Tähän on tultu. Minut on huijattu kunnallisvaaliehdokkaaksi.
Pahoin pelkään, että minua pidetään täyte-ehdokkaana, joka tuo muutaman äänen valovoimaisemmille ehdokkaille.
Nyt pyydän teiltä, arvoisat keskustelutoverini hyviä neuvoja, kuinka kuitenkin pääsisin läpi vaaleissa. Olenhan tällä palstalla tietääkseni joitain järkeviäkin asioita ajanut, kieltämättä kuitenkin lähinnä hassutellut ja omituisia mielleyhtymiä lanseerannut.
Mutta nyt tarvitsen apua! Tahdon mukaan vallan pieneen ytimeen, paikallisen kunnan päätöksentekoon mukaan. Kertokaa kuinka läpipääsemisen voisi varmistaa.
Minä, kunnallisvaaliehdokas
5
258
Vastaukset
- Kokemuksen rintaääni
Pienillä maalaispaikkakunnilla ei tavallisesti ole henkilökohtaista vaalimainontaa, joten ilmoitus paikallisessa lehdessä säväyttää kummasti. Ilmoitus voi kyllä vaikuttaa päinvastaisestikin, mutta ainahan on otettava riskejä. Roskapostimainosten levittämistä en kyllä suosittele.
Olisi hyvä päästä lehtikuvaan myös asiallisemmassa yhteydessä. Innostu yhteisestä hyvästä vaikkapa jossain yhdistyksessä tai perusta uusi ja järjestä lehdistöinfo. Voit myös valmistella jonkun vakavan kollektiivisen huolenaiheen, josta soitat paikallislehteen. Ehkä tehokkainta on, että kävelet ensin ilmoituspäällikön luokse keskustelemaan alustavasti siitä mainoskampanjasta ja sitten muina naisina kysyt samalta henkilöltä "juttuvinkin" antamisesta toimitukselle.
Jos kantti pettää, pärstän saaminen paikkakuntasi lehden katugallupiin voi riittää sekin. Onnistuu varmasti, jos olet hajulla gallupin tekopaikasta ja -ajasta, sillä toimittajilla on vaikeuksia löytää vapaaehtoisia vastaajia. Ei haittaa sitten, jos vastaat hieman asian vierestä. ;-)
Unohda netti ja ryhdy kirjoittelemaan ahkerasti lehtien yleisönosastoihin. Tyylin kanssa on oltava tarkkana. Anna kuva, että ajattelet terävästi ja samalla tavalla jokaisen kuntalaisen kanssa.
Äläkä unohda kilpailijoittesi taktiikka: kulje vaaleihin asti hymy kasvoillasi, puhuttele ihmisiä ystävällisesti ja tarjoa heille apuasi. Älä puhu politiikkaa, elleivät he itse sen puhumista aloita. Keskustellesasi ole diplomaattinen, laske kunkin ihmisen kohdalla tämän henkilökohtaiset taustat, jotta osaisit vastata viisaasti.
Kuuntele ihmistä! Jos puhekumppanisi puhuu yllättäen huolista, riisu nopeasti hymy kasvoiltasi, vaihda se myötäelävään ilmeeseen ja nyökyttele päätäsi.
Harjoittele keskustelua toisten ihmisten kanssa peilin edessä!- ehdokkaalle
Kysele ihmisiltä ja tutkaile yleisönosastokirjoituksista, mikä kuntasi asukkaisden mielestä kunnassasi on eniten vialla. Jos se on esimerkiksi päivähoidon taso, puutteelliset vanhusten kotipalvelut, huonot liikennejärjestelyt, tai mika muu hyvänsä, niin keskity siihen hyvin konkreettisesti ja vaadi panostamaan lisää rahaa ongelman korjaamiseen.
Älä hajota vaalilupauksiasi moneen asiaan, älä puhu pyöreästi ja yleistäen, kaikkia kansalaisia syleillen, vaan keskity 1-2 kuntalaisia konkreettisesti ärsyttävään asiaan ja puhu niistä jokaisessa tilanteessa mahdollisimman käytännönläheisesti ja informatiivisesti, mitä varten sinun on tietenkin perehdyttävä noihin asioihin hyvin syvällisesti.
1-2 vaaliteeman tehokas toisto erottaa Sinut muista ehdokkaista, useiden ja yleisluontoisten lupausten esittäminen jättää sinut osaksi sitä ehdokasmassaa, josta kukaan ei äänestäjille selvästi erotu.
Älä koskaan heitä oma-aloitteisesti lokaa muiden puolueiden tai kilpailevien ehdokkaiden päälle, ellei keskustelukumppanisi ensin tee niin. Kun hän sitten tekee, niin taputa häntä hymyillen olalle ja ilmaise olevasi aivan samaa mieltä, mutta niin, että hän ymmärtää, että sinun tulee ehdokkaana hillitä omia sanojasi.
Rakenna ympärillesi organisaatio parhaista ystävistäsi. Yhden heistä tulisi olla vaalipäällikkösi, joka hankkii sinulle sponsorirahoituksen, junailee vaaliesitteesi painatuksen ja järjestää sen jakelun. Vaalipäällikölläsi olisi hyvä olla vankka kokemus ehdokkaiden tukiryhmien pyörittämisestä, sillä tarvitset kaikki ystäväsi, jotka tulee ohjata kaikissa tilanteissa puhumaan sinusta hyvää edelleen omille ystävilleen ja työtovereilleen ja niin vakuuttavasti, että nämäkin puhuvat sinusta hyvää edelleen muille ihmsille.
Vaalipäällikölläsi olisi myös hyvä olla suhteita paikallisradioon ja lehdistöön, niin että hän järjestää sinut mukaan haastatteluihin ja vaalitentteihin. Niihin päästyäsi sinun on hyvä muistaa kaikki yllä olevat neuvot.
Jos yrität tehdä kaiken ylläolevan yksin tai vain perheesi ja yhden parhaan ystäväsi tuella, et todennäköisesti pääse valtuustoon.
- Järkyttynyt
Jos olet kepun ehdokas, niin sinulla ei ole vaalitilaisuuksissa hätää. Jos olet demarien ehdokas, niin olet vaarassa: kepulaiset uhkailevat naisia fyysisellä väkivallalla vaalitilaisuuksissa, ja puolue itse masinoi sitä väkivaltaa.
Ennen eduskuntavaaleja kepulainen joukko uhkaili naisministeriä Tikkurilassa. Paikalla oli myös Kepun Uudenmaan piirin puheenjohtaja Reponen ja vaalipäällikkö Servomaa. He kielsivät ensin olleensa paikalla, mutta kun IS esitti valokuvat jossa miehet naureskelevat paikalla, he alkoivat keksiä valheita.- ??????
sairaana silloin? Kun ei ollut eturivissä "tappamassa" koklipiä tai demaria?
- Tertulle.
?????? kirjoitti:
sairaana silloin? Kun ei ollut eturivissä "tappamassa" koklipiä tai demaria?
Ole oma itsesi.
Tuo turvallinen ja paras Keskusta esille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383799Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362944Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81845Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71914
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44754
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22698- 56697