puhallusvillan laittoon

tippuukpuhallusukko

Eli mietittiin että laittaisi lisää eristystä yläpohjaan. Nyt siellä on vissiin 300mm levyvillaa.

Itse ei varmaankaan aleta laittamaan...ehkä ostetaan puhallettuna.

Mutta miten tuolla yläpohjassa sitten eristäjä kulkee? Pitääkö sinne rakentaa joka suuntaan kulkusiltaa vai miten? Pahimmassa tapauksessahan sieltä tulee ukko tupaan katon kautta kun astuu sopivasti harhaan.

8

428

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdfsdfsdf

      Se kiipeilee kattotuoleissa tai leijailee ilmassa. Normitalossa riittää kunhan on kulkusilta harjan päästä päähän

      Lisätietoja saat siltä puhaltajalta.

      Villan lisäys on todennäköisesti ihan fiksu homma. Taitaa olla kustannustehokkain tapa parantaa rakennuksen energiatehokkuutta.

      • tippuukpuhallusukko

        Saa lisätietoja puhaltajalta, mutta vielä paremmin tietoa saa sellaisilta jotka ovat teetättäneet jo homman ja huomanneet miten olisi voinut tehdä asiasta joko itselleen tai työntekijälle helpommaksi ja turvalliseksi. Helposti vähättelevät asioita jottei jää homma siitä kiinni.

        Kuinka pitkälle kone heittää ja miten lähelle puhallettavaa kohtaa on päästävä jotta puhaltaja voi olla varma että puhallusvillaa tuli juuri siihen kohtaan hyvin ja riittävästi. Kuvista päätelleen melkein jalkojen juureen pitäisi puhaltaa....


    • Muualta ensin?

      300mm levyvillaa on aivan OK määrä. Jos talosi vie paljon energiaa, niin miettisin joitakin muita kohteita ensin.

      • Vastaathan.

        Kukahan nuija tätäkin on peukuttanut alaspäin?


    • valuri.

      tässä tapauksessa kannattaa valaa betonista noin 100mm kakku villojen päälle, kyllä alkaa lämpö pysymaan tuvassa, ja sitetn on pohjaa, missä puhaltajakin voipi kulkea.
      Pumppuauto paikalle, ja homma kuntoon..

    • wqeqwqwe

      Onneksi tulee näköjään taas näitä kunnollisia vastauksia. Sinun kannattaisi kaivaa kuoppa, pyytää pumppu auto paikalle ja mennä kuoppaan betonien kanssa.

    • jaja2

      300mm päälle 200mm puhallusvillaa niin säästät n. 15% kuluissa. www.termex.fi ota tuolta ammattilainen tarkastamaan ja tekemään tarjous! Kertoo mitä tarvitsee tehdä ennen puhallusta ja paljonko säästät. Suosittelen.
      Yläpohja tehokkain lisäeristyskohde. Jokainen peruskoulustakin varmasti muistaa, että lämpö nousee ylöspäin suurimmaksi osin, ei siirry sivulle. Yläpohja helppo ja edullinen korjata.

      • aha...

        Sulla tais jäädä koulut käymättä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      39
      5268
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      85
      3762
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      50
      3170
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      62
      3045
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      11
      3035
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      56
      2393
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      41
      1878
    8. Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?

      Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai
      Sinkut
      146
      1867
    9. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1825
    10. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1751
    Aihe