Kilpirauhasen vajaatoiminnan verikoe?

Kyseleväkilppari91

Olen nuori nainen jolla on useamman vuoden ollut jo kilpirauhasen vajaatoimintaan viittaavia oireita, ruumiinlämpö lähes aina alle 36 (yleisesti 35.2-35.8), kylmänherkkyys, palvelu, erittäin kuiva iho, hauraat kynnet, masennuksen tapaisia oireita, väsymystä jne.
En ole kuitenkaan lääkärissä ollut sillä pelkään niin paljon verikokeita :/

Voisiko joku siis kertoa enemmän kiöpirauhasen verikokeista
1. Ensinnäkin kuinka monta näytepulloa verta otetaan ja kestääkö itse veren otto kauan ?
2. Jos vajaatoiminta todetaan, kuinka usein verikokeissa tulee käydä ?

Myös kaikkea muuta toimenpiteeseen kuuluvaa saa kertoa :)

7

1663

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vajaa88

      Hei,
      itse pelkäsin verikokeita myös ihan suunnattomasti, ennen kun tää vajis parivuotta sitten minulla todettiin, mutta nyt siihen on jo tottunut, enkä juurikaan verikokeessa enää tärise. Se veren otto ei kestä kauaa, nykyään minulta otetaan kontrolleissa 2-4 putkea ja kestää minuutin kaksi koko operaatio. On tosin otettu joskus yli kymmenenkin putkea, mutta silloin tutkittiin kaikkea muutakin. Kannattaa vaan sanoa sille näytteen ottajalle, että jännittää ja jos hän osaa asiansa, niin ei satu sen enempää kun hyttysen pistos. Että suosittelen keräämään rohkeutta ja hakeutumaan testeihin, se on kuitenkin pieni hinta siitä jos saa oireille jonkun selityksen. Sinäkin kun olet vielä noin nuori ja elämä edessä. Itselläni meni parhaat nuoruusvuodet kun jossain koomassa kun mitään ei jaksanut ja oikeaa diagnoosia en meinannut saada, kaikki laittoi vaan stressin piikkiin.

      Niin joo itse käyn kontrolleissa parin kuukauden välein. Lääkityksen alussa ja kun hoitotasapainoa ei ole vielä löytynyt niin yleensä se on tuo yhdestä kahteen kuukautta väliä. Myöhemmin kai sitten kun tasapainoon on päästy niin muutaman kerran vuodessa. Itse en ole niin onnekas että tuohon oltaisiin vielä päästy.

      Itse käyn nykyään yksityisellä piikitettävänä ja lääkärissä. Siellä ei se toiminta ole niin liukuhihnamaista kun julkisella puolella ja muutenkin jotenkin välittävämpi ilmapiiri. Toki tk:n labrassakin on hyviä pistäjiä. Ja niihin kokeisiin pitäisi mennä mahd. nopeasti heräämisen jälkeen, koska arvot ns. paranee päivän edetessä.

      Tsemppiä sinulle ja rohkeasti vaan sinne kokeisiin :)

    • alottaja91

      vajaa88: suuri kiitos rohkaisevasta vastauksesta :) Sillä asenteella koitan tosiaankin nyt mennä että pieni hinta siitä että saisin tietää mikä oikein vaivaa, koska jotkut oireet ovat jo alkaneet haitata normaalia elämää!

    • KilpirauhasSisko

      hei, ja jos ihan hirveesti pelottaa, niin apteekeissa on myynnissä PUUDUTUSLAASTAREITA ja -voidetta, jota voidaan laittaa näytteenottoalueelle ennen toimenpidettä.

      voit myös kysyä labrasta, että onko heillä ollut tapana antaa näitä laastareita, joka paikasta kun niitä ei ilmaiseksi saa (2 laastaria noin 20e, voide halvempi).

      itse toimenpide tapahtuu niin, että menet labraan ja otat vuoronumeron. suositellaan että noin 15min ennen näytteenottoa ollaan rauhallisesti istumassa, että verenkierto tasaantuu. omalla vuorollasi menet sittne näytteenottohuoneeseen istumaan penkkiin ja labratäti laittaa käden alle joko tyynyn, tai sitten laitat kätesi sellaiselle käsinojalle. käteen laitetaan kiristysside hetkeksi, tämä kuitenkin poistetaan melko heti. näytteiden ostaminen kestää tosiaan ehkä pari minuuttia.

      näytteenoton jälkeen saat käteesi vanulaput ja teipin, ja pistoskohtaa pitää painaa hetki että vuoto tyrehtyy eikä tahraa sitten vaatteita.

    • alottaja91

      voi kamala, mua alkaa heikottaan ja syke nousee pelkästään siitä kun luen näitä vastauksia ja kuvittelen sen tilanteen... En tuu selviimään siitä :D

      Joo kuulinkin tosta puuduttavasta voiteesta/laastarista mutta jostain kuulin että joissain tapauksissa se voi kai supistaa sitä verisuonta sen verran että näytteenotto ei siitä kädestä onnistu ja silloin täytyy ottaa näyte puuduttamattomasta kädestä? Niin hullu kun olen, pelkään tätäkin tilannetta että kädestä ei löydy suonta ja sen takia joudutaan pistelemään useampaan kertaan tai siirtymään toiseen käteen, jolloin alan taas miettimään koko toimenpidettä ihan liikaa :/

    • Verikoe kämmenestä

      Minusta on kivampi kun verikoe otetaan kämmenselästä eikä kyynärtaipeesta. On yksilöllistä, joidenkin mielestä kämmenselkä pistää enemmän, mutta minusta se tuntuu vähemmän. Tätäkin voi siis kokeilla. Kaikki näytteenottajat eivät osaa ottaa kämmenselästä, mutta isoissa labroissa aina joku osaa.

    • alottaja91

      Kiitos paljom vastauksista ja rohkaisuista! Hyvin meni vaikka 6 putkiloa otettiin, eikä ollut niin kamalaa kun kuvittelin, kun oli osaavan henkilön käsissä :)

    • turtle1

      Kerro toki miten asia etenee, todettiinko esim vajaatoimintaa tai jotain. Itselläni on hyvin samankaltaisia oireita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      369
      4032
    2. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      252
      3101
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      67
      2533
    4. Kuka lääketeollisuuden lahjoma "professori" on tämän takana

      Lääkäri Ari Miettinen on otettu kiinni poliisin toimesta. Ari on avoimesti tuonut esiin lääketeollisuuden bisneksen vast
      Helsinki
      4
      2013
    5. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      25
      1620
    6. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      182
      1570
    7. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      69
      1555
    8. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      16
      1170
    9. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      49
      1080
    10. 61
      1042
    Aihe