heidelbergiin tai Würzburgiin. Mutta kumpaa kaupunkia suosittelisitte? Ja onko Heidelbergin tai Würzburgin ympäristössä jotakin näkemisen arvoista vielä pienempää paikkaa?
Kiitos, jos joku kertoo näkemyksiään noista (tai edes jommastakummasta) paikoista!
Heidelbergiin vai Würzburgiin?
2
352
Vastaukset
- Bäcker
Ideasi on oikein hyvä, ja siis tervetuloa tänne Saksaan. Molemmat kaupungit ovat oikein mielenkiintoisia, yrityisesti jos olet kiiinnostunut hieman historiasta ja arkkitehtuurista jne.
Heidelbergistä käsin voit käydä kätevästi esim. Speyerissä, jossa on upea maailman suurin romaaninen tuomiokirkko, vanhakaupunki on myös oikein viehettävä.
Josolet kiinnostunut formulaista tms. niin Hockenheim on myös lähellä Heidelbergiä.
Eikä vanhaan valtiopäiväkaupunkiin Wormssiinkaan ole niin kauhean pitkä matka.
Jos menet taas Würzburgiin, niin sen lisäksi, että ihailet kaupunkin omia nähtävyyksiä, joita on aika paljon.... ne pakollinen retki tietysti pitää tehhdä Rothenburg an der Tauberiin... se on kyllä aina ihan täynnä aasialaisia matkailijoita, mutta on se silti todella hieno kaupunki ja oikea elämys. Ja Würzburgin läheltä lähtee ns. Romaaninen tie, eli jos olet innostunut pyöräilemään, niin vuokraa polkupyörä ja lähde katselamaan kauniita maisemia ja tutustumaan saksalaisiin pieniin idyllisiin maalaiskyliin ko. tien varrella.
Tässä siis ihan suppeasti vinkkejä, nämä nyt tulivat ensiksi mieleen. - ketjun aloittaja
Kiitos paljon noista vinkeistä, Bäcker! Googlailin jo myös noista Speyeristä ja Rothenburgista, vaikuttavat myös oikein kivoilta paikoilta käydä piipahtamassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986168KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495637Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei572663Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072088Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071788- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191623Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801277- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331048